Yeni Kuşum Hasta Mı?

kadifepamuk

Yeni Üye
Merhabalar,
Birkaç gün önce dişi kuşumun yanına bir yavru kuş aldım. Ancak burnu ve gagası biraz değişik göründü gözüme. Mantar veya başka bir hastalık olabilir mi? Ayrıca geldiğinden beri kanatları hafif açmış şekilde tünekte oturuyor. Oda sıcak değil, neden böyle oturuyor olabilir? Bir de dışkısı açık yeşil renginde ve ara ara içinde yem olduğunu görüyorum.
Sormak istediğim başka bir konu ise; dişi kuşum sürekli yeni kuşun tüylerini çekiştiriyor, gagalıyor ve onu kovalıyor. Yani onu rahat bırakmıyor. Yeni kuşum ondan kaçıyor bazen de kendini savunduğu oluyor. Sizce bu ikisi anlaşamadı mı yoksa biraz daha zamana mı ihtiyaçları var?
Birkaç resim ekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim:)

Ekli dosyalar

• IMG_1187.jpg
    IMG_1187.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 41
  • IMG_1188.jpg
    IMG_1188.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 44
  • IMG_1210.jpg
    IMG_1210.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 37
  • IMG_1216.jpg
    IMG_1216.jpg
    836.4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_1223.jpg
    IMG_1223.jpg
    857.9 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_1225.jpg
    IMG_1225.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 30
İlk olarak gagasında problem var gibi görünüyor. Her kuşun güzel kokusu vardır, mantar olduğu kokudan belli olur diye biliyorum. Dışkının popoya yapışması kabız olduğunu gösterir. Dışkı yaparken kanatlarını kaldırıyormu? Ayrıca anlaşamamazlık hep oluyor, benimkilerde birbirlerini yiyiyor birbirini görmedende yapamıyorlar :)

Gagasına, gaga kenarlarına, ceresinin altlarına troysd adlı kremi günde iki kez geçene kadar sürün. Bence bu tedavi sürecinde kuşlar ayrı kafeste olsunlar.

Geri