Yumurta'da bir sorun var..

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Bugün zorlada olsa kuşum yumurtasından 3 üne bakmayı başardım..1 tanesi vermedi ustunde yattığından..Lakin dolu mu,boş mu anlayamadım..Ve bir tanesinin de içini salladığımda içinde bir şey oynadı..Çok tek sanki içinde bir şey varmış ve sallanıyormuş gibi..Acaba yavru vardıda öldü falanda içinde o mu sallanıyor..anlayamadım hiçbir şey..3 hafta oldu yumurtalar olalı..Dişide sürekli üzerinde yatıyor..boşlarsa altından alsam sıkıntı olur mu dişi için.? Yumurta doluluğunu hangi aşamada,hangi ortamda ve nasıl yapmalıyım.?Ben yumurtalara baktığımda ikindiydi,flaş ığıyla baktım göremedim bişi..sanki bir tanesi dolu gibiydi ama dolu olsa çıkması gerekmez miydi bu zamana kadar.?

Neden kimse cevap atmıyor anlamıyorum..Evet belki çok mesaj atıyorum ama tecrübesizliğimden dolayı..İllaki kuşumuz hasta olmak zorunda sanırım cevap alabilmek için...

Yumurta kontrolü sallayarak yapılmaz ilknur hanım. Işıkla kontrol edilmelidir. Işıkla kontrol ettiğinizde karartı görmüş olsaydınız dolu derdik ama yumurtanın karşı kabuğunu görmüşseniz boştur. Yine de 2-3 gün bekleyin çıkmazlarsa boştur. Son yumurtadan itibaren 21 gün beklemeniz gerek. En son yumurta dolu olabilir ihtimaliyle.

Yumurta kontrolü sallayarak yapılmaz ilknur hanım. Işıkla kontrol edilmelidir. Işıkla kontrol ettiğinizde karartı görmüş olsaydınız dolu derdik ama yumurtanın karşı kabuğunu görmüşseniz boştur. Yine de 2-3 gün bekleyin çıkmazlarsa boştur. Son yumurtadan itibaren 21 gün beklemeniz gerek. En son yumurta dolu olabilir ihtimaliyle.
Hayir sallamadim..Aldim ve telefonun flas isiginda baktim..ama yerine koyarken icinde birseyin salladigini farkettim..o sekilde yavasca salladim..sanki icinde boslukta birsey sallaniyor gibi kararti vardi..3 yumurtadan biri sanki dolu gibiydi ama damar falan farketmedim..sadece ici doluydu.Diger 2 yumurta saydam isigi yansitti..4.yumurtaya baktirmadi.disi..Bos olsa hepsi ustune yatarlar mi ki.?Bos oldugunu anlayip kirmazlar miydi.? Ilk.yumurtasi oldugundan mi bos ve kucuk yumurtalari acaba

En son 4.yumurtadan itibarenmi 21 gun sayican..Ben ilk yumurta cikis tarihindan 21 gun okarak saymistim..o zaman 4.yumurta cikis gunund4n itibaren mi 21 gun olmali.? Eger oleyse 1 haftalari daha var..4.yumurta cunku birinci yumurtadan yaklaşik 8.gundr falan geldi.. 1.yumurtayi yaptiktan sonra gun asiri 3.yumurtaui yapti..ardindan 3 gun sonra 3.yapti ve 4.de net gormedim ama 3 yada 4 gun sonra yapti..

Evet son yumurtadan itibaren sayın. Şefaf olmayanlar doludur. Bekleyin umarım çıkarlar.

Evet son yumurtadan itibaren sayın. Şefaf olmayanlar doludur. Bekleyin umarım çıkarlar.
O zaman ben her ihtimale karşı bu ayın sonuna kadar yani 30 una kadar bekleyeyim..Sonra tekrar bakayım..Zaten çıkmazsa o zamana kadar daha çıkmaz sanırım,yanılıyor muyum Selçuk bey.?Neden boş olduklarınada anlam veremedim aslında..Mama veriyorum,kalamar tasları var,vitaminde veriyorum..Yumurtlamadan önce eşleşiyorlar ve öyle yumurtluyordu dişi..Yani döllenmedi desem nasıl mümkün ki.?İnşallah çıkarlar ama ümidim yok..Bugün gördüklerimden sonra..

