Karadeniz Pet

E-coli taşıma ihtimali var antibiyotik tedavisine başlasam sorun olur mu?

Xartemis

Meraklı Üye
Iyi günler, kuşum yaklaşık 10 aylık, erkek diye biliyorum. Daha önce de 2 kere konu açtım, dışkıya test yaptırmamı söylediler yaptırdım. Fakat ordaki test istediğim kişi bütün bakterilerle ilgili test istememe rağmen sadece salmonella hastalığı için test isteminde bulunmuş. Salmonella yok çıktı. Fakat yeni bir testin sonucunu bekleyecek kadar dayanabilir mi kuşum emin değilim (8 Kasımdan beri bu şekilde). Sonuçlar 1 haftada çıkıyor. Geriye o dışkı şekline benzeyen e-coli ve kuruma hastalığı kalıyor. Antibiyotik tedavisine emin olmadan başlasam kuşum için sorun olur mu? Aynı zamanda şu anda tüyde, o yüzden emin olamıyorum zarar verir mi?

Belirtiler
-Gün içinde kabarık durma
-İştahsızlık (yiyor ama çok az yiyor)
-Ara sıra kafesin dibine inme (karanlıkta durma isteği aydınlık olduğunda kafesin dibine iniyor)
-Titreme (olabildiğince sıcak tutuyorum ama ısı ufacık bile düşse titriyor)
-Dışkı kenarında yeşil-sarı tonlarında iz bırakma
-Dışkıda koku, beyaz olması gereken yer sarımsı (içinde sindirilmemiş yem yok)
-Kusuyormuş gibi hareket (fakat kusmuyor)
-Kafasını arkaya gömerek uyuma
-Arada bir karın kurultusu gibi ses çıkarma (eklemeyi unutmuştum.)

Ekli dosyalar

• 20191124_125849.jpg
    20191124_125849.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 79
  • 20191118_141428.jpg
    20191118_141428.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 79
  • 20191125_100213.jpg
    20191125_100213.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 88
  • 20191114_082155.jpg
    20191114_082155.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 96
  • 20191129_105459.jpg
    20191129_105459.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 82
  • 20191122_135047.jpg
    20191122_135047.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Dostum sana diğer konuda ilaç tavsiyesinde bulunmuştum. İlaçları aile hekiminden yazdırabilirsen nasıl kullanman gerektiğini söylerim. Yada önerdiğim veterinere gitme imkanın varsa git. Dışkı analizi vs. yapıyorlar. Zaten çok vakit kaybettin bir an önce tedaviye başlaman gerekiyor.
Biliyorum ilaçları aldım fakat hangisini nasıl kullanacağım? Onu yazmamıştınız başlayabilir miyim yani? Kursak mantarına daha cok benziyor belirtiler. Onun için de bunlar mı kullanılır? Bir de sonrasında probiyotik kullanmam gerekiyor mu? Hep antibiyotikten sonra probiyotik demişler.

Iyi günler, kuşum yaklaşık 10 aylık, erkek diye biliyorum. Daha önce de 2 kere konu açtım, dışkıya test yaptırmamı söylediler yaptırdım. Fakat ordaki test istediğim kişi bütün bakterilerle ilgili test istememe rağmen sadece salmonella hastalığı için test isteminde bulunmuş. Salmonella yok çıktı. Fakat yeni bir testin sonucunu bekleyecek kadar dayanabilir mi kuşum emin değilim (8 Kasımdan beri bu şekilde). Sonuçlar 1 haftada çıkıyor. Geriye o dışkı şekline benzeyen e-coli ve kuruma hastalığı kalıyor. Antibiyotik tedavisine emin olmadan başlasam kuşum için sorun olur mu? Aynı zamanda şu anda tüyde, o yüzden emin olamıyorum zarar verir mi?

Belirtiler
-Ara sıra kafesin dibine inme (karanlıkta durma isteği aydınlık olduğunda kafesin dibine iniyor)

Çok geçmiş olsun bu arada.

İlaçların resmini çekip atarmısın.
Flucan gittigim eczanede yoktu onu da almama gerek varsa diğer 2 eczane var biraz uzak onlara da gideceğim hemen. Yalvararak Biteral'i alabildim. Flucan reçetesiz veriliyormuş ama elinde yokmuş. Largopen'i de veremem dedi. Özür dilerim geç yazdım. :(

Ekli dosyalar

• 20191130_165022.jpg
    20191130_165022.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 69

Belirtiler
Kuş hem hasta hemde tüy de antibiyotige çoktan başlamanız lazım di her geçen gün direnci daha çok düşer aman tedaviyi ihmal etmeyin

Kuş hem hasta hemde tüy de antibiyotige çoktan başlamanız lazım di her geçen gün direnci daha çok düşer aman tedaviyi ihmal etmeyin
Hastalığından emin olmadan başlamak istemedim. Ama emin de olamıyorum 1 hafta test bekledim boşuna beklemişim. Tek istem yapmış yapan kişi. Şimdi mecbur emin olmadan da olsa başlamak zorundayım. Kullanımını öğrenir öğrenmez başlayacağım. :(

Hastalığından emin olmadan başlamak istemedim. Ama emin de olamıyorum 1 hafta test bekledim boşuna beklemişim. Tek istem yapmış yapan kişi. Şimdi mecbur emin olmadan da olsa başlamak zorundayım. Kullanımını öğrenir öğrenmez başlayacağım. :(
Antibiyotik ile beraber muhakkak kuşun enerjisini yükseltecek besinleri verin cunki antibiyotigi yediği zaman virüsler son gücü ile saldıracakdir kuşa ilk günü atlatabilirse düzelme başlar cunki kusunuz baya direnç siz kalmış

