Yemleri dışarı atması

Mgkhnyavas

Meraklı Üye
Merhabalar bir çift eş muhabbet kuşum var her ikisi de hasta oldukları İçin ayrı kafesteler tedavileri sürmekte.
Dişi kuşumun kafesinde tül dahi olmasına rağmen ağzına kadar olan yemliği neredeyse tamamını tülün üstüne kadar çıkıp atıyor ya da kafesin içine saçıyor gün içerisinde birbirlerine 2-3 kez şiddetli şekilde ötüşüyorlar kızışık durumdalar. Onun dışında erkek kuşum halsiz olduğu İçin pek sesi çıkmamakta ama kızımız hareketli arada elime omzuma alıyorum bir miktar salıp sonra kafese alıyorum.
Bu yem dağıtma hatta kafesten dışarı atmanın sebebi nedir?
Yardımlarınızı bekliyorum

Eşinin yanına gitmek istediği için olabilir, kızıyordur. Akıllı yemlik kullanmanız belki bu sorunu bir nebze çözecektir zannediyorum. Erkek iyileştiği zaman birleştirmeniz iyi olacaktır, tam iyilleştiği zaman. Kendini toparlaması önemli, bu süreçte de iyice kızışmış olurlar.

Konuyla alakasız olabilir belki ama dişi kuşuma kursak mantarı tedavisi uyguluyorum hatırlıyorsunuzdur (mikostatin veriyorum sabah akşam ağzından birer damla) ancak sanki koku geliyor gibi kuruntu mu yapıyorum bilmiyorum ama 5-6 gün oldu ilaç tedavisine başlayalı. 5.günde flagly kestim. Mikostatinle devam ediyorum. Birde kuyruğunu aşağıda tutuyor bu hasta oluşundan mıdır

Konuyla alakasız olabilir belki ama dişi kuşuma kursak mantarı tedavisi uyguluyorum hatırlıyorsunuzdur (mikostatin veriyorum sabah akşam ağzından birer damla) ancak sanki koku geliyor gibi kuruntu mu yapıyorum bilmiyorum ama 5-6 gün oldu ilaç tedavisine başlayalı. 5.günde flagly kestim. Mikostatinle devam ediyorum. Birde kuyruğunu aşağıda tutuyor bu hasta oluşundan mıdır
Evet hata olmasından kaynaklanır, kursak mantarında en etkili ilaç FLAGLY den ziyade zaten mikostatndir. Yeni başladığınız için henüz sorun tam manası ile cevap bulamamış olabilir. Tedaviye devam edin. Arkasından 3 gün multivitamin arkasından 3 gün probiyotik sonra 3 gün tekrar multivitamin uygulayın. Akabininde bir yem takviyesi edinin, VİTALİS gibi Nekton S-E gibi. Kullanın. Kafes temizliğine önem verin.

Kafeslerini günlük temizliyorum 2 gün önce sirkeli suyla her iki kafesinde dezenfekte ettim. Tam anlamıyla iyileşmeyi nasıl gözlemleyebiliriz? 6 gün oldu mikostatin vereli @Selçuk YÜKSEL bey ilgilenmişti. Kaç gün daha devam etmem gerekli. Gün içerisinde çok hareketli herhangi bir sıkıntısı yok gibi velakin dediğim gibi kuyruk düşüklüğü canımı sıkmakta. Herhangi bir sıkıntı yoktu hatırlıyorsanız öğürme hareketi yapıyordu burda paylaşmıştım daha sonra tedaviye başladık

Bir kere karşılaştım öğürme hareketiyle Selçuk bey o an da burada paylaştım o günden sonra da tedaviye başladık hiç denk gelmedim. Genel hali hareketli söylediğim gibi ama kuyruğu düşük soğuk algınlığı geçiren erkek kuşum gibi hareket ediyor ama onda olduğu gibi kabarıklık vs söz konusu değil

Yem dokmesinin sebebi @Sakuram ın dediği gibidir eşinin yanına gitmek istediği için yemliğine az yem koyun günde 3 4 kere kontrol ederekk üfleyin kabı bittiginde de tazeleyin ben oyle yapıyordum dökme huyu azalmıstı

Kafeslerini günlük temizliyorum 2 gün önce sirkeli suyla her iki kafesinde dezenfekte ettim. Tam anlamıyla iyileşmeyi nasıl gözlemleyebiliriz? 6 gün oldu mikostatin vereli @Selçuk YÜKSEL bey ilgilenmişti. Kaç gün daha devam etmem gerekli. Gün içerisinde çok hareketli herhangi bir sıkıntısı yok gibi velakin dediğim gibi kuyruk düşüklüğü canımı sıkmakta. Herhangi bir sıkıntı yoktu hatırlıyorsanız öğürme hareketi yapıyordu burda paylaşmıştım daha sonra tedaviye başladık
Hatırladım, siz Selçuk abiyle devam edin tedaviye. Sürecinizi en iyi takip eden kendisi, ben sonradan dahil olmasan daha iyi olacaktır.

Ekli dosyalar

• 096CEB66-62B4-405B-9522-529AF576A990.jpeg
    096CEB66-62B4-405B-9522-529AF576A990.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
  • 7C1119DE-38CD-47EA-93CC-224436C1AB31.jpeg
    7C1119DE-38CD-47EA-93CC-224436C1AB31.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
  • AF8A51F9-CD03-44BE-8190-8DD8F82A0C47.jpeg
    AF8A51F9-CD03-44BE-8190-8DD8F82A0C47.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 9
Çiftleşme kesinlikle yok ayrı kafesteler zaten başka bir sıkıntısı olabilir mi? Eğer kızgınlık yumurtası ise o zaman kuyruğun sallanma nedeni belli

Çiftleşme kesinlikle yok ayrı kafesteler zaten başka bir sıkıntısı olabilir mi? Eğer kızgınlık yumurtası ise o zaman kuyruğun sallanma nedeni belli
Başka bir sıkıntı olduğu zannetmiyorum, kızgınlık yumurtasıdır.

O kokunun apzından geldiğinden emin misiniz ? Tüyleri kötü kokuyor olmasın. Odası sıcaksa sirkeli suyu fısfısa koyarak bir güzel yıkayın. Yarın tekrar koklayın. Tedavi 7 gündür yarın da kullanıp kesin tedaviyi. Yumurtlaması çiftleşme olup olmamasıyla alakalı değildir. Memeliler gibi düşünmeyin. Bunlar kanatlı. Kızgınlaşan dişi hiç erkek görmese bile yumurtlayabilir. Hatta çiftleştiğinde 7 yumurta yapacaksa yine 7 yumurtayı dizer. Dolayısıyla “ Kızgınlık yumurtası “ hatalı bir tabirdir.

Son düzenleme:
Geri