Yuvalığa Yeni Giren Dişi ve Mama

MustafaSerik

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

10 aydır beraber baktığım yerli çift muhabbet kuşlarımın her ikisi de şu anda tam 1 yaşındalar. Dişi olan çok ürkek, erkek ise ele alışkın.
Bundan yaklaşık 2 ay önce kafese geniş bir yuvalık taktım ancak dişi kuş şimdiye kadar yuvalığa hiç yanaşmamıştı. Bugün itibariyle ilk defa dişi kuşun yuvalığa girip çıktığını ve yuvalığı kemirdiğini gördüm. (dişi kızışmış durumda)

Normalde her hafta sonu (haftada 1 gün) kendi hazırladığım havuçlu yumurtalı mamayı kuşlarıma veriyorum.
Bugün yine mama hazırlayacaktım ancak dişi kuşun ürkek olması ve ilk defa bugün yuvalığa girmiş olması nedeniyle tereddütte kaldım. Çünkü mamayı kafese koyarken mecbur elimi kafesin içine sokuyorum ve her ne kadar yavaş hareket etsem de dişi kuş biraz korkuyor.

Eğer mamayı kafese koyarsam ve dişi kuş ürkerse yuvalığa bir daha girmez diye korkuyorum. Ancak yumurtlama aşamasında mamanın önemli olduğunu da biliyorum. Sizce bu konuda ne yapmalıyım ?
(Ayrıca şunu da belirteyim; kuşlara mama veya ballı kraker verdiğimde erkek kuş dişi kuşu rahatsız ediyor yemesine pek izin vermiyor, biraz didişiyorlar.)

Biraz mamaya ara verip dişinin yuvalığa iyice ilgi duyup zamanının çoğunu orada geçirmesini bekleyebilirsiniz.

Merhaba benimde 1 çift kuşum var 7 yumurtası var ama hiç yumurta maması yemiyor lar sorun olur mu onun dışında çok çeşitli yemler alıyorum

Geri