Yavru kuş hasta

Mine bursa

Meraklı Üye
Merhaba, bir kaç defa kuş üreticisi birinde yavru kuş gördüm. Annesi yolmuş dedi bir köşeye tek olarak koymuş. Kıyamadım bu gün aldım iş yerime getirdim. Çok hızlı nefes alıyor. Dikkat ettim kuyruk atmasında var sanırım. Daha bebek çağdaşındaki siyahlık gitmemiş.
Bu kuşa ilaç versem mi. ?
Gıda takviyesi ne yapabilirim. Resimlerini ve tüneklde video ekliyorum.

bence bu kusta sadece dövülmenin,tüyleri yolunmanın etkileri var.Psikolojik olarak da cokmustur bu yüzden..Sebze meyve mamalar vitaminler ile iyi beslenirse kısa zamanda neşeli güzel bir kus olur.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Video da nefes alışı ve kuyruk atışı belli oluyor

Son düzenleme:
Hayvan hastanesinde dr dedi ki, tüy hastalığı ama büyük ihtimal virütik bu dedi. Bu durumda dışkıdan bulaşma oluyormuş.
Evde başka kuşumda var. Ürktüm doğrusu bulaşma riski var deyince. Solunum yolu sıkıntısı içinde
İlaç olarak Monodoks kapsül 100 mg lIk verdi. 1 litre suya 3 kapsülün içini karıştır dedi. Bu çok değil mi. ?

Hayvan hastanesinde dr dedi ki, tüy hastalığı ama büyük ihtimal virütik bu dedi. Bu durumda dışkıdan bulaşma oluyormuş.
Evde başka kuşumda var. Ürktüm doğrusu bulaşma riski var deyince. Solunum yolu sıkıntısı içinde
İlaç olarak Monodoks kapsül 100 mg lIk verdi. 1 litre suya 3 kapsülün içini karıştır dedi. Bu çok değil mi. ?

Mine hanım öncelikle sakin olun diğer kuşlara birşey bulaşmaz. Kuşu almakla iyi yapmışsınız sizin ilginizle daha çabuk iyileşecektir. Ben şöyle düşünüyorum, bu kadar çok tüy eksikliği yolunmayla olmaz, daha çok fransız tüy hastalığı ile ilgili bence. Dışkılarıda hiç fena değil.

Öncelikle monodoksu 1 litreye hazırlamanıza gerek yok. Sadece suluğuna bir mercimek tanesi toz ekleseniz yeterli. Ancak şu aşamada ilaçtan önce vitamin ve mama takviyesi yapmak gerekiyor. Takviyelerle biraz toparlıyacaktır. Daha sonra solunum sıkıntısı devam ederse ozaman dediğim şekilde kullanabilirsiniz ilacı. Ama önce vitamin ve mamalarla kuşun bünyesini güçlendirinki ilaç ağır gelmesin. Hem bu sürede kuş ortamada alışır, belki kuyruk atması/hızlı nefes alması heyecan ve korkuyla alakalıdır yani ortama alışması önemli.

Tüy konusu zamanla çözülecek birşey hemen düzelmez. Düzenli olarak haftada 2 defa B vitamini yada multivitamin takviyesi yapın. Arada ayrı bir yemlikte yulaf ve çimlendirilmiş buğday verin. Stresten uzak tutun. Bunların dışında tüy hastalığı mantarla alakalı olabiliyor. Hem iç mantar hemde dış mantar için kürler uygulayın çok faydası olucaktır.

Tekrar söylüyorum diğer kuşlarınızla aynı ortamda olmasının bir sakıncası yok. Sadece kafesler arasında biraz mesafe olsun ve birbirlerine temas etmesinler yeterli. Zaten bu tüy hastalığı bulaşıcı değil ama sadece tedbir olarak temas etmesinler ;)

Monodoks doğru ilaç. Etken maddesi doksisiklin

Mine hanım öncelikle sakin olun diğer kuşlara birşey bulaşmaz. Kuşu almakla iyi yapmışsınız sizin ilginizle daha çabuk iyileşecektir. Ben şöyle düşünüyorum, bu kadar çok tüy eksikliği yolunmayla olmaz, daha çok fransız tüy hastalığı ile ilgili bence. Dışkılarıda hiç fena değil.

Öncelikle monodoksu 1 litreye hazırlamanıza gerek yok. Sadece suluğuna bir mercimek tanesi toz ekleseniz yeterli. Ancak şu aşamada ilaçtan önce vitamin ve mama takviyesi yapmak gerekiyor. Takviyelerle biraz toparlıyacaktır. Daha sonra solunum sıkıntısı devam ederse ozaman dediğim şekilde kullanabilirsiniz ilacı. Ama önce vitamin ve mamalarla kuşun bünyesini güçlendirinki ilaç ağır gelmesin. Hem bu sürede kuş ortamada alışır, belki kuyruk atması/hızlı nefes alması heyecan ve korkuyla alakalıdır yani ortama alışması önemli.

Tüy konusu zamanla çözülecek birşey hemen düzelmez. Düzenli olarak haftada 2 defa B vitamini yada multivitamin takviyesi yapın. Arada ayrı bir yemlikte yulaf ve çimlendirilmiş buğday verin. Stresten uzak tutun. Bunların dışında tüy hastalığı mantarla alakalı olabiliyor. Hem iç mantar hemde dış mantar için kürler uygulayın çok faydası olucaktır.

Tekrar söylüyorum diğer kuşlarınızla aynı ortamda olmasının bir sakıncası yok. Sadece kafesler arasında biraz mesafe olsun ve birbirlerine temas etmesinler yeterli. Zaten bu tüy hastalığı bulaşıcı değil ama sadece tedbir olarak temas etmesinler ;)
Daha öncede fransız tüy hastası bir kuşa bakmıştım. Bulaşmadığını sanıyordum bende. Genetik işe veya parazit nedeniyle tüy hastalığı varsa bulaşmaz. Ama virüs nedeniyle işe bulaşıcıymış . Dr dedi bunu
Dışkı tahlili ile saptayamaz mıyız diye sordum. Bu tahlil yurt dışında yapılıyor dedi. Virütik olan tüy hastalığı solunum sıkıntısıyla birlikte seyreder dedi. Monodoks verdi ama aslında vermek istemedi. Ben ısrar ettim.
Virütik olup olmadığını anlamanın diğer yolu, önce solunum sorununu çözücez. Sonra vitamin probiyotik. Sonra parazit tedavisi sonra yine vitamin. Ve sonrasında Eğer tüylerinde hiç bir düzelme olmazsa hiç kesin virütik deriz, dedi.

Bugün monodoks a başlayalı 10 gün oldu. Solunum hastalığı çok çok az iyileşti. Monodoks un dozunu da sürekli arttırarak ilerledik. Ama 3 gündür kuşun tüyleri dökülmeye başladı. Bı gün ilacı kestim. Çünkü ; 1- tüyler dökülüyor. 2- Kuşun dışkısı koyu renk olan kısmı siyah ( onun dışında dışkı çok iyi, parazit yok, bakteride üremedi, boyayarak baktı) Siyah olamasını Yedikleri yaramıyor diye yorumladı. Bu durumda içtikleri de yaramıyor sanırım çünkü ne zaman su içse hemen idrar olarak atıyor. Ve bu yüzden de su ile karıştırıp verdiğim monodoks işe yaramıyor .. diye bir sonuca vardım.
2 gündür Trocan veriyorum. Bu gün Diazyme 256 da aldım. