Yumurta boş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan byzbyz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

byzbyz

Yeni Üye
Merhaba. Bir erkek kuşumuz vardı hali hazırda baktığımız ortalama 4 yaşında. Geçen yıl evden kaçan kargaların kovaladığı bir dişi muhabbet kuşunu kurtardık. Kaçmak için tırnakları kırılmış iki kanat arasında gaga yarası vardı. Aldık iyileştirdik tedavisini yaptık. Üstünden 1 yıl geçti. Bu yazın başlarında erkek kuşum ile sürekli birbirinin ağzına yem kusmalar, kurlar görünce bi yuvalık takalım dedik. 9 yumurtası oldu. Tabi bu süreçte hepsi boş çıktı. Buradan gördüğüm kadarıyla yuvalığı kaldırıp 2 ay rehabilite süreci tanıdım bu sürede Gerwit vitamin kullandık. Haftada 2 kere yumurta k.pancar yumurtası yapıp besledim. 2 ay sonunda tekrar yuvalığı taktım 6 yumurtası oldu ve az önce kontrol amaçlı baktığımda yine 6 sı da boş çıktı. Gördüğüm kadarıyla

1: erkek ve dişinin hiç çiftleştiğini görmedim
2: bir kere erkek yumurta olduğu zamanda üste çıkmaya çalıştığı esnada tünekten düştüler ahşap ve sağlam tünek kullanıyorum
3: dişide astım var gibi
4:yuvalığı takar takmaz 2 ay sonra bile dişi tüm zamanını yuvalıkta geçiriyor sadece tuvaletini yapıyor erkek ayağını atmaya kalktığında dişi yuvalığa kaçıyor
5: tüm besleme süreçlerini erkek üstleniyor kısmen yuvalığa girip dişiyle birlikte oradada kalıyor
6: dişinin tırnaklarından bazıları var bazıları kırık, kırık olanlar 1 yıldır hiç uzamadı

Dikkat ettiğim şeyler bunlar anne ve baba kuşlarım çok anaçlar. Yavrularının olmayışına çok üzülüyorum. Şimdi 6 yumurtanın boş çıkması üzerine yumurtaları aldım içinden yuvalığı da almalıyım ? Başka yapmam gereken bir şey varmı ? Yumurtaların boş çıkmalarının nedeni ne olabilir

Isı ve nem oranı kuluçka için uygun değilse olumsuz sonuçlanabilir. Anne kuş kuluçkaya yatmadı ise de olabilir. Yalnız şunu da söyleyeyim yazın üretim yapmayınız yavru almaya çalışmayınız. Yazın havalar zaten sıcak, yuvaliğin içi daha sıcak olur bu da ölümcül olabilir. Ayrıca yazın bakteri üremesi kolay olur. Yazın üretim tavsiye edilmez.
Kuşunuzda astım varsa yavru yapsınlar diye çalışmayın kuşu daha da zorlamayın, astım için kanatlı veterinerine götürün.

Evim çok güneş alan bir yer değil. Akşam güneşi değiyor sadece oda çok sıcak olmuyor. Yazlık bi bölgede de yaşamıyorum zaten Ankara’dayım. Anne yumurtayı yapar yapmaz sürekli kuluçkada yattı. Hiç boş bırakmadı. Dediğim gibi ikiside çok anaçlar. 2.ci kuluçka maceramızdada boş çıktığı için uzun bir süre tekrar düşünmüyorum. Bu süreçte yapacağım herhangi bişey varmı ? Astımı içinde götürmüştüm. Bi kapsül ilaç verilmişti suyuna koyduğum fakat tedavisi olmadığı bi ihtimal işe yarayacağını söylemişti oda işe yaramadı. Bundan sonraki süreçte yavru çıkması için başka yapmam gereken bir şey var mıdır?

Geri