Yem Yemiyor ve Ayıklıyor

Merdümgiriz

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle, 2 gün önce yavru bir jumbo muhabbet kuşu sahiplendim. Aramız gayet iyi hızlı alışık ancak arkadaş yem yemiyor. Önüne darı koysam kurutana kadar yer ama asla mamayı yemiyor. Mamanın içinde bulunan darıları ve az aspuru ayıklıyor geri kalanını geveleyip atıyor. Ayrıca su içiyor mu içmiyor mu bir türlü anlamadım.

Benim kuşum da benzer davranış sergiliyor. Dışkısı normalse kaliteli bir yavru kuş yemi alıp deneyebilirsiniz. Mevcutta ne kullanıyordunuz? Ayrıca kuş kaç aylık ?

Hocam dışkısı normal hareketleri baya iyi keyfi gayet yerinde. Quik almıştım 2 gün önce yemedi, taneleri ağzına bile sürmüyor resmen, deli gibi darı ve aspur arıyor. Şimdi gold wings marka aldim onu deniyicem. Hocam bu arada 35 günlük var yok galiba darı yemeye başlayınca aldim dari yerse sorun olmaz dedi aldığım kardeş. Dari gördün mü saldırıyor ama yem yemiyor. Sevmiyor mu yoksa onun yemek olduğunu mu bilmiyor anlamadim.

Ben de 35 günlükken almıştım ama birebir aynı durumdayız. Bizimki artık 2 aylık oldu, dal darıya hala zaafı ama geçen gün her ne kadar önerilmese de ballı kraker ile yeme başlatabildim. Gold Wings de işe yaramazsa sade kraker alıp deneyebilirsiniz bence

Hocam öncelikle merhaba, bende Lutino muhabbet kuşu var. Bende ilk getirdiğimde aynı sorunla karşılaştım. Size tavsiyem evdeki blender ile yemi kabuğundan ayırın. Çok küçük oldukları için yemi kırmayı beceremiyor. Bu dediğimi uyguladığınızda emin olun karşılığını alacaksınız. Ben şahsen bunu denedim çok işime yaradı.

Hocam sabah olsun Allahın izniyle şu yeni yemi denicem ümitliyim ondan. Şimdi eve gelince ayrıyetten şeyi fark ettim, bu quik marka ile gold wings markanın arasında tip olarak çok fark var galiba. Quik Golda göre daha yapay duruyor. Ayrıyetten Muhammed hocam benim kuş yemi kırıyor bu aspuru çekirdeği felan götürüyor, bu yemi alıp yemiyor ama o çok sıkıntı. Bir sabah olsun gelişmeyi yazıcam tekrardan.

Yeni yemi de yemedi, yemleri kırdım onu da yemedi. İşin garip tarafı yeni farkettim dal dari yiyor ama yemin içinde ki darılırı da yemiyor. Sadece aspuru yiyor yemden o da 1 2 tane. Yok mu başka fikir ?

Bunu yazmak için 3 gün bekledim emin olmak adına ama artık rahatlıkla söyleyebilirimki 2.5 aylık kuşum yem yemeye başladı :) çok mücadele verdik ama değdi. Şu an yem yemesini izlemek bile mutluluk sebebi :) Benzer sorunu yaşayanlar için aşağıda özetledim yaşananları.

Sadece dal darı yiyen kuşum için önce dal darıyı daldan ayırıp diğer tohumla karıştırdım, kızıl darıları seçip yemeye devam etti. Aspur dahil kızıl darı hariç herhangi bir şey yemedi. Bir süre yumurta maması ve kızıl darı ile idare etti. Zaman zaman aç kaldı zaman zaman doydu. 2. bir yavru ile birlikte ballı kraker yediler. İşte bu tohum kırabildiğini anlamasını sağladı. Sonrasında ev yapımı kraker ve bir kaç gün ballı tohum denemesinden sonra yine çok başarılı olamamıştık. 3 gün probiyotik, 1 gün de multivitamin (bu süreçte kızıl darı ile iyice besledim) verdikten sonra ballı tohumlara daha çok ilgi gösterdi. Sonraki gün tekrar ballı kraker verdim, yarısını yedikten sonra önünden aldım ve artık mucizevi bir şekilde hiç dokunmadığı yemleri yemeye başladı. Şu an hem quik yavru kuş yemi hem de gold Wings yavru kuş yemini keyif çıkarta çıkarta yiyiyor. Artık göğsündeki kemik hissedilmiyor, 38-42 gr arasında seyrediyor ağırlığı. Bana da karşısında oturup keyiflenmek kalıyor :) Benzer şikayeti olan varsa seve seve destek veririm.Tüm destekleriniz için teşekkürler, iyi forumlar!
Not : kuşlarınıza mecbur kalmadıkça ballı kraker/yem vermeyiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_2332.jpeg
    IMG_2332.jpeg
    327.5 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_2333.jpeg
    IMG_2333.jpeg
    291.6 KB · Görüntüleme: 4
Geri