Yem kırıp kıramadığını nasıl anlarım?

Osman Bdk

Yeni Üye
Dün yavru bir muhabbet kuşu aldım. Sarı yeşil karışımı olan bu konu hakkında diğer yorumları okudum. Fakat emin olmak için sormak istedim. Kuşu gözlemlediğimde ağzına yem aldığını ama kırmadan geri bıraktığını gördüm. Yemlerin içinde sadece 1 tanesini seçtiğini onu kırabildiğini farkettim. Ne yapmam lazım. İçinden seçtiği o yem beslenmesi için yeterli oluyormudur.
IMG_20191127_164251.jpg

Kaç günlük kuşlar bilemiyorum ancak kolay yemeleri için kızıldal darı alabilirsin . Bunun haricinde sarı olan kuşun tüyleri çok kabarık ayrı kafese koymanı ve dışkılarını buraya atmanı tavsiye ederim. Yediği tek tohuma gelirsek fotoğrafını çekip atarsan daha iyi olur yorum yapabilmek için

Yediği yemin kabuğu ve dışkısı dışkısı sıvı kafes içerisinde dışarı çık ak için can atıyor dışarı çıkardığımda omzuma geliyor ve sürekli kendini kabartarak uyuyor

Yediği yemin kabuğu ve dışkısı dışkısı sıvı kafes içerisinde dışarı çık ak için can atıyor dışarı çıkardığımda omzuma geliyor ve sürekli kendini kabartarak uyuyor
Yavru kuşların uyuma ihtiyacı büyük kuşlara göre daha fazla ancak dışkı ve tavrı şüpheli ayrı kafese koyup altına a4 veya havlu peçete koyup o şekilde yakından fotoğraf atarsan bilgili kişilerin gözlem yapıp bir kanıya varması daha kolay olur .
Bu arada yediği tohum aspur olmalı fazlası kabız eder o yüzden kızıldal darı almanızı tavsiye ediyorum

Kafesiniz iyi durumda değil maalesef boyaları kalkmış ve bu durum kuşlar İçin zehirli olabiliyor tabanda tutmamaya çalışın kuşu dışkılarla yem karışıyor

Koksidiyoz tedavisinde aşağıdaki ilaçlardan herhangi bir tanesini kullanabilirsin;
  • SULPHAMEZATHİNE
  • PIYELOSEPTYL 50 mg 30 kapsül (Nitrofurantoin)
  • BACTRIM 200/40 mg/5 ml 100 ml şurup (Trimetoprim + Sulfametoksazol)
Bu ilaçları nasıl kullanmam gerek

Benim bildiğim Koksidiyoz tedavisinde Sulphamezatin kullanılıyor. Sn Ayhan Otçuoğlununda bu konuda paylaşımları var

Bu adresten kontrol edebilirsiniz gerekli bilgiyide kendisi veriyor

Bu ilaçlar yalnızca veterinerlerde bulursınuz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sulphamezathine aldım. Dün atılan videoyu izledim. 8 damla damlatıyordu suluğa ayhan bey benim suluğum daha küçük sanırım. 5 gn boyunca suluğa 8 damla damlatacaksınız diyor video da benimde o şekilde mi uygulamam lazım yoksa daha mı az damlatayım.
15752828920065269500202443853179.jpg

sulphamezathine aldım. Dün atılan videoyu izledim. 8 damla damlatıyordu suluğa ayhan bey benim suluğum daha küçük sanırım. 5 gn boyunca suluğa 8 damla damlatacaksınız diyor video da benimde o şekilde mi uygulamam lazım yoksa daha mı az damlatayım. Ekli dosyayı görüntüle 44615

Tam dolu suluğa 4-5 damla damlat ve hergün tazele. Bu tedaviyi 5 gün uygula, sonra dışkı örneği at duruma göre 7 güne çıkarabiliriz. Tedaviden sonra 2 gün multivitamin 1 günde probiyotik takviyesi yap mutlaka. Geçmiş olsun...

İlaçlı suyu 3 kez içtiğini farkettim. Normalde kuş hiç kafesin içinde durmak istemiyordu.dışarı çıkmak için kafesin içinde sağa sola çırpınıyordu. Şuan tünekte çok sakin duruyor.dışarı çıkmak istemiyor. Acaba ilaç ağırmı geldi. Yoksa normal bir durum mu.

Geri