yumurta sıkışması.

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Arkadaşlar yaklaşık 8 gün önce 1 çift muhabbet kuşu aldım. Dişide yumurta olduğunu görerek aldım. Getirdiğimden beri yuvaya da girmiyor. Sürekli uykulu. Hasta değil. Bugün sürekli ayağıyla ya da gagasıyla orayı temizleme ihtiyacı duyarken gördüm. Yumurta sıkışması belirtileri nedir? Kuşu bugün elime aldım baktım. Yumurta olduğu bariz belli. Ne zaman yumurtlar ya da yumurta sıkışması olduğunu nasıl anlarım

Nereyi temizliyor?

Evet bu videoyu biiyorum ama yumurta sıkışması olduğunu nasıl anlayabilirim. Poposunu temizliyor

Evet bu videoyu biiyorum ama yumurta sıkışması olduğunu nasıl anlayabilirim. Poposunu temizliyor

Bende de şu sıra aynı sorun var da, o yüzden sordum. Sıkışma olan kuşlar halsiz oluyor diyorlar ama benim kuşumda öyle bir durum yok.

Birkaç damla zeytinyağı içirip poposuna da yine zeytinyağı sürün diye tavsiyeler okudum. El ile kibarca muayene ederek anlayabilirsiniz belki. Bir de fotoğraflarını koyarsanız buradaki tecrübeli arkadaşlar daha detaylı yardımcı olabilir. Hoş gerçi hiçkimse cevap yazmaz olmuş. Bütün başlıklar hep 70-80 görüntülenme ama 0 cevap. Satış bölümü hareketli, olayı bitmiş bu forumun heralde.

Bendeki durum da bu: http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/yumurta-sikismasi-mi.57255/

Umarım sizde sıkışma yoktur varsa da bir an önce çözersiniz.

elime alıp baktığımda şişlik hissediyorum. Ama aldığımdan beri bu şekilde

Kanatlar düşük, sırt kambur, popo şiş, bacaklar açık gibi duruyor. Bunlar hep yumurta belirtileri diye biliyorum. Kafesi ile mi aldınız yoksa yeni kafese mi koydunuz? Gerçi her iki şekilde de yer değişikliğini yadırgamış olabilir.

Biraz zaman verin diyeceğim de, yumurta sıkışmasında geç kalındığında sonuçlar pek hoş olmuyormuş.

Kendi cevabı kendiniz vermişsiniz zaten sıkışma olan kus bitik bir halde olur. Sizin Kusunuz turp gibi gözüküyor

Kendi cevabı kendiniz vermişsiniz zaten sıkışma olan kus bitik bir halde olur. Sizin Kusunuz turp gibi gözüküyor

Neye göre bu kanıya varıyorsun? Hanımefendinin kuşu turp gibi tamam, fakat benim kuşum da turp gibi. Neşesi keyfi yerinde, bitkin falan değil, ama gidip başlığa bakarsan poposu davul gibi, bariz yumurta sıkışması var.

Neye göre bu kanıya varıyorsun? Hanımefendinin kuşu turp gibi tamam, fakat benim kuşum da turp gibi. Neşesi keyfi yerinde, bitkin falan değil, ama gidip başlığa bakarsan poposu davul gibi, bariz yumurta sıkışması var.
Ben sana cevap vermedim bu konuyu açan kişiye cevap verdim şimdi baktım sizin konuya Kusunuz turp gibi değil. Poposu sarkmis ve tüyleri kabarik mudahele etmek gerekiyor

Ben sana cevap vermedim bu konuyu açan kişiye cevap verdim şimdi baktım sizin konuya Kusunuz turp gibi değil. Poposu sarkmis ve tüyleri kabarik mudahele etmek gerekiyor

Bana cevap vermediğinin farkındayım. Konu kime cevap verdiğin veya vermediğin değil zaten.

Kuşum kötü gözüküyor fakat keyfi gayet yerinde, Halsiz veya bitik değil. Bu durumu vurgulamak istedim.

Müdahale önerilerin varsa asıl onları da anlat ki bir anlamı olsun. ;)

Bana cevap vermediğinin farkındayım. Konu kime cevap verdiğin veya vermediğin değil zaten.

Kuşum kötü gözüküyor fakat keyfi gayet yerinde, Halsiz veya bitik değil. Bu durumu vurgulamak istedim.

