Yuvalıktan sonraki adımlar

Süleyman Kara

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, dişi 9 erkek 12 aylık olacaklar. Yuvalık taktım geçen günlerde çok ilgi gösterdiler. Dişi uzun uzun inceledikten sonra içeri de girdi ve yuvalığı sahiplendi. Bu ilk anları uzun uzun da videoya aldım:

Henüz iki üç gün oldu yuvalığı takalı. Bugün kontrol ettiğimde dişi kuşun yuvalığa pek ilgisi olmadığı gibi kafesin kapısı tarafında tünekte sağa sola hızlı hızlı gidip geliyor, ara sıra kafesin tepesine tırmanıyor, sık sık içeride uçup yine kapı tarafına geliyor. Yani hal ve hareketleri dışarı çıkmak istediğini gösteriyor. Bu durum normal mi ve yuvalık takıldıktan sonra neler yapılması gerekiyor?

Son düzenleme:
Dışarı salmayın. Eş tuttuklarında girer tekrar yuvalığa.
Hayırlı olsun.
Kuşlar 6–7 aydır beraberler. Yuvalık taktıktan sonraki gün erkeğin dişiye yem kustuğunu da gördüm. Eş olacaklardır büyük ihtimalle değil mi?

Hocam hayırlı olsun bu kuşlar çoktan eş tutmuşlar merak etmeyin. Dişinin o hareketleri göstermesi ve yerinde duramaması kızışmaya başladığının belirtileridir. Mama takviyesini eksik etmeyin. Çiftleşme ve yavru sesi dinletin çok işe yarıyor.

Teşekkürler cevaplarınız için.
Şu süreçte haftada bir mi vereceğim mama? Kuluçka döneminde mi arttırılıyordu.

Haftada 2 yada 3 kere verebilirsiniz. Çiftleşmenin biraz daha zamanı olduğunu düşünüyorum. Videoda dikkatimi çeken tünek çok aşağıda, yuva ağzına yakın seviyede biraz yüksek asabilirsiniz tüneği. Bundan sonraki aşama yuva hazırlamadır. Talaş vs koymayın varsa çıkartın bomboş olsun. Ne zaman gıcırtı sesi duyarsanız yuva içinde, bu hazırlama aşamasıdır. sonraki seviye ise çiftleşmek için erkeğe izin vermesidir. Bu süre zarfında mamayı ve çiftleşme sesini eksik etmeyin.

Haftada 2 yada 3 kere verebilirsiniz. Çiftleşmenin biraz daha zamanı olduğunu düşünüyorum. Videoda dikkatimi çeken tünek çok aşağıda, yuva ağzına yakın seviyede biraz yüksek asabilirsiniz tüneği. Bundan sonraki aşama yuva hazırlamadır. Talaş vs koymayın varsa çıkartın bomboş olsun. Ne zaman gıcırtı sesi duyarsanız yuva içinde, bu hazırlama aşamasıdır. sonraki seviye ise çiftleşmek için erkeğe izin vermesidir. Bu süre zarfında mamayı ve çiftleşme sesini eksik etmeyin.
Evet, @Süleyman Ekinci de tünek aşağıda demişti düzelttim. Şu an resimdeki gibi. Yuvalığa da talaş koymuştum onu çıkarayım öyleyse.
IMG_1575.JPG

Evet çıkarabilirsiniz, yavrular çıkmaya başlayınca azar azar koyarsınız talaşı.

Evet çıkarabilirsiniz, yavrular çıkmaya başlayınca azar azar koyarsınız talaşı.
Bu arada, bizim kuşun kuluçkasına kadar havalar ısınır ama, kış aylarında talaş soğuk yalıtımı açısından faydalı olmaz mı? Çünkü içeride plastik folluk var ve kışın soğuk olur sanki.

Hayır sorun olmuyor. Benim kuşlarımdan bir çift dün ilk yumurtasını yaptı diğer çiftin 18 günlük yavrusu var. yavru çıkınca talaş koydum ve hiçbir sorun olmadı. Erken koyarsanız talaşı, dişi onları aşağıya atar.

Maşallah hocam güzel olmuşlar siz talaşı çıkarmayın talaş kalsın içeride dişi yuvayi güzel bir şekilde hazırlar eğer istemez ise yuvadan kendi atar zaten
Tabi o da var, beğenmezse talaşı döküp kendi istediği gibi ortam hazırlar. Veya talaş çoksa bi kısmını döker bi kısmını bırakır. Onun tercihine bırakalım en iyisi. :)

Geri