Yumurta kontrolü

Musa bakır

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar ve abiler. Muhabbetimin 5 yumurtası vardı, 2 sini attı ve 3üne yatıyor. Bu yumurtaları dolu olup olmadığını kontrol etmek istiyorum ancak yuvadan çıkmıyor pek, ne yapmam gerekir. Bazen çıktığındada çifleşiyo hemen geri giriyo.
Birde yuvalık kumu hakkında bilgiye ihtiyacım var. İlk 2 yumurtayı yaptığında kum koymuştum yuvalığa ve o 2 yumurtayı atmıştı, bende plastik yuvalığı çıkarıp temizledim ve yerine koydum. Şuan 3 yumurta daha var ancak yuvalıkta ne talaş nede kum var, sizce dökmeme gerek varmı, dökersem o yumurtalarıda atarmı?

Kuşları çok rahatsız ettiğiniz atmış nasılsa öyle kalsın yuvalık temizlik falan yapmayın yavrular çıkana kadar. Şöyle örnek vereyim ben geçen yıl bizim yan ilçeden kışın gidip yavrulu çift aldım dolmuşla . o kışdave dolmuşdakuşları rahatsız etmeme rağmen eve gelsikden sonra yavrulara bakmaya devam etti. Yavrulr büyüdükden 1 hafta sonra tekrar yumurtladı ben heryumurtayı elime alır kafesi komple dağıtır temizler geri takardım kuş yumurtalara tekrar yatardı. Yavrular çıkdıkdan sonra bile yavrular daha fazla tüylenmeden alır sever oynar geri koyardım kuş yine bakardı. Ama geçen gün yeni çift aldım 4 yumurtası vardı 1 saat yol sonunda kafesi kötü olduğu iin değiştirmemden dolayı 4 yumurtayıda kırıp attı ve bunların 3 tanesi doluydu. Demem o ki sizin kuşda belli rahatsız edilmeyi sevmiyor biraz merakınızı bastırıp yavrular çıkana kadar bekleyin derim. Ha karar sizin ben sadece uyarabilirim. İnşallah sorunsuz şekilde yavrular alırsınız.

Ben üretimhanedeki kuşlarıma rahat rahat bakarken evde baktığım kuşların yuvalıklarına bakamıyorum. Kendi kendine yumurtalar çıkıyor yavrular büyüyor. Bakmamanız daha anlamlı. Zaten çiftleşme varsa doludur çoğu

Ozaman daha yaklaşmıyım yem ve su harici. Önerileriniz ve ilginiz için teşekkürler

Geri