Yavrular hiç uçamadı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan berna
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

berna

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, 16 aralıkta yumurtadan çıkmaya başlayan üç kuşum 33 günlükken tüy dökmeye başladı ve hala aynı şekilde dökmeye devam ediyor. İlk yavrunun bütün tüylerinde azalma varken diğer ikisi sadece kuyruk ve kanat tüylerini döküyor en küçük olan yavrunun kanat tüylerinin köklerinde belirgin bir şekilde kan var ve o tüyler döküldüğünde az miktarda ama belirgin şekilde kanama oluyor, veterine gittiğimde vitamin kullanmamı (düzenli kullanıyorum) mevsimsel olabileceğini söyledi fakat hala bir düzelme olmadı ve bu yavrular şimdiye kadar hiç uçamadılar maalesef kanatları uzuyor ve tekrar dökülüyor. Yavrular her zaman çok hareketliler, halsizlik, bitkinlik gibi bir durum söz konusu değil. Anne babada da herhangi bir problem yok.. Konu hakkında görüş ve yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
IMG_20170509_162936.jpg
IMG_20170509_162941.jpg
IMG_20170509_162537.jpg
IMG_20170509_162806.jpg
IMG_20170509_163955.jpg
IMG_20170509_163956.jpg

Son düzenleme:
Fransız tüy dökümü hastası olabilir bi araştırın

Kuşuna ishal yapmıyacak kadar yeşillik verebilirsin
haftanın belli günlerinde taze meyve sebze ve mama veriyorum yeme içme problemleri yok şükür ki, düzenli vitamin, mineral, probiyotik de veriyorum haftalık olarak vitamin fazlasından şüphelendiğim için bir süre azalttım fakat o da etkili olmadı özellikle ilk yavrunun tüy dökmesi artmaya başlayınca tekrar başladım buna rağmen böyle oldu maalesef :(

..

Ekli dosyalar

• IMG_20170509_162435.jpg
    IMG_20170509_162435.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 15
Çok teşekkür ederim paylaşımınız için okudum hepsini, yarın belirtilen ilaçları temin etmeye çalışacağım. Veterinere gittiğimde avimec vermişti bir hafta arayla 3 kür uyguluyorum onu, banyolarına da elma sirkesi karıştırıyordum ama dediğiniz gibi spreylemek daha mantıklı olacak sanırım. Benim en başından beri fransız tüy dökümü olmadığını (olmasın da zaten kuşlarım uçabilsinler artık) düşünmememin sebebi anne babada herhangi bir şey olmaması, tüy dökümleri düzenli ve rahat geçiyor anne 3 baba 2 yıldır benimle herhangi bir sıkıntı yaşamadık tüy konusunda, ama belirttiğinize göre sanırım illa gözle görülür bir durum söz konusu olmak zorunda değil herhalde?

aslında benim aklıma gelen bir sebep var ama bu hastalığın bulaşıcı olmadığı yazıyor bir çok yerde. 1 yıl önce astımlı bir kuş sahiplendim, uzun bi tedaviden sonra astımı normale döndü sayılır aldığım dönemde kafesin tellerine tutunarak yaşıyordu, hiç normal tüy dökümü geçirmedi kanatları ve kuyruğu yoktu son bir kaç aydır kafa ve göğüs tüylerini de aşırı şekilde döküyor tamamen açıldı sayılır derisi veterinerin verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanıyorum, acaba bulaşma ihtimali varmıdır diye düşündüm ama son 1.5 aydır aynı kafesteler yavruluk döneminde 3 ay sadece aynı odada ayrı kafesteydiler yan yana bile gelmediler bulaşmış olsa anne babaya da bulaşırdı diye düşünüyorum ama. :( :(
IMG_20170509_235554.jpg IMG_20170509_235603.jpg IMG_20170509_235747.jpg

Geri