Yeni Aldığım kuş hasta mı ?

Ozan Akbal

Meraklı Üye
Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta once 1,5 yaşında dişi kuş aldım 3 yaşındaki kuşuma eş olarak aldığım günden beri olduğu yerde kabarık duruyor ama yeme içmesinde hiçbir sorun yok.
Kafesi ilk açtığımda uçamıyordu uçsa bile hemen yere konup sol kanadını kaldırıyordu.
Son 2 gündür kabarık durduğu zaman kafasını kanatlarının arasına koyup uyuyor dışkısı normal. Sizce sorunu nedir veya vitamin takviyesi olarak ne veriyim

Kuş buraya çıkıp uyuyor bu sekilde

Ekli dosyalar

• 1525802584620100949830.jpg
    1525802584620100949830.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 43
@Hayvansever03 Erkek olan kafesten kacti disi kafeste ucamadigi icin ama disari cikmak icin yerindd durmuyor yani enerjisi birazcik yerinde ama tabanda oturmaya basladi . Bide yebi kabuksuz yem aldik acaba ondan olmus olabilirmi

@Hayvansever03 Erkek olan kafesten kacti disi kafeste ucamadigi icin ama disari cikmak icin yerindd durmuyor yani enerjisi birazcik yerinde ama tabanda oturmaya basladi . Bide yebi kabuksuz yem aldik acaba ondan olmus olabilirmi
Yemini değiştirin ve haşlanmış patates verin şimdilik. Dışkıyı ve hareket durumunu gözlemleyip buraya yazabilir misiniz?

@Hayvansever03 yaklaşık 2 gündür haşlanmış patates ve pirinç suyu veriyoruz. Anüsü şiş gibi hala kakası poposuna yapışıyor. kafes içinde kabarıp duruyor bugün sabah 5 civarında sanki elime almış gibi bagırmaya başladı hemen uyandım baktım kafes tabanında oturuyor ama uyumuyordu susunca bende yattım. Şuan poposunda kaka yapışmış kaçıyor ele alamıyorum birde 1 hafta önce anüsünde siyah bir şey vardı acaba parazit olabilir mi ? Birde aldığım günden beri uçamıyor yani çok zor uçuyor o neden olablir ?

haşlanmış patates vermeye devam edin. Suyuna sirke damlatın

@Hayvansever03 yaklaşık 2 gündür haşlanmış patates ve pirinç suyu veriyoruz. Anüsü şiş gibi hala kakası poposuna yapışıyor. kafes içinde kabarıp duruyor bugün sabah 5 civarında sanki elime almış gibi bagırmaya başladı hemen uyandım baktım kafes tabanında oturuyor ama uyumuyordu susunca bende yattım. Şuan poposunda kaka yapışmış kaçıyor ele alamıyorum birde 1 hafta önce anüsünde siyah bir şey vardı acaba parazit olabilir mi ? Birde aldığım günden beri uçamıyor yani çok zor uçuyor o neden olablir ?
O siyah şeyin fotoğrafını atın. Dışkı popoya yapışıyorsa kuş büyük ihtimalle ishal. @Selçuk YÜKSEL bakabilir misiniz?

Kuş cocsidioz olmuş muhtemelen. Veterinerden cocsigeel , tetramezatin , tetracid , vetacocsin veya cocsidioz için kullanılabilecek herhangi bir ilaç alın. Aldığınız ilaç sıvıysa hemen ağzına bir damla damlatın. Suyuna da yarım sıluğa 5 damla katarak 4 gün tedavi edin. Toz ise toplu iğne başı kadar ilacı 3-4 damla suda eritip içirin. Suya da yarım suluğa mercimek tanesi kadar katarak yine 4 gün. İlaçlı suya vitamin ve probiyotik de katın. Acele edin kuşun az bir vakti kalmış.

Geri