Yuvadan atlamadan tüy döktü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan berna
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

berna

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar fıstığın ilk yumurtlamasından üç ikinci yumurtalardan dört yavru oldu, ilk yumurtalarda 3 yavruda da tüy dökme problemi olmuştu yavrulardan yalnızca bir tanesinde düzelme oldu ve 5 ayın sonunda artık uçabiliyor diğer ikisi hala problemli. O yavrular için foruma yazdığımda french molt hastalığından şüphelenmiştik veterinere de götürdüğümde anne ve baba da problem olmadığı için french molt olduğunu düşünmüyorum dedi iki farklı veteriner de. Tüylerine uygulamam gereken b vitaminli ve belli yağlardan oluşan bir karışım verdi fakat onun da pek etkisi soda tuz ve su karışımı da uyguladım bir hafta fakat onunda etkisi olmadı, düzenli olarak sirkeli su ile spreyleme yapıyorum ve ayda üç kür parazit damlası kullanıyorum gözle görülür bir parazit zaten yok. Yavrulara bıldırcın yumurtasından mama yapıyorum çiğ badem ekleyerek sandığımın aksine kötü bir etki etmiş olabilir mi diye düşünmeye başladım bu aralar. Yeni yavrulardan yumurtadan ilk çıkan kuşta aşırı bir tüy dökümü mevcut henüz yuvadan atlamadı fotoğraflarını da yükleyeceğim şimdi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
IMG_20170712_115942.jpg
IMG_20170712_115945.jpg
IMG_20170712_120000.jpg
IMG_20170712_120002.jpg

Son düzenleme:
Anne babayı artık yavrulatmayın. Başkalarına da ücretsiz bile olsa sahiplendirmeyin. Sahiplendirecek olsanız bile durumunu söyleyin. Petshoplara vermeyin asla. French molt olabilir tabiiki. Anne babada görülmeyip yavrularda etkili olan bir hastalık zaten. Yoksa kimse french molt kuşu üretimde kullanmaz. Çok iyi bir bakımla belki düzeltebilirsiniz yavruları. Hazır yumurtalı mama alın. Mamalarına kinoa Protein tozu ve Multi vitamin ve Probiyotik ekleyin. Bir ihtimal tüyler çıkacaktır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi malesef yok. ama bu yöntemle düzelen kuşlar var. Düzelseler bile üretimde kullanmayın yavruları da.

Son düzenleme:
geçmiş olsun

Bende de vardı 1 tane yalnız kalmasın diye aynı şekilde kuş getirdim yanına. Yedikleri içtikleri aylardır aynı. Fakat yanına getirdiğim düzeldi. Genede üretime koymadım eş oldular ama büyük ihtimal yavrular da böyle olacak. Ve anne babadan değilde genetik hastalık diye biliyorum. Belkide anne babasıda önceden böyleydi benimki gibi düzeldi. Hıç belli etmiyor önceden böyle olduğunu şuan

Anne babayı artık yavrulatmayın. Başkalarına da ücretsiz bile olsa sahiplendirmeyin. Sahiplendirecek olsanız bile durumunu söyleyin. Petshoplara vermeyin asla. French molt olabilir tabiiki. Anne babada görülmeyip yavrularda etkili olan bir hastalık zaten. Yoksa kimse french molt kuşu üretimde kullanmaz. Çok iyi bir bakımla belki düzeltebilirsiniz yavruları. Hazır yumurtalı mama alın. Mamalarına kinoa Protein tozu ve Multi vitamin ve Probiyotik ekleyin. Bir ihtimal tüyler çıkacaktır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi malesef yok. ama bu yöntemle düzelen kuşlar var. Düzelseler bile üretimde kullanmayın yavruları da.

İlk yavrulardan birinde düzelme olması diğer iki yavruda da şimdilik herhangi bir problem görülmemesi umut oldu oldu bana elimden geleni yapacağım uçabilmeleri için, kuşları üretim amaçlı kullanmıyorum sahiplendirmeyi ki hiç düşünmüyorum hele ki şu durumdayken güvenemem zaten kimseye. Tavsiye edebileceğiniz bir hazır mama var mı? Bir dönem Quik ve Versele Laga kullandım fakat pek beğenmediler sanırım, bir de Protein Tozu nedir ve nereden bulabilirim? Bir de bir kaç güne http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/fransiz-tuy-dokumu-hastaligi-tedavisi-g0rky06.25006/ bu reçeteyi uygulamaya başlayacağım sanırım umarım faydası olur, tavsiyeleriniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Bende de vardı 1 tane yalnız kalmasın diye aynı şekilde kuş getirdim yanına. Yedikleri içtikleri aylardır aynı. Fakat yanına getirdiğim düzeldi. Genede üretime koymadım eş oldular ama büyük ihtimal yavrular da böyle olacak. Ve anne babadan değilde genetik hastalık diye biliyorum. Belkide anne babasıda önceden böyleydi benimki gibi düzeldi. Hıç belli etmiyor önceden böyle olduğunu şuan
evet yavrulardan biri 6 ay sonra uçmaya başladı ve belirgin hiç bir şey yok dediğiniz gibi ve tek umudum o oldu umarım diğerleri de uçabilir :/

Umarım. Bir daha anne babayı yavrulatmanızı tavsiye etmiyorum. Her yavruya siz bakacakta olsanız belli bir süreden sonra size çok fazla gelecek. Bu yüzden sahiplendirmek isteyebilirsiniz. Ama kimse sizin gibi bakamayacak biliyorsuniz. Bu yüzden etrafa çok özürlü kuş bırakmayın. İnsanlar çok nankör. Benim arkadaşım kuşu ilk başta daha yavru siyip sevip fotoğrafını atmıştı bana. Sorundan bahsedince hemen elden çıkartmak istedi. Dedim bana ver bana verdi. Petshopa gittim işlerim vardı. Orda da böyle kuş gördüm. O adamda al git dedi. Hastalıklara tahammulü yok insanların. Bende yuva falan koymadım birbirlerine arkadaşlık ediyorlar

Umarım. Bir daha anne babayı yavrulatmanızı tavsiye etmiyorum. Her yavruya siz bakacakta olsanız belli bir süreden sonra size çok fazla gelecek. Bu yüzden sahiplendirmek isteyebilirsiniz. Ama kimse sizin gibi bakamayacak biliyorsuniz. Bu yüzden etrafa çok özürlü kuş bırakmayın. İnsanlar çok nankör. Benim arkadaşım kuşu ilk başta daha yavru siyip sevip fotoğrafını atmıştı bana. Sorundan bahsedince hemen elden çıkartmak istedi. Dedim bana ver bana verdi. Petshopa gittim işlerim vardı. Orda da böyle kuş gördüm. O adamda al git dedi. Hastalıklara tahammulü yok insanların. Bende yuva falan koymadım birbirlerine arkadaşlık ediyorlar

Sizi tebrik ederim Elif Hanım.

Geri