Karadeniz Pet

3 Aydır Geçmeyen İshal

bello

Yeni Üye
Merhaba kuşum ocak ayında tüy dökümündeydi ancak 3 aydır yulaf aspur ve b vitamini kullanmama rağmen belli aralıklarla geçmedi sizce kombinix kullanmalı mıyım veya ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• IMG_20230405_104122.jpg
    IMG_20230405_104122.jpg
    960.4 KB · Görüntüleme: 29
Yeminde fazla yulaf varsa sık sık tüye girmelerine sebep olur.
Dışkısında ben sorun göremedim, sadece bir tık lekelenmesi var ancak gece dışkılarıysa lekelenme olabilir. Yeni yapılmış dışkılarını beyaz peçete üzerinde atın bakalım

Muhabbet kuşları, genellikle yılın belirli dönemlerinde tüy dökümü yaparlar ve bu dönemlerde yeterli beslenme ve bakım önemlidir. Yulaf aspur ve B vitamini, muhabbet kuşlarının tüy döküm dönemlerindeki ihtiyaçlarını karşılamak için faydalıdır, ancak bazen tek başlarına yeterli olmayabilirler.

Eğer kuşunuzun tüy dökümü problemleri hala devam ediyorsa, veteriner hekiminize danışmanız en iyi seçenek olacaktır. Veteriner hekiminiz, kuşunuzun durumunu değerlendirerek daha uygun bir tedavi önerisi sunabilir.

Kombinix gibi bir ürün, tüy dökümü sırasında kullanılan bir takviyedir ve bazı kuş sahipleri tarafından tercih edilir. Ancak, herhangi bir takviye kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanız önemlidir. Ayrıca, kuşunuzun diğer beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için dengeli bir diyet de önemlidir.

Sonuç olarak, kuşunuzun tüy dökümü sorunu hala devam ediyorsa, veteriner hekiminize danışarak daha uygun bir tedavi seçeneği belirlemeniz en iyi yol olacaktır.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim güncel dışkısı bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20230405_152246.jpg
    IMG_20230405_152246.jpg
    676.5 KB · Görüntüleme: 23
Dediğim gibi dışkıda sorun görünmüyor. İshali vs yok kuşun. Dışkıları normal.

Entrobac probiyotik temin edebilirsiniz. Yarım suluğa mercimek tanesi kadar ekleyin. 8 saatte bir yenileyin ve haftanın 1 günü kullanın. Dışkı değişimlerinde dışkıyı toparlar hem de normal zamanlarda da kullanabilirsiniz. Yine dal darı vs de dışkı değişimlerinde toparlayıcı özelliklere sahiptir.

Tüy dönemi için ise; yulafı vs fazlaysa kuş fazla stresliyse, düzensiz vitamin takviyeleri veriyorsanız ya da hastalık gibi nedenlerle sık tüye girebilirler.
Aşağıya tüy döküm dönemiyle ilgili konuyu bırakıyorum, incelerseniz faydalı olur.

Geri