Yavru muhabbet kuşu kafes tabanında uyuyor.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan majer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

majer

Yeni Üye
Herkese kolay gelsin arkadaşlar. 2 gün önce yavru jumbo muhabbet kuşu aldım gaga simsiyah yani fazlasıyla yavru ancak yem falan kırabiliyor sorun yok. Ancak iki tane sorum var.
Birincisi kafesin altında devamlı olmasada böyle sere serpe yatıp uyuyor.
Diğer bir sorunda nefes alır verirken kuyruk senkorize hareket ediyor ancak hırıltu yok ağız açıp kapanmıyor. Neden böyle yapıyor bilen var mı?

IMG_20200626_120305.jpgIMG_20200626_120322.jpg

Resimler bu şekilde.

Tünekte de duruyor sıkıntı yok elime de geliyor. Geçen uçurdum. Uçabiliyor da. Henüz çok küçük daha yeni anne altından yem kırınca aldım. Gaga simsiyah zaten.
Hastalıktan değil de acaba isteyerek mi yapıyor diye düşündüm ondan sordum. Anne altından yeni alındığı için yapıyor olabilir. Çünkü bütün dışkıları da gayet güzel gözüküyor tabanda. Hayvan da anormal diyebileceğimiz özellikler var mı?

Hastalıktan değil de acaba isteyerek mi yapıyor diye düşündüm ondan sordum. Anne altından yeni alındığı için yapıyor olabilir. Çünkü bütün dışkıları da gayet güzel gözüküyor tabanda. Hayvan da anormal diyebileceğimiz özellikler var mı?
Uyumasını bende öyle düşünüyorum henüz yavru ve alışkanlıktan diye. Ancak şuan takıldığım nokta nefes alış verişi acaba heyecandan ve korkudan mı yapıyor. Çünkü ağızda koku yok hırıltı yok gaga açıp kapama yok sadece nefes alıp verirken kıç tarafıda oynuyor aşağı yukarı ama her zaman değil.

Uyumasını bende öyle düşünüyorum henüz yavru ve alışkanlıktan diye. Ancak şuan takıldığım nokta nefes alış verişi acaba heyecandan ve korkudan mı yapıyor. Çünkü ağızda koku yok hırıltı yok gaga açıp kapama yok sadece nefes alıp verirken kıç tarafıda oynuyor aşağı yukarı ama her zaman değil.
Nefes alış verişinde hafif arkası oynaması sıkıntı değil. Ama yani kuş gerçekten çok küçük. Tam olarak kaç günlük olduğunu biliyor musunuz?

Daha çok küçük. Yemleri kafes tabanından yemeye anca alışacak kadar küçük. Yuvalıkta yavruların durmaya alıştığı şekilde duruyor. Bir sorun yok. Yem kırabiliyor mu? Fazlasıyla küçük olduğu için onu bile yapabileceğinden şuan şüpheliyim.
Yem kırıyor özellikle elimle azına verdiğimde kırıyor ve kafesinde de kırmıştı gördüm ama yem yemesi az. Şimdi darı ve mama vericem

Nefes alış verişinde hafif arkası oynaması sıkıntı değil. Ama yani kuş gerçekten çok küçük. Tam olarak kaç günlük olduğunu biliyor musunuz?
Bana 20 günlük falan göründü. Gagadaki siyahlık hiç azalmamış henüz.
Yem kırıyor özellikle elimle azına verdiğimde kırıyor ve kafesinde de kırmıştı gördüm ama yem yemesi az. Şimdi darı ve mama vericem
Yemleri kafes tabanına dökün ve varsa kafes ızgarasını çıkarın. Henüz kendi kendine yem çıkarmayı öğreneceği aşamalarda. Kafes tabanına dal darı, aspur gibi kolay kırılabilen yemleri biraz daha fazla koyabilirsiniz ama tamamen bunlardan da oluşup kuşunuzu tembelleştirmesin. 20 günlük falan anca var gibi kuş. Biraz kabuksuz, biraz kabuklu, kabuklu ile yarı yarıya oranda aspur ve minik bir dal dal darı koyabilirsiniz. Allah uzun ömür versin.

Yemleri kafes tabanına dökün ve varsa kafes ızgarasını çıkarın. Henüz kendi kendine yem çıkarmayı öğreneceği aşamalarda. Kafes tabanına dal darı, aspur gibi kolay kırılabilen yemleri biraz daha fazla koyabilirsiniz ama tamamen bunlardan da oluşup kuşunuzu tembelleştirmesin. 20 günlük falan anca var gibi kuş. Biraz kabuksuz, biraz kabuklu, kabuklu ile yarı yarıya oranda aspur ve minik bir dal dal darı koyabilirsiniz. Allah uzun ömür versin.
Sağolun. Şimdiden vitamin ve avi astım gibi ilaçlar aldım suyuna limon damlattım vs bakmada sıkıntı yok. Umarım ömrü uzun olur. Tekrar teşekkür yardımlarınız için.

Kuşlar 45 günlükken yem kırmaya öğreniyorlar ortalama bu kuşun 20 günlük olma ihtimali 0.
maxresdefault.jpg 20 günlük kuş.

Öyle zaten diğer kardeşlerde vardı takip ettim izledim sıkıntıları yoktu. Ne poposunda ne dışkısında kanatlar ayaklar. 45 günlük çünkü yuvadan çıkıp kabuklu yem yediklerini de izledim.
Tamam işte ortama yeni alışıyor. Siz abartıya kaçmadan doğru bakarsanız sıkıntı çıkmaz.

Herkese kolay gelsin arkadaşlar. 2 gün önce yavru jumbo muhabbet kuşu aldım gaga simsiyah yani fazlasıyla yavru ancak yem falan kırabiliyor sorun yok. Ancak iki tane sorum var.
Birincisi kafesin altında devamlı olmasada böyle sere serpe yatıp uyuyor.
Diğer bir sorunda nefes alır verirken kuyruk senkorize hareket ediyor ancak hırıltu yok ağız açıp kapanmıyor. Neden böyle yapıyor bilen var mı?
çok bebek olduğu için yapıyor bizimkisi alt tepsinin altına kafasını sokup uyuyordu, yada avucumun içine girip uyumak istiyordu.Bende ona şu üçgen şeklinde olan yataklardan yapmıştım çünkü gözlemlediğim kadarıyla karanlıkda uyumak istiyordu(gündüzleride dahil) yatağı yapınca gerçektende gündüzleri orada uyumaya başladı yaklaşık 1 ay sonrada büyüdüğü için zaten normale döndü.

Geri