Yeni edindiğim bir tecrübe hakkında

Gülsarı

Meraklı Üye
20161210_120259_50928.jpg
Herkese selamlar. Yazacaklarım belkide çok bilinen şeyler olabilir ama ben yeni öğrendim ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Üç takım kuşumuzdan ikisi yavrulu. Haliyle yavrularin cıvıltıları ortamı şenlendirmekte. Yavru kuşlar nedeniyle anne babalarin ötüşleri de degisik olacak ki hiç kızışmamiş 3. Takım kuşlarım bile ciftlesiyorlar simdilik iki yumurta bile oldu.
İşi ilginç kılan durum şu ki; ekte yer alan fotoğrafta göründüğü gibi dişi kuşu ceresi bembeyaz. Bilindiği şekilde, dişi muhabbet kuşunun kızışma döneminde cere renginin koyu kahverengi, yara kabuğuna benzer bir hal almasını müteakip çiftleşme ve yumurtlama kuluçka dönemi vs olmaktadır.
Demekki kızışma dönemi göstergesi olarak sadece cere rengine bakmamak gerekiyor sanırım.
Kuşların da üremek için birbirlerinden etkilenmeleri çok ilginç. Resmen anlaşıyorlar.
Herkese bol yavrulu hobiler ve bol kazançlı üretimler :)
20161210_120259_54754-1.jpg
20161210_120259_45622.jpg

Evet doğru diyorsunuz ve benim yumurtalı çiftlerimin yarısı falan halen beyaz çereli ve kızgınımı değilmi diye düsünmedim

Evet doğru diyorsunuz ve benim yumurtalı çiftlerimin yarısı falan halen beyaz çereli ve kızgınımı değilmi diye düsünmedim
Yani düşünmeye gerek yok, zaten sizin kuşlarda aynı şekilde zaten ciftlesiyorlar ki yumurta yapıyorlar. O halde muhabbet kuşu üretiminde sadece cere rengine bakarak bu kus kızışmış veya kızışmamiş diye teşhis koymak yerine uygun üretim şartları sağlamanın daha önemli olduğudur

Salam Masallah hayirli olsun.

S308 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyayı görüntüle 5117 Herkese selamlar. Yazacaklarım belkide çok bilinen şeyler olabilir ama ben yeni öğrendim ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Üç takım kuşumuzdan ikisi yavrulu. Haliyle yavrularin cıvıltıları ortamı şenlendirmekte. Yavru kuşlar nedeniyle anne babalarin ötüşleri de degisik olacak ki hiç kızışmamiş 3. Takım kuşlarım bile ciftlesiyorlar simdilik iki yumurta bile oldu.
İşi ilginç kılan durum şu ki; ekte yer alan fotoğrafta göründüğü gibi dişi kuşu ceresi bembeyaz. Bilindiği şekilde, dişi muhabbet kuşunun kızışma döneminde cere renginin koyu kahverengi, yara kabuğuna benzer bir hal almasını müteakip çiftleşme ve yumurtlama kuluçka dönemi vs olmaktadır.
Demekki kızışma dönemi göstergesi olarak sadece cere rengine bakmamak gerekiyor sanırım.
Kuşların da üremek için birbirlerinden etkilenmeleri çok ilginç. Resmen anlaşıyorlar.
Herkese bol yavrulu hobiler ve bol kazançlı üretimler :)Ekli dosyayı görüntüle 5115 Ekli dosyayı görüntüle 5116
Hayirli olsun. Menim de bir cift kusum var tuneklerini kendim duzeltmisdim aqac dalindan. Ama bu gun duzeltdirmek kararina geldim. Tuneyin kalinliqi sizce 2sm olsa .ciftlesmelinde sorun yaratmaz ki?

Rica ederim. Ne dusunuyorsun dostum. Sence 2 sm kalinlik nasil muhabbet kuslarim icin?