Diğer yazınızı inceledim hangi ilaçlar yazılmış diye:
  • LARGOPEN 250 mg/5 ml 80 ml toz şurup (Amoksisilin)
  • BITERAL 250 mg tablet (Ornidazol)
  • FLUCAN 150 mg 1 kapsül (Flukonazol)
  • POLİVİT vitamin şurubu
Hepsinin amacı farklı bu ilaçların, temin etmeye çalışın. Flucan mantar için kullanılacak bir ilaç normalde o da reçeteli diye biliyorum. Tahminim önce Largopen'den başlıyacaktı @umitFB

Flucan gittigim eczanede yoktu onu da almama gerek varsa diğer 2 eczane var biraz uzak onlara da gideceğim hemen. Yalvararak Biteral'i alabildim. Flucan reçetesiz veriliyormuş ama elinde yokmuş. Largopen'i de veremem dedi. Özür dilerim geç yazdım. :(

Biterali aldığın iyi olmuş. Ve flucanı da alman lazım oda önemli. Lardopeni bunlardan sonra duruma göre kullanıcaz. Sen biran önce flucanıda al ben yazıcam nasıl kullanıcağını.

Diğer yazınızı inceledim hangi ilaçlar yazılmış diye:
  • LARGOPEN 250 mg/5 ml 80 ml toz şurup (Amoksisilin)
  • BITERAL 250 mg tablet (Ornidazol)
  • FLUCAN 150 mg 1 kapsül (Flukonazol)
  • POLİVİT vitamin şurubu
Hepsinin amacı farklı bu ilaçların, temin etmeye çalışın. Flucan mantar için kullanılacak bir ilaç normalde o da reçeteli diye biliyorum. Tahminim önce Largopen'den başlıyacaktı @umitFB

Yanlış tahmin :) Önce biteral ve flucan kullanılması gerekiyor. Çünkü kuşun hastalığı protozoal ve mantar. Largopenide tedbir olarak elinde bulunsun diye yazmıştım.

@Fatih1980 bu arada bu konudan da dışkı örneği aldım. Protozoon hastalıklara güzel bir dışkı örneği var ;)

Yanlış tahmin :) Önce biteral ve flucan kullanılması gerekiyor. Çünkü kuşun hastalığı protozoal ve mantar. Largopenide tedbir olarak elinde bulunsun diye yazmıştım.

@Fatih1980 bu arada bu konudan da dışkı örneği aldım. Protozoon hastalıklara güzel bir dışkı örneği var ;)
4 gözle bekliyorum ;) Zaten artık yabancı sitelere başladım araştırmaya :D

Bu arada biraz boşa zaman da kaybedilmiş duruyor kuş için.

Biterali aldığın iyi olmuş. Ve flucanı da alman lazım oda önemli. Lardopeni bunlardan sonra duruma göre kullanıcaz. Sen biran önce flucanıda al ben yazıcam nasıl kullanıcağını.
Şimdi almaya gidiyorum Flucan'ı ve damlalık alıcam direk ilk damlayı damlatmak için kendisinin içmesini bekleyemeyeceğim de. :(

Vakit kaybeden ben değilim dostum ben taaa nezaman yazmışım ilaçları :) Benim dediğim zaman başlasaydı şimdiye düzelmişti belkide kuş.
Evet biliyorum ama test sonuçlarını beklemek istedim, antibiyotik ağır bir ilaç. Flucanı da aldım şu an. Eve gidiyorum.

Ekli dosyalar

• 20191130_175157.jpg
    20191130_175157.jpg
    886.1 KB · Görüntüleme: 56
Biteralden bir tablet ezip toz haline getir ve ufak bir kabın yada ufak bir poşetin içine koy ağzını bağla, sürekli kullanıcaz o tozu. Flucan zaten tek kapsül, kapsülün içindeki tozu boşalt, aynı şekilde ağzı kapalı bir kaba veya ufak bir poşete koy.

Tam dolu suluğa; biteralden bir pirinç tanesi kadar ekle. Aynı suya flucandan bir pirinç tanesinden biraz daha az (kırık pirinç tanesi kadar) ekle. Ve polivit vitaminden 2 damla damlat. Ve hepsini 5 dakka iyice karıştır. Bu karışımı hergün taze olarak hazırlıcaksın. Kuşun durumuna göre bir haftaya kadar kullanıcaksın. Tedaviden sonra 2 gün probiyotik 2 günde multivitamin kullan mutlaka. Geçmiş olsun...

Biteralden bir tablet ezip toz haline getir ve ufak bir kabın yada ufak bir poşetin içine koy ağzını bağla, sürekli kullanıcaz o tozu. Flucan zaten tek kapsül, kapsülün içindeki tozu boşalt, aynı şekilde ağzı kapalı bir kaba veya ufak bir poşete koy.

Tam dolu suluğa; biteralden bir pirinç tanesi kadar ekle. Aynı suya flucandan bir pirinç tanesinden biraz daha az (kırık pirinç tanesi kadar) ekle. Ve polivit vitaminden 2 damla damlat. Ve hepsini 5 dakka iyice karıştır. Bu karışımı hergün taze olarak hazırlıcaksın. Kuşun durumuna göre bir haftaya kadar kullanıcaksın. Tedaviden sonra 2 gün probiyotik 2 günde multivitamin kullan mutlaka. Geçmiş olsun...
Probiyotiği internetten sipariş etmek zorunda kaldım tedavi bitene kadar gelir umarım. Diazyme 256 sipariş etmiştim. İlaçlarin hepsini karıştırınca zararlı olmaz değil mi? Etken maddeleri birbiriyle etkileşime falan girmez yani zehirlemez.

Geri