Yem çimlendirilmesi ve kafeste kalma süresi

Yeşil Paytak

Yeni Üye
Merhaba,

Muhabbet kuşlarım için hem bu forumda hem de internetteki videolardan gördüğüm ölçüde yem çimlendirmesi yaptım. Yemler 3. gününde iyice filizlenince kuşlara sundum. Şu an da çok hoşlarına gitmiş bir şekilde yiyorlar. Bu çimlendirilmiş yem kafeste ne kadar kalmalı? Hani vitamin ya da probiyotik verdiğimizde sulukta 4-5 saat sonra alıyoruz ya. Çimlendirilmiş yemin de bir ömrü var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ☺️

Bir günden fazla bekletmeyin, çok çabuk küfleniyor. Ben kuşlarıma vermekten vazgeçtim, buğday ruşeymi kullanmaya başladım. Ruşeymiyi biliyordum fakat kuşlar için kullanıldığını bilmiyordum, @Mbrk533'ün bir konuda bulunduğu öneri üzerine kullanmaya başladım. Yaptığım mamanın içerisine karıştırıyorum.

Bir günden fazla bekletmeyin, çok çabuk küfleniyor. Ben kuşlarıma vermekten vazgeçtim, buğday ruşeymi kullanmaya başladım. Ruşeymiyi biliyordum fakat kuşlar için kullanıldığını bilmiyordum, @Mbrk533'ün bir konuda bulunduğu öneri üzerine kullanmaya başladım. Yaptığım mamanın içerisine karıştırıyorum.

Aktarda var sanırım buğday ruşeymi. Onu öyle kuru olarak karıştırıp mı veriyorsunuz?

Elimde ilk bebeklik zamanlarında petshopta yedikleri açık olarak aldığım yem var. Petshop güvenilir biri olduğu ve kuşlar da petshopta alıştıkları yemi yesinler, strese girip aç kalmasınlar yer değişikliği yeni ortam vs diye açık yemden almıştım. Şimdi alıştıra alıştıra paket yeme geçtim, o açık yem kaldı. Ziyan olmasın diye çimlendireyim dedim açıkçası.

Aktarlarda veya marketlerde bulunabilen bir şey, ben yumurta mamasının içerisine göz kararı ekliyorum (2 kuş için yapılan mamaya ortalama 1 tatlı kaşığı kadar). Buğday ve yem çimlendirmesi yapmak yerine ruşeymi kullanımı daha uğraşsız ve güvenilir oluyor.

Geri