Hayirli olsun. Menim de bir cift kusum var tuneklerini kendim duzeltmisdim aqac dalindan. Ama bu gun duzeltdirmek kararina geldim. Tuneyin kalinliqi sizce 2sm olsa .ciftlesmelinde sorun yaratmaz ki?

Bence dişi kuşun erkeği taşıyabilmesi önemlidir bu yüzden de takmayi düşündüğünüz tünegin sorun yaratacağını zannetmiyorum

Disi kusum erkekden buyuk boyca. Erkeyi tasiya bilir. Bir ay bundan once ciftlesdiler. Ama yumurta olmadi . dediler disi cok sismanlamis dollenme olmamis. O yuzden disini bir muddet saldim kafesden simdi iyi yine ciftlesmek uzereler .ama tunek cok ince .tirnaklari uzanir. Ben de bu 2 sm lik bir tunek duzeltdirmek isdedim.

Yani düşünmeye gerek yok, zaten sizin kuşlarda aynı şekilde zaten ciftlesiyorlar ki yumurta yapıyorlar. O halde muhabbet kuşu üretiminde sadece cere rengine bakarak bu kus kızışmış veya kızışmamiş diye teşhis koymak yerine uygun üretim şartları sağlamanın daha önemli olduğudur
Kızgın olmasalar yumurta yada çiftleşme olmaz. Uygun ortam sağlandığı için kızgınlık basında hiç bir fiziksel değişikliğe maruz kalmadan bence üremeye giriyorlar. Kahverengi çere değişikliği çok kızışmış kuşlar içindir ve bir türlü üreme şansı bulamayan kuşların kızgınlık göstergesinin en üst düzeyinde olabilir.

Disi kusum erkekden buyuk boyca. Erkeyi tasiya bilir. Bir ay bundan once ciftlesdiler. Ama yumurta olmadi . dediler disi cok sismanlamis dollenme olmamis. O yuzden disini bir muddet saldim kafesden simdi iyi yine ciftlesmek uzereler .ama tunek cok ince .tirnaklari uzanir. Ben de bu 2 sm lik bir tunek duzeltdirmek isdedim.

O zaman ortamı iyilestirmelisin tek sorun tünek değil gibi sanki

Evet ben de oyle dusunuyorum. Ama malesef ne yapacaqimi da bilmiuorum .
Kafesde 1 yelmik. 1 suluk . 2 qaqa taşi ( qaqa taşini kendim duzeltdim alcidan. İcine de yumurta kabiqi ezib katdim.) tunek de 1 adet yuvaliqin girişi yonunde
1dfb151e89a21942cab7b50015b04486.jpg
1f82085717981f0fc0e68f63c5eabd7f.jpg
tunek şimdi boyle. Sizce iyimi? Yoksa kafesin enine iki tane tunekmi koyum?,

Evet ben de oyle dusunuyorum. Ama malesef ne yapacaqimi da bilmiuorum .
Kafesde 1 yelmik. 1 suluk . 2 qaqa taşi ( qaqa taşini kendim duzeltdim alcidan. İcine de yumurta kabiqi ezib katdim.) tunek de 1 adet yuvaliqin girişi yonunde
1dfb151e89a21942cab7b50015b04486.jpg
1f82085717981f0fc0e68f63c5eabd7f.jpg
tunek şimdi boyle. Sizce iyimi? Yoksa kafesin enine iki tane tunekmi koyum?,

Tünek bu şekilde bence doğru ama kafesin kendisi uygun değil üretim kafesi olarak satılan princ kafesler var. Üretim düşünüyorsan biraz daha araştır derim

Tünek bu şekilde bence doğru ama kafesin kendisi uygun değil üretim kafesi olarak satılan princ kafesler var. Üretim düşünüyorsan biraz daha araştır derim
Uretim kafesi diye bana bunu verdiler .tesekkur edirem yardiminiz ucun. Uretim kafesi bulursam alirim

Kardeş prinç tel olan kafesler yada sert telden yapılan kafesler diğer kafeslere göre daha dayanıklı oluyor. Tek farkı bu değil tabi kullanmanı tavsiye ederim

Geri