Yuvalık havalandırması.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Kamen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Küçük boy yuvalıkta 7 adet yavru var.
Yuvalık içindeki hava gereğinden fazla ısınıyor gibi geliyor bana.
Kuşlar önceki kuluçkaya( 2 yavru vardı o zaman) nazaran daha hareketsiz daha baygın haldeler.
Dışkılarından oluşan kokunun ve kesif havanın ortadan kalkması adına yuvalık içerisinde ki talaşları her akşam değiştiriyorum.
Yuvaliga kaç delik açmam idealdir.

Bir de arka kapağın yarısını çıkardım yerine tül taktım sakıncası var mıdır bu yöntemin.
P_20170515_223601.jpg
P_20170515_222412.jpg

Sorunuzun cevabı videonun 2. dakikasından sonrada.
ayhan bey videonuzu daha evvelde izlemiş idim.
Teşekkür ederim.
Yalnız yuvada 6 günlük yavruda var.
Yuva içerisinde oluşan sıcak hava mantıken bir halsizlik oluşturur değil mi yavrularda?

Doğru. Sıcaktan halsız düşüp sık nefes alırlar. Baba suluktaki suyu kısa sürede tüketir.
Teşekkür ederim Ayhan bey.
İki suluk tüketiyorlar bir 24 saat içerisinde.
Aklımda ki bir diğer soruda bu idi.
Tekrar teşekkür ederim.

Altlarıda idrar olur. Katı olmadığından belli olmaz. Sık sık altlığı değiştirin.
her gün muhakkak değiştiriyorum.
Evde olsam günde iki kere değiştiririm.
Oluşan görüntü ve alt tabanın kirliliği öyle böyle değil çünkü.

Altlarıda idrar olur. Katı olmadığından belli olmaz. Sık sık altlığı değiştirin.
Ayhan bey bir sorum daha olacak idi.
7 yumurtalı kuluçkada olan dişiye erkek yuvalık dışında nefes aldırmıyor.
İlk kavgalarında erkek dişiyi bugünse dişi erkeğin tepe tüylerini yolmuş ve kanatmış.
Böyle bir durum karşısında nasıl bir yol izlemem gerekir sizce?
Yine sizden öğrendiklerimden yola çıkarak elma verdim bu akşamda erkek kuşu zoraki yıkadım banyo alışkanlığı olmadığı için.
İlk kuluçkada da benzeri durum ile karşılaşmıştim fakat o zaman sadece yavrular olduğundan erkeği ayırmış idim.
Dişinin yanına eş tutamadığı fakat onu besleyen başka bir erkek koysam olur mu?

Bu durumda genellikle erkeği ayırırız. Dişi yalnız bakar yavrulara. Ancak 7 yavru. Bir kısmı ya başka bakıcılara kaydırılır. Ya erkek sabah akşam beslemeye bırakılıp gündüz (iş saatlerinde)ayrılır. Ya da şırınga besleme takviyesi yapılabilir akşam sabah. Erkeğin yarasında birşeyler sürmenizi öneririm eğer kanlı ise.

Bu durumda genellikle erkeği ayırırız. Dişi yalnız bakar yavrulara. Ancak 7 yavru. Bir kısmı ya başka bakıcılara kaydırılır. Ya erkek sabah akşam beslemeye bırakılıp gündüz (iş saatlerinde)ayrılır. Ya da şırınga besleme takviyesi yapılabilir akşam sabah. Erkeğin yarasında birşeyler sürmenizi öneririm eğer kanlı ise.
şu anda 7 yumurtadan çıkan yavru olmadı henüz.
Takvimi tam hatırlamıyorum bugün yarın çıkmaya başlarlar elbet.
Kuşun yarası daha çok tüy yolunması açık yara değil.
Besleme konusunda ki önerilerinizi uygulayacağım.
Tekrar teşekkür ederim.

Geri