Yavru muhabbet kuşum kusuyor ?

Simgemsi

Yeni Üye
Herkese merhaba arkadaşlar.
Daha 8-9 gün önce, 1.5 aylık olduğunu tahmin ettiğim bir muhabbet kuşu aldım.
1 gün kafeste kaldı. Diğer günler hep dışarı çıkarmaya çalıştım eve alışsın diye.
Elime falan alıştı. Kafese girmekte sorun yaşıyoruz. Onu tutup koyuyorum ama mecbur.
Kuşum yem az yiyordu. Ben de daha yeni öğrenmeye çalışıyor, aç kalmasın diye dal darı verdim birkaç kere. Onun dışında elimle veya dışarı çıktığında tek tek beslemeye çalıştım normal yem verdim, yiyor öyle.
Geldiğinde dışkısı iyiydi.
(Dün hatta kum aldım kafesine koydum. Gidip biraz yemeğe başladı.)

Şu an ise; Şimdi su gibi sıçıyor.
Yediklerini (bütün bütün yemleri) kusuyor. Az önce omuzumda kustu. Foto çekemedim. ;(
İki gün önce marul verdim çok az. Dışkısı ondan diyeceğim ama zaman da geçti bayağı.
Yemleri bütün bütün kusması nedir acaba?

Ayrıca disarı çıktığında uyuklamaya başlıyor. Yavrudur ondan diye düşünüyorum.

Çıtırımın nesi var nasıl iyileşir?

Not: kafese aldım ama hala kargoda daha gelmedi o yüzden kafesi küçük.

Merhaba,
Tişörtünüzde koyu bir leke var o da mı dışkı? Dışkının renginde kırmızılık varsa belirtin. Marul ishal yapabilir ve kusturabilir de. O yüzden marulu küçük bir parça verin vereceğiniz zaman ve haftada 1 kez verin. Probiyotikli su verelim 3 gün art arda her gün yenisini hazırlayarak. Kusmuğu salyalı ve kötü kokulu ise bunu da belirtin..
Çıtır tüy dökümüne de girmiş,halsizlik olabilir bu dönemde.
Kuş yemek yemezse dışkılar su gibi olmaya devam ederse ve kusma da seyrederse o zaman hastalık ihtimali var.

Evde probiyotik yoksa çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar karbonat katın ( kabartma toz ) verin. İlk fırsatta da probiyotik edinin ve verin.

Merhaba,
Tişörtünüzde koyu bir leke var o da mı dışkı? Dışkının renginde kırmızılık varsa belirtin. Marul ishal yapabilir ve kusturabilir de. O yüzden marulu küçük bir parça verin vereceğiniz zaman ve haftada 1 kez verin. Probiyotikli su verelim 3 gün art arda her gün yenisini hazırlayarak. Kusmuğu salyalı ve kötü kokulu ise bunu da belirtin..
Çıtır tüy dökümüne de girmiş,halsizlik olabilir bu dönemde.
Kuş yemek yemezse dışkılar su gibi olmaya devam ederse ve kusma da seyrederse o zaman hastalık ihtimali var.
Kötü kokulu olduğunu anlayamadım ancak kusmuğu salyali idi. O koyu leke gibi şey bütün bütün kustuğu yemlerden kalan tane. Çekeyim derken kustuğu yemler düşmüş herhalde.

Dışkısı şuan çok kötü değil istenilen gibide değil ama ilaç başlanacak durumda değil. Bir süre probiyotikle devam edin gelişmelere göre karar veririz

Geri