Yavru kuşumda sorun var mı?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Aytiben
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Aytiben

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar kuşumun görünüşünde bir terslik var mı? Dışkısı sağlıklı mı alt kısımda popo etrafında tüyler yok. Kanatları ayrık duruyor herhangi bir rahatsızlığı var mıdır? Petshoptan yeni aldım 1 haftalık yavru olduğu için böyle demişti.
IMG_1998.JPG
IMG_1999.JPG
IMG_2001.JPG
IMG_2002.JPG
IMG_2003.JPG
IMG_2004.JPG
IMG_2005.JPG
IMG_2006.JPG
IMG_2007.JPG
IMG_2008.JPG

Kuşunun dışkısı normal ama kuşun kanatlarını kesmişler galiba poposundaki şişlik için bi fikrim yok

Beyefendi kuşun poposundaki tüylerin dökülmesi ishale işaret. Ayrıca bir haftalık yavru derken yeme düşmesinin üstüne 1 hafta demek mi istedi. Bu kuş öyle bir haftalık falan durmuyor. Diğer bir konu ali beyin de dediği gibi kanatlarını kesmişler sanırım. Hoş bakılmamış bu yavrucağa.

Ayrıca kuyruk düşmüş normalde dik olması gerek. Bu durum hamile dişilerde olmadığı sürece duruş bozukluğudur.

Beyefendi kuşun poposundaki tüylerin dökülmesi ishale işaret. Ayrıca bir haftalık yavru derken yeme düşmesinin üstüne 1 hafta demek mi istedi. Bu kuş öyle bir haftalık falan durmuyor. Diğer bir konu ali beyin de dediği gibi kanatlarını kesmişler sanırım. Hoş bakılmamış bu yavrucağa.
İlk aldığımızda bir haftalık yeme düşmüş demişlerdi . Kanatlarını açıp gerniyor . Durumu kötü mü ?

Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Bide gagası uzamış bence değiştirin yada bir veterinere tedavi ettirin.

Dışkıda bi sıkıntı yok ishal değil. Ancak duruşu da normal değil. Kızgınlık yumurtası diyeceğim ama onun için de erken gibi. Kıçında ur veya ödem olma ihtimali var mıdır ?

Yok kıyamam kızıma Böyle takılır gideriz eşimden hediye zaten minik kızım

Nacizane fikrim benim de değiştirmeniz yönünde. Kuşlara eşya gibi davranılmasından nefret etsem de alınan yer kuşa çok kötü bakmış. Eğer normal bir kuşa bakarsanız gagasindaki uzunluk ve tüylerindeki kisaliğı çok net farkedeceksiniz. Uzun gaga kuşun yem kiramamasina dolayısıyla aç kalıp ölmesine neden olabilir. Ayrıca bu kanatlarla uçması zor duruyor. Denediniz mi uçabiliyor mu? Gagasini kesebilir ya da gaga taşı mineral bloklarla kendisinin törpülemesini sağlayabilirsiniz. İnsan bi kez sevdi mi ne olursa olsun bırakamıyor size hak veriyorum. Ama petshopların dini imanı para olmuş. Allah bunu yapanları ıslah etsin. Fikir sizin. Her şeye rağmen çok sevimli bir kuş. Ah o kanatlar bir uzun olsaydı :(

Kuşa sonradan bağlanıp üzücü durum yaşanması sizi derinden sarsabilir. Duygusallık bir kenara bırakılmalı, kuş vetirinere götürüp baktırılmalı yada alındığı yerden değiştirilmeli diye düşünüyorum. Yada 2 hafta boyunca düzenli vitaminini, yemini verin bakalım düzelme olacak mı?

Bence eşinizin aldığı yerden gidin değiştirin yada bırakamam ayrılamam diyorsanız veterinere götürün

Nacizane fikrim benim de değiştirmeniz yönünde. Kuşlara eşya gibi davranılmasından nefret etsem de alınan yer kuşa çok kötü bakmış. Eğer normal bir kuşa bakarsanız gagasindaki uzunluk ve tüylerindeki kisaliğı çok net farkedeceksiniz. Uzun gaga kuşun yem kiramamasina dolayısıyla aç kalıp ölmesine neden olabilir. Ayrıca bu kanatlarla uçması zor duruyor. Denediniz mi uçabiliyor mu? Gagasini kesebilir ya da gaga taşı mineral bloklarla kendisinin törpülemesini sağlayabilirsiniz. İnsan bi kez sevdi mi ne olursa olsun bırakamıyor size hak veriyorum. Ama petshopların dini imanı para olmuş. Allah bunu yapanları ıslah etsin. Fikir sizin. Her şeye rağmen çok sevimli bir kuş. Ah o kanatlar bir uzun olsaydı :(
Günaydın . Evet kucuk küçük uçabiliyor .

Kuşa sonradan bağlanıp üzücü durum yaşanması sizi derinden sarsabilir. Duygusallık bir kenara bırakılmalı, kuş vetirinere götürüp baktırılmalı yada alındığı yerden değiştirilmeli diye düşünüyorum. Yada 2 hafta boyunca düzenli vitaminini, yemini verin bakalım düzelme olacak mı?
Vitaminden kasıt ? Verebileceğin bir ilaç ismi var mi ?

Kuşun popo kısmında ki tüyler rahat çiftleşmesi için yolunmuş olabilir.
Ağır bir ishal vakası atlatmış olsa zaten pet shopta ölürdü.
Muhtemelen biri pet shopa verdi o da size yavru diye sattı.
Kuşu geri vermesenizde en azından pet shop a verdiğin kuşta bir haftalık değilmiş demenizde fayda var.

Bu kuşta kesinlikle bir sıkıntı var iyi bakılmamış bu hayvan daha önce. Siz iyi bakarsanız güzel bir dişi kuşunuz olmuş olur. Benc geri iade etmeyin. Kuşa yazık olur gaga taşı mineral blok vs ile gagasındaki uzunluk zamanla kaybolacaktır. Yem yemesine engel oluyorsa veterinerde kestirebilirsiniz.

bu kuşun kanatlari kesilmis yavru felan da değil bunu sana verip o sözlerine söyleyen petshop a git slm söyle bir iş yapacaksa adam akıllı yapsın!!! Bıktım böyle karaktersiz petshoplarla ilgili ilanlar görmekten. Ayrıca kuşta bariz rahatsızlıkta var sağlığı yerinde değil

Canım benim çok tatlı maşallah. Hiç geri vermeyin, yazık belki neler atlattı yavrucağız o petshopta.. Bazen hayvanlara gerçekten kötü davranıyorlar. Benim ufaklığı da annesi tartaklamıştı, başının üstü keldi. üzüldüm onu seçtim, şimdi maşallah çıktı tüm kafasındaki tüyleri. Sizde sabredin, veteriner e götürün bakalım onlar ne diyecek. Büyüdükçe de neler olacak..

Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar bulunduğum yerde kuştan anlayan veteriner yok. Tavsiyeleriniz de benim için değerli olacaktır. Hangi tür vitamin kullandırmalıyım yavrunun kendine gelmesi için yem mama hazırlıyorum fakat yetersiz kalıyorum sanırım.

Önerebileceğiniz vitamin markalarını yazarsanız alıp hemen denemeye başlayacağım.

Geri