Yavru Kuş

Onur ÇAĞLAR

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar 28 günlük olan yavrum sabah yuvadan atladı. Dışarıda geziyordu yem kırmayı öğreniyordu, sonra anne baba yanına geldi bir anda yavruyu dövmeye başladı allahtan oradaydım da kurtardım ama daha yavrum yem kırmayı yeni öğreniyordu ama anne babadan ayırmak zorunda kaldım sizce kendi başına öğrenir mi ? şuan yere dal darı ve yem koydum ağzına alıp öğrenmeye çalışıyor fakat daha kıramıyor ne yapmam lazım

Yanyana kafeslere koyun, düşük ihtimal de olsa belki görerek öğrenir. Elle besleme maması temin edip, elle beslemenin nasıl yapılacağını öğrenin, tabi cesaret edebilirseniz. Kursağını sürekli kontrol edin, boşsa elle besleyin. Eğer yem kırmaya çalışıyorsa yakın zamanda öğrenecektir ama risk almaya gerek yok.

Benim boşta kalan dişim vardı sakin bir dişi onun yanına koydum o yem yiyince oda ona takılıyor ağzına yemleri alıyor kırmaya çalışıyor ama kıramıyor ben gidiyim elle besleme aparatı alıyım.

Süleyman Bey gittim elle besleme aparatı aldım ve kuşumu besledim şuan karnı tok hiç bir sıkıntı yaşamadım sadece biraz fazla yem verdim sanırım oda birazını kustu sıkıntı olmaz değil mi ? arada bir kusuyor korktum yardımcı olursanız sevinirim bir de Süleyman Bey kuşu biraz ishal yaptım yemeğini sulandırıyım derken nasıl geçer.

Son düzenleme:
Mama sıvı olmasın, zaten üzerinde kullanma talimatı vardır. En büyük sorun, yanlışlıkla ciğerlerine mama vermek olur, dikkat edin. Bir daha çok sıvı yapmazsınız, ishal de geçer. Çok vermek de sorun olmaz, fazlasını çıkarır, ama nasıl olsa fazlasını çıkarıyor diye çok vermeyin. Miktarı, kuşa göre kendiniz ayaralayacaksınız. Eğer ishal devam ederse fotoğraf paylaşırsınız. Eğer başka bir sorun yoksa, birkaç defa sulu yapıp sonrasında normale dönecektir.

Anladıklarıma göre şuan yapabileceğim bir şey yoktur. Tamam Süleyman Bey bir sonrakine yemi daha katı yapacam ve bu elle besleme faslı yeme düşene kadar devam edecek değil mi ?

Evet, sık sık kursak kontrolü yapmalısınız. Kuşun hareketliliğine bağlı olarak günde 2-4 defa kursağını doldurmak yeterli olacaktır

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Süleyman Bey. birde aklıma takılan bir şey var kuş elle beslenmeye alışmaz değil mi ?

Ben hiç karşılaşmadım, yaradılışından ötürü de alışacağını sanmıyorum. Çünkü muhabbet kuşları tembel yaratıklar değildir. Kendi yemini aramak, kırmak onlar için daha caziptir.

Geri