Yeni sahiplenilen kuş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Dmiripek
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dmiripek

Yeni Üye
Kuşumuzu sahipleneli daha 3 hafta oldu. Eve ve bize alıştı fakat babam dışında kimsenin eline gelmiyor. Ancak oyuncak elimizdeyse veya telefon bakmak için elimize geliyor. Yakın zamanda kafamıza konmaya omuza konmaya başladı fakat ara ara kulağımızı ve çenemizi ısırıyor sürekli. Oyun oynarken aniden saldırganlaşmaya başlıyor elimizi ısırmaya çalışıyor. Kendimize alıştırmak için sürekli araştırma yapıyoruz fakat ısırma huyundan çok vazgeçmedi. Kuş sesleri dinlettiğimizde ilk saniyeleri dışında ötmüyor. Gün içinde uyuklarken küçük küçük ötme sesleri çıkarıyor sadece. Kendimize alıştırmak için neler yapabiliriz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Biraz daha zaman tanıyın ilginizi eksiltmeyin
Bolca salın kafes dışına
Yavru ise kuş daha kolay vazgeçer ısırma huyundan

Umarım kuş erkektir disi kuşlar epey ugrastirabilir

Biraz daha zaman tanıyın ilginizi eksiltmeyin
Bolca salın kafes dışına
Yavru ise kuş daha kolay vazgeçer ısırma huyundan

Umarım kuş erkektir disi kuşlar epey ugrastirabilir

Erkek kuş evet. 5-6 aylık olduğunu düşünüyoruz. Kafese sadece yem yemeye ve uyumaya giriyor

Kuşlar kendine nazik davranılmasını isterler.Size geldiğinde ani hareketlerden kaçının.Babanızı kendine güvenli liman seçmiş.Kuşlar biraz kıskanç olurlar.Elinizde olan telefon,oyuncak gibi şeyler onun dikkatini çeker,çünkü siz onlarla oynuyorsanız kuşunuza göre onlar değerli şeyler ve onları almak için sizinle mücadele eder.
Benim Sultan papağanım ben kalemle yazı yazarken mutlaka o kalemi benden alacak.Ben kalemi geri almaya çalıştığımda tıslayarak beni korkutmaya çalışıyor ve hafif şekilde elime vuruyor.

Kuşlar kendine nazik davranılmasını isterler.Size geldiğinde ani hareketlerden kaçının.Babanızı kendine güvenli liman seçmiş.Kuşlar biraz kıskanç olurlar.Elinizde olan telefon,oyuncak gibi şeyler onun dikkatini çeker,çünkü siz onlarla oynuyorsanız kuşunuza göre onlar değerli şeyler ve onları almak için sizinle mücadele eder.
Benim Sultan papağanım ben kalemle yazı yazarken mutlaka o kalemi benden alacak.Ben kalemi geri almaya çalıştığımda tıslayarak beni korkutmaya çalışıyor ve hafif şekilde elime vuruyor.

İlk defa bir evcil hayvanım (hatta oğlumuz :)) olduğu için çok heyecanlanıyorum ve ufak hareketlerini hastalık olarak algılayıp sürekli bir şeyler araştırıp kendimi korkutuyorum. İkimiz de birbirimize alışacağız umarım

İlk defa bir evcil hayvanım (hatta oğlumuz :)) olduğu için çok heyecanlanıyorum ve ufak hareketlerini hastalık olarak algılayıp sürekli bir şeyler araştırıp kendimi korkutuyorum. İkimiz de birbirimize alışacağız umarım

İlk defa bir oğul evlat edindiğiniz için tebrik derim.Tabii ki baktığımız evcillerimiz bizim çocuklarımız gibi.Korkulacak bir şey yok,sorumluluk var.;)
1.Kafes ve ekipmanlarının temizliği
2. Kuşun temizliği
3.Taze yem karışımı ve taze içme suyu
4. Kuş kumu,kalamar kemiği,
5. probiyotik ve multivitamin
6.Haşlanmış yumurta ( protein )
7.Havuç rendesi,maydanoz sapı,mevsim meyvesi, yeşil biber, kırmızı salçalık biber vb.
8. İlgi ve sevgi
Bunları sağladığınızda kuşunuzda bir problem olacağını düşünmüyorum.

İlk defa bir oğul evlat edindiğiniz için tebrik derim.Tabii ki baktığımız evcillerimiz bizim çocuklarımız gibi.Korkulacak bir şey yok,sorumluluk var.;)
1.Kafes ve ekipmanlarının temizliği
2. Kuşun temizliği
3.Taze yem karışımı ve taze içme suyu
4. Kuş kumu,kalamar kemiği,
5. probiyotik ve multivitamin
6.Haşlanmış yumurta ( protein )
7.Havuç rendesi,maydanoz sapı,mevsim meyvesi, yeşil biber, kırmızı salçalık biber vb.
8. İlgi ve sevgi
Bunları sağladığınızda kuşunuzda bir problem olacağını düşünmüyorum.

Teşekkürler [emoji3059]

Elinizle yem yedirin konuşun. Dinlemiyor gibi görünür ama dinlerler. Hele bir de erkekmis. Bi bakmissiniz konuşuyor. :) Sabahtan akşama kadar başınızın etini yer.. önceki Kuşum erkekti.. Kelime öğretmek için uğraşmadım ama beni dinleye dinleye konuşmayı öğrendi. Cici kuş fıstık diye severdim eşim de aşkım diye severdi. Bi baktık kuş bize cici kuş fıstık aşkım demeye başladı. Sabahtan akşama kadar başımızı ütülerdi :) Bu arada Isırması normaldir. İyice alışınca bırakır ısırmayi.. isirinca tepki vermeyin. Ayrıca bazı kuşlar ısırmayi çok severler. Ne kadar alışırsa alışsın ısırır. Mesela bizimki ağzımızın içine girecek kadar alışık ama isirinca bizden ses geldi mi daha çok ısıriyo. Hoşuna gidiyor galiba.. ama bunu büyük ihtimalle oyun olarak görüyor. İsirdiginda acıtmayacak şekilde ağzına alıp fazla gagasıyla sıkmıyorsa önemli değil.. her kuşta vardir o.. ama kerpeten gibi sıkıyorsa alismamis demektir ama ilgi ile düzelir. Kolay gelsin

Son düzenleme:
Geri