Müdahale önerilerin varsa asıl onları da anlat ki bir anlamı olsun. ;)
Anladım ama sizin kusun popodan sarkma başlamış ilerleyen günlerde yumurtlayamazsa kotulesebilcegini düşünüyorum kuslar kolay kolaya hastalıklarını belli etmezler . Belli Ettiklerinde zaten geç kalınmış oluyor genelde. Turp gibi demekten kastım sadece yem yiyip hareketlenmek demek değil. 1 saat önce yem yiyip uçan kus bile olebiliyor dogaları gereği hep keyifli gözükmeye çalışırlar. Videolar var mudahele için. Konuyu açan kişinin sorusu yumurta tıkanması nasıl anlaşılır cevabı kendi vermiş zaten anusde şişkinlik ve halsizlik Kabarıklık başlar en son yem yemeden kesilir

Son düzenleme:
Anladım ama popondan sarkma başlamış ilerleyen günlerde yumurtlayamazsa kotulesebilcegini düşünüyorum kuslar kolay kolaya hastalıklarını belli etmezler . Belli Ettiklerinde zaten geç kalınmış oluyor genelde. Turp gibi demekten kastım sadece yem yiyip hareketlenmek demek değil. 1 saat önce yem yiyip uçan kus bile olebiliyor dogaları gereği hep keyifli gözükmeye çalışırlar. Videolar var mudahele için.

Sen de haklısın. Yumurtlayabileceğini düşünmüyorum artık, çünkü 1 haftayı geçik süredir bu vaziyette ve elle muayeneden anladığım kadarı ile içeride 2 yumurta var. Ki bu en tehlikelisi imiş sanırım. Yakınlarımda bir üretici var, götürsem ilgilenir mi bilmem. Veteriner dışında yapılabilecek başka bir şey var mı? Kendi haline bırakırsam kesin kuşu kaybedeceğim.

Sen de haklısın. Yumurtlayabileceğini düşünmüyorum artık, çünkü 1 haftayı geçik süredir bu vaziyette ve elle muayeneden anladığım kadarı ile içeride 2 yumurta var. Ki bu en tehlikelisi imiş sanırım. Yakınlarımda bir üretici var, götürsem ilgilenir mi bilmem. Veteriner dışında yapılabilecek başka bir şey var mı? Kendi haline bırakırsam kesin kuşu kaybedeceğim.
Veteriner yerine üreticiye götürmek bence daha mantıklı çünkü adamın başına gelmiştir ve mudahelede bulunmuştur büyük ihtimal yani tecrübesi vardır. Veterinerler genelde buyukbasdan anlıyorlar.

İstanbul'da kuş konusunda sadece 2-3 veteriner tavsiye ediyorlar genelde ama onlar da avrupa yakasında ve bana bayağı uzak. Diğerleri söylüyor zaten kanatlı hayvanlardan anlamıyoruz diye. Bir gün daha bekleyip arayıp üreticiye götüreyim en iyisi. Teşekkürler.

Ben öyle poposunda dışkı halsizlik falan çok fazla görmüyorum alalı 13 gün kadar oldu popo hala şiş. Hala aynı belirtiler var. Bu kuş neden yumurtlamamış olabilir sizce. Üretimhane kurdum. O kafese koydum kuşu

Ben öyle poposunda dışkı halsizlik falan çok fazla görmüyorum alalı 13 gün kadar oldu popo hala şiş. Hala aynı belirtiler var. Bu kuş neden yumurtlamamış olabilir sizce. Üretimhane kurdum. O kafese koydum kuşu
Daha önce yumurtlamismi bu kus hiç? İlk yumurtlama ise en zoru o yüzden gecikme normal ama popoda popoda sarkma fln kötü olursa o zaman kötü ortam değişikliğinden strese de girmiştir keşke yumurtladikdan sonra alsaydınız zor dönemi stressiz atlatirdi.zamanla belli olur. Şimdilik poposuna zeytinyağı sürün biraz kulak pamuguyla tüylerini fazla ıslatmadan yeter.

Şöyle düşündüm ortam farklı ama kuşları hep aynı yerden aldım kafesler de yaklaşık aynı. Getirdiğim diğer kuşların yavruları bile oldu. Bi de yumurtası olursa atar ama bu şekilde atmayacağını düşündüm. İnsallah bisey olmaz

Şöyle düşündüm ortam farklı ama kuşları hep aynı yerden aldım kafesler de yaklaşık aynı. Getirdiğim diğer kuşların yavruları bile oldu. Bi de yumurtası olursa atar ama bu şekilde atmayacağını düşündüm. İnsallah bisey olmaz
İlk yumurtlamasiysa zorlu geçer Hele ki ortam değişikliğinde inşallah yumurtlar kötülesmez durumu

Geri