Yeni gelen kuşun odayı tanımayıp sağa sola çarpması

Aytuğ Şeker

Yeni Üye
Yaklaşık bi 7-8 gün önce yavru bir erkek muhabbet kuşu geldi bana, ilk 2 gün doğal olarak pek sakindi fakat sonrasında yavrucak birden açıldı sürekli kafes içinde oynamaya başladı ordan oraya gezmeler falan sürekli bi keşfetme çabası derken ben de kendime alıştırmaya çalıştım, her gün kafes dışından sohbet ettim, elimle kafesini sevdim yavaş bi şekile. Artık elime atlayıp yem yeme aşamasına kadar geldik, parmağıma da bazen geliyor bazen gelmiyor. Neyse asıl konuya gelecek olursak sürekli kafesten çıkmak istiyordu dışarıyı merak ediyordu ben de kafesine yemliği takarken birden kapıya geldi fakat ben henüz çıkarmak istemiyodum.Ama yine de bi bakalım diye parmağımı uzattım ve atladı. Sonra onu odadaki t tüneğin üzerine bırakıp uzaklaştım ve oturdum. Yaklaşık 15-20 saniye durdu ve birden uçmaya başladı ama çok rastgele şekilde, başta çok yükseldi kafasını hafifçe tavana çarptı sonra da duvarlara falan vurdu yere indi. Ben de korktum ve parmağımı uzattım geldi hemen kafese koydum, görünür bi şeyi yoktu biraz sakin bekledi sonra kendine geldi. Şimdi nasıl bi yol izlemeliyim?

Her çıkardığımda böyle çarpacak mı? Doğal olarak kafesten çıkmadan odayı tanıyamaz ama bu şekilde çarpması falan beni korkuttu. (Bi kuşum daha var o balkonumuza gelmişti ama o hiç yabancılık çekmemişti o yüzden bu konuda tecrübesizim.)

Son düzenleme:
Evi tanımadığı için dengesizce uçabilir ve çarpabilir de. Odada çarpabileceği sivri şeyler olmasın ve perde çekili olsun ki cama çarpmasın. Düşeceği ve sıkışacağı yerler olmaması da iyi olur. Uçarken siz de tedbirli olun,gerekirse müdahale edin çarpmaması için..
Zamanla öyle böyle alışıyorlar ve çarpmadan uçuyorlar.

Evi tanımadığı için dengesizce uçabilir ve çarpabilir de. Odada çarpabileceği sivri şeyler olmasın ve perde çekili olsun ki cama çarpmasın. Düşeceği ve sıkışacağı yerler olmaması da iyi olur. Uçarken siz de tedbirli olun,gerekirse müdahale edin çarpmaması için..
Zamanla öyle böyle alışıyorlar ve çarpmadan uçuyorlar.
Teşekkür ederim dikkat edeceğim , çıkarınca sağa sola çarpıp yere indiğinde kafese koymazsam ne kadar bekletmeliyim dışarıda, çarpmaya devam ederse koymalı mıyım? Çünkü hiç öyle dinlenmeye geçmiyor bi şeyi merak ediyor hemen oraya gitmeye çalışıyor.

Bu da kendisi https://prnt.sc/96JBvpRykzxu

Son düzenleme:
Teşekkür ederim dikkat edeceğim , çıkarınca sağa sola çarpıp yere indiğinde kafese koymazsam ne kadar bekletmeliyim dışarıda, çarpmaya devam ederse koymalı mıyım? Çünkü hiç öyle dinlenmeye geçmiyor bi şeyi merak ediyor hemen oraya gitmeye çalışıyor.

Bu da kendisi https://prnt.sc/96JBvpRykzxu

Normal. Çünkü sürekli kafeste durmak istemezler çıkmak isterler. Şimdilik 1 hafta boyunca azar azar dışarı çıkartın. Örneğin bugün çıkartın 10 dakika çıksın dışarıya. Ertesi gün 15 dakika. Diğer gün daha fazla.. Bu şekilde alıştırın.. Birkaç gün deli gibi uçabilir heyecan yapabilir hatta çarpabilir de.
Sert çarpma olmadığı müddet dışarıda durabilir de aslında. Sert çarpmalar ölümcül olabiliyor o yüzden dikkat etmek lazım. Kuşlar meraklı hayvanlardır gayet normal meraklı hareketler sergilemeleri..
Kuşunuz yavru erkek. Büyüdükçe daha profesyonel uçar evi tanırlar zaten..

Bu arada probiyotik,multivitamin aldınız mı? Almadı iseniz alın çünkü genel olarak düzenli kullanılması gerekiyor. Haftada 1 kez probiyotik, 1 kez multivitamin takviyesi verilmeli.
Yazdığım makaleleri okumanızı öneririm. Siteyi masaüstü formatında kullanır iseniz imza bölümüm görünüyor oraya yazılarımın linkini paylaştım okuyabilirsiniz.

Normal. Çünkü sürekli kafeste durmak istemezler çıkmak isterler. Şimdilik 1 hafta boyunca azar azar dışarı çıkartın. Örneğin bugün çıkartın 10 dakika çıksın dışarıya. Ertesi gün 15 dakika. Diğer gün daha fazla.. Bu şekilde alıştırın.. Birkaç gün deli gibi uçabilir heyecan yapabilir hatta çarpabilir de.
Sert çarpma olmadığı müddet dışarıda durabilir de aslında. Sert çarpmalar ölümcül olabiliyor o yüzden dikkat etmek lazım. Kuşlar meraklı hayvanlardır gayet normal meraklı hareketler sergilemeleri..
Kuşunuz yavru erkek. Büyüdükçe daha profesyonel uçar evi tanırlar zaten..

Bu arada probiyotik,multivitamin aldınız mı? Almadı iseniz alın çünkü genel olarak düzenli kullanılması gerekiyor. Haftada 1 kez probiyotik, 1 kez multivitamin takviyesi verilmeli.
Yazdığım makaleleri okumanızı öneririm. Siteyi masaüstü formatında kullanır iseniz imza bölümüm görünüyor oraya yazılarımın linkini paylaştım okuyabilirsiniz.
Tekrar teşekkür ederim yanıtınız için , probiyotik entrobac, vitamin gervit-w var elimde şimdi diğer konular hakkında daha fazla bilgilenmek için paylaştığınız şeyleri okuyacağım.

Geri