Evet garanti olması için bekleyin o tarihe kadar. Boş çıkması erkekten. Yeterli protein , vitamin alamamışsa veya yaşlıysa ondan dölleyememiştir. Mamalarına bir miktar Spirulina katmanız fayda sağlayacaktır.

bende acemiyim şuana kadar sadece 2 kere yumurtladı çiftim ama benimde ilk defa kuşum yumurtladığında 7 yumurta yaptı 2 si dolu çıkmıştı şuan 9 yumurta yaptı hepsi dolu okuduğum ve tecrübe ettiğim kadarıylada ilk yumurtalar acemilik oluyor o yüzden dolu çıkmamıştır ikinci eşleşmede çıkar hepsi dolu merak etmeyin ayrıca yumurtadan belli bir gün geçince kap kara oluyor ve yavru içinde oynar tekler böyle arada vurur hissedersiniz aman bu yumurta doludur boş diye atmayın sakın hatta içinde hayvan oluşmuş yani göremezsiniz damar felan sallamayın öldürürsünüz hayvanı üstüne bu yumurta iyice olduğunda öter çıkmaya hazırken o damarlar ilk hafta oluyor sonra o damarlar bir yerde toplanıp kalp gibi atıyor en son yumurta kap kara oluyor hayvan oluştuğu için hiç bir şey göremezsiniz

Evet garanti olması için bekleyin o tarihe kadar. Boş çıkması erkekten. Yeterli protein , vitamin alamamışsa veya yaşlıysa ondan dölleyememiştir. Mamalarına bir miktar Spirulina katmanız fayda sağlayacaktır.
Aslında erkeği 1 yada 1.5 yaş civarında..Evde özel mamalar mama tarifleri bakarak yapıp vermiştim yumurtlamadan öncede..Tam tersi erkek daha çok yiyor mamadan falan..dişiyi yerken hiç görmedim ama ona yemi erkek kusuyor..Belki oradan alıyordur vitamini..Dediğinizi uygulayacağım..Nereden bulabilirim onu.?

bende acemiyim şuana kadar sadece 2 kere yumurtladı çiftim ama benimde ilk defa kuşum yumurtladığında 7 yumurta yaptı 2 si dolu çıkmıştı şuan 9 yumurta yaptı hepsi dolu okuduğum ve tecrübe ettiğim kadarıylada ilk yumurtalar acemilik oluyor o yüzden dolu çıkmamıştır ikinci eşleşmede çıkar hepsi dolu merak etmeyin ayrıca yumurtadan belli bir gün geçince kap kara oluyor ve yavru içinde oynar tekler böyle arada vurur hissedersiniz aman bu yumurta doludur boş diye atmayın sakın hatta içinde hayvan oluşmuş yani göremezsiniz damar felan sallamayın öldürürsünüz hayvanı üstüne bu yumurta iyice olduğunda öter çıkmaya hazırken o damarlar ilk hafta oluyor sonra o damarlar bir yerde toplanıp kalp gibi atıyor en son yumurta kap kara oluyor hayvan oluştuğu için hiç bir şey göremezsiniz
Evet ilk yumurtası ve dişim inanılmaz tüyde şuanda..Tüye girdiğinde tüyden tam çıkamadan yumurtladı ve bu daha da çok tüy dökmesine sebeb oldu..Ben onun da etkisi olabilir mi diye düşünmedim dersem yalan olur..Evet içinde hafif sallayınca lok lok diye garip bişey sallandı ama boşluktaydı ve flaş ışında yumurta hiçbir şey göremedim..Zaten normalde kuşlar eşe tutulduğunda 2 hafta içinde yumurtladıklarını burada okumuştum..Benim kuşlarım eşe tutulduktan ay sonra yumurtladılar..Ağırdan aldılar..O yüzden yumurta oluşumda mı ağırdan olucak acaba diyede düşünüyorum..Ama bu ayın sonunda 1 ay doluyor yumurtalar için..çıkmazsa zaten daha çıkmazlar diye düşünüyorum..O zaman yapacak bişeyde gelmez elimden..dişim yumurtaların üzerine yattığın bir türlü tüylerini çıkaramadığı gibi daha da döküyor..Bşsa en azından alırım ve kuşum tüylerini çıkarır..

Işık geciriyorsa ve içinde sallaniyorsa boş ve bozulmustur arkadaslarin soyledigi gibi biraz bekleyin yinede

Işık geciriyorsa ve içinde sallaniyorsa boş ve bozulmustur arkadaslarin soyledigi gibi biraz bekleyin yinede
Isigi 1 tanesi geciriyordu evet,2.cisi icind3 sallaniyordu..3.doku gibiydi..isigi gecirmiyir ve koyuluk vardi icindr..4.yumurtaya bakamadim..disi izin vermedi..disi yuvanin icinde yumurtalarin ustundeyken yemek kasigiyka urkutmeden tek tek aldim ve yavasca biraktim..hic yuvadan cikmadi rahatsiz olmadi..

Youtubelarda izliyorum yumurta takibini dr gayet rahat yumurtakari alip bakiyorlar..Disi yuvadan hemen cikiyor yumurta bakilacagi zaman..Bende ole bir rahatlik yok..Herseyimiz tuhaf bizim :))

Geri