Yeni kuş aldım yem yemiyor ve su içmiyor

Hepsi1lesme

Yeni Üye
Dün akşam üzeri ufak kutuda getirdim kafesine koydum. Bugün akşama kadar yalnızdı.
Beyaz darı dal darı var. Yerde yem ve suyu var.
Bugünn kırık az yem gördüm soluğunda da kabuk var uçarken mi geldi içtimi emin değilim.
Yanında kuş sesi açınca yerinde durmuyor ötüyor. Diğer türlü sessiz sakin.

Screenshot_2022-08-29-22-33-33-769_com.miui.gallery.jpgScreenshot_2022-08-29-22-33-30-942_com.miui.gallery.jpg

Maşallah 🧿 ne kadar tatli alıp opesim koklayasim geldi. Daha çok yavru zamanla alisacaktir hiç merak etmeyin. Ama henüz kafesinden çıkarmayın duvarlara veya başka bir yere çarpma ihtimali çok yüksek. Şimdilik bir hafta boyunca size alışması için kafes içi eğitim verin. Daldariyi ufalayip elinizden verin. Korkutmayacak şekilde yavaşça elinizi kafese şokun ama yem olsun avcunuzda. Sonra gidin bol bol konuşun. Bu şekilde bir haftayı geçirin. Kafesteki eksiklikler kısmına gelince grit kum temin ediniz. Rahat sindirebilmesi için. Plastik tünelleri atın mantara davetiye. Onun yerine tahta tünek alın. Kalsiyumlari için kalamar kemiği aliniz. Ve olmazsa olmazlarimiz multivitamin gervit ve probiyotik entrobac. Petshoplardaki vitaminler maalesef yetersiz kalıyor. Kuş yaşadığı müddetçe haftada bir farklı günlerde bu ikisini kullanın. Her türlü hastalığa engel ve bağışıklığı güçlendirmek için.

Maşallah 🧿 ne kadar tatli alıp opesim koklayasim geldi. Daha çok yavru zamanla alisacaktir hiç merak etmeyin. Ama henüz kafesinden çıkarmayın duvarlara veya başka bir yere çarpma ihtimali çok yüksek. Şimdilik bir hafta boyunca size alışması için kafes içi eğitim verin. Daldariyi ufalayip elinizden verin. Korkutmayacak şekilde yavaşça elinizi kafese şokun ama yem olsun avcunuzda. Sonra gidin bol bol konuşun. Bu şekilde bir haftayı geçirin. Kafesteki eksiklikler kısmına gelince grit kum temin ediniz. Rahat sindirebilmesi için. Plastik tünelleri atın mantara davetiye. Onun yerine tahta tünek alın. Kalsiyumlari için kalamar kemiği aliniz. Ve olmazsa olmazlarimiz multivitamin gervit ve probiyotik entrobac. Petshoplardaki vitaminler maalesef yetersiz kalıyor. Kuş yaşadığı müddetçe haftada bir farklı günlerde bu ikisini kullanın. Her türlü hastalığa engel ve bağışıklığı güçlendirmek için.
İLk geldiğinde elimden kaçırdım az uçtu zaten gagasının üstünü vurmuş az kızarıklık vardı vazelin sürdüm geçti şuan. O plastiklerden kurtulcam.
Kuşu aldığım yerden karışık vitamin aldım sözde 11 tane varmış veteriner kendi yapıp doldurmuş. Kahverengi birşey kokusunuda pek sevmedim.
Şuan baktım sabah Bi kaç defa öttü hala yem yememiş yememesi sıkıntı elimden yedirmeye çalışacağım

Maşallah çok tatlı bir kuş 🐣
Siz fark etmeden suyunu içiyordur. Bence tabana yem koymayın, yemliğe alışsın. Keyfi, sağlığı yerindeyse acıktığında gider yer yemlikten.
Yemine aspur karıştırabilirsiniz yavru oldugu için onu daha kolay yer. Tül mümkünse takmayın. Tırnakları tüle rahat takılabiliyor çünkü.
Elinizle beslenme denmiş, kendinize alıştırmak için güzel bir yol :)

Maşallah çok tatlı bir kuş 🐣
Siz fark etmeden suyunu içiyordur. Bence tabana yem koymayın, yemliğe alışsın. Keyfi, sağlığı yerindeyse acıktığında gider yer yemlikten.
Yemine aspur karıştırabilirsiniz yavru oldugu için onu daha kolay yer. Tül mümkünse takmayın. Tırnakları tüle rahat takılabiliyor çünkü.
Elinizle beslenme denmiş, kendinize alıştırmak için güzel bir yol :)
Yeni geldiğinden yem yemiyor aç kalıp ölmesin yesin diye koydum .
Şuan tüneğinde öylece duruyor .
Bugün kuş sesi açtığımda üsteki tüneye çıkıp kendini aşağı atıyordu sürekli .
Bugün dal darı yedi daha da yem yemedi .
Bu arada kafesini de değiştirdim

Yeni geldiğinden yem yemiyor aç kalıp ölmesin yesin diye koydum .
Şuan tüneğinde öylece duruyor .
Bugün kuş sesi açtığımda üsteki tüneye çıkıp kendini aşağı atıyordu sürekli .
Bugün dal darı yedi daha da yem yemedi .
Bu arada kafesini de değiştirdim
Dal darı tok tutar, dal darı yediyse yemliğe geç gider. Kuşunuz daha çok küçük ve eve yeni gelmiş. Size, ortama alışmaya çalışıyor. Yavru olduğundan korkusu da vardır. O yüzden zaman tanıyın, dal darı yemesi ve kuş seslerine tepki vermesi güzel. Ayrıca maşallah fotoğraflarda da sağlıklı duruyor.
Bence kuşunuzun sadece zamana ihtiyacı var. Az da olsa dal darı yem yesin yeterli olur.
Yeni kafesi nasıl bilmiyorum ama fotoğrafta kafesinde hiç oyuncak görünmüyor. Salıncağı mutlaka olsun. Kafesi daraltmadan oyuncak da takı, biraz hareketlenebilir. Kafesinde vakit geçireceği şeyler olmayınca sakin kalması olağan bir durum.

Yeni kafesine salıncak alacağım
En üste çıkıp kendini aşağı bırakıyor sonra tekrar çıkıp yine aynı devam

Ekli dosyalar

• IMG_20220831_141954.jpg
    IMG_20220831_141954.jpg
    670.3 KB · Görüntüleme: 44
Ben de 1 ay önce aldım kuşumu, ilk 2 gün biz de aynısını yaşadık. Yemek yemiyordu su içmiyordu. Normalmiş, yaşadığı stres ve yeni ortamdan dolayı. Ben o günler parmağımın ucuna birkaç yem koyup ağzına götürerek yedirmiştim sonrasında kendisi yavaş yavaş alıştı kafese. Dediğim gibi normaldir ama siz yine de dışkısını da takip edin dışkısında tuhaflık varsa eğer petshopa ya da buraya danışın.

Kuş alıştı benden kaçmıyor kendini sevdiriyor 3 haftada konuşmaya başladı .
Şuan tüy dökümünde
kuyruğu düşmüştü yenisi geldi yine düşecek kuyruğu bir türlü uzamadı .

Ekli dosyalar

• DA0D3976-EDE3-481E-B988-D23A3EA48242.jpeg
    DA0D3976-EDE3-481E-B988-D23A3EA48242.jpeg
    114.4 KB · Görüntüleme: 29
  • B9D53BFE-8EB9-4BAE-A04B-20A3529F6105.jpeg
    B9D53BFE-8EB9-4BAE-A04B-20A3529F6105.jpeg
    35.2 KB · Görüntüleme: 30
Kuyruk bu şekilde uzadıktan sonra düşüyor

Ekli dosyalar

• 2164425C-255F-492A-8FC4-3DD5720B6C10.jpeg
    2164425C-255F-492A-8FC4-3DD5720B6C10.jpeg
    117.7 KB · Görüntüleme: 30
Kuyruk bu şekilde uzadıktan sonra düşüyor
Tünek tellere yakın galiba. Kuş tünekteyken kuyruğu tele değiyorsa kuyruk yapısını bozar. Tüy döneminde b vitaminiyle destekleyin. Bt amin forte iyidir. Ayrıca salıncak alacağım demişsiniz ama almamışsınız sanırım :)

Tünek tellere yakın galiba. Kuş tünekteyken kuyruğu tele değiyorsa kuyruk yapısını bozar. Tüy döneminde b vitaminiyle destekleyin. Bt amin forte iyidir. Ayrıca salıncak alacağım demişsiniz ama almamışsınız sanırım :)
Beni görünce çok hareketleniyor
Tünekler boydan boya kaplıyor
Üstte aşağı üste aşağı zıplayıp duruyor yerinde durmuyor .
Kanatlarının uçları açıktı onlar yeni düzeldi .kuyruk kaldı .
Salıncak aldım korktu bende çıkardım takmadım tekrar .
Uyku moduna geçiyordu o yüzden
dışkıda sorun sıvılık yemesinde sorun yok hareketli ve konuşuyor .
Kuşu alırken verilen çok kokan bi vitamin verdi veteriner karışım yapmış onu kullanıyordum .
Şimdi daha önce yukarda önerilenleri alacağım

Beni görünce çok hareketleniyor
Tünekler boydan boya kaplıyor
Üstte aşağı üste aşağı zıplayıp duruyor yerinde durmuyor .
Kanatlarının uçları açıktı onlar yeni düzeldi .kuyruk kaldı .
Salıncak aldım korktu bende çıkardım takmadım tekrar .
Uyku moduna geçiyordu o yüzden
dışkıda sorun sıvılık yemesinde sorun yok hareketli ve konuşuyor .
Kuşu alırken verilen çok kokan bi vitamin verdi veteriner karışım yapmış onu kullanıyordum .
Şimdi daha önce yukarda önerilenleri alacağım
Evet o dediğim vitamini alın. Veteriner kendi kendine nasıl b vitamini karışımı yapmış anlamadım.Entrobac Probiyotik de temin edin. Dal darı da verin dışkısını toparlar.

Merhaba
multivitamin gervit ve probiyotik entrobac.
Nasıl kullanalım ?
Suluğa kaç damla ya da yeme mi karıştıralım ?
Beyaz darılı aspur lu yemi vardı yemi bittiyorken
Garden mix platin aldım yemlikte eski yem ile yenisi var eskisinden yiyor hala
Aç kalınca yemeye başlar mı ?
Eski kuşumda çekti oda yem seçerdi 😁

Gerwit yarım suluğa 5 damla. Probiyotik yarım suluğa mercimek tanesi kadar. Çay kaşının arka ucuyla ekliyorum. Sulukta 8 saatten fazla kalmasınlar. İkiside haftanın bir günü ve iki ürün kullanımı arasında en az bir gün temiz su içmeli.
Aç kalınca yem seçmez genelde.

Gerwit yarım suluğa 5 damla. Probiyotik yarım suluğa mercimek tanesi kadar. Çay kaşının arka ucuyla ekliyorum. Sulukta 8 saatten fazla kalmasınlar. İkiside haftanın bir günü ve iki ürün kullanımı arasında en az bir gün temiz su içmeli.
Aç kalınca yem seçmez genelde.
Teşekkür ederim tüy dökmeye başladı bi 4 gün başka yerde bi 2 gün başka yerde kaldı .
Bakalım eski yem bitince belli olacak

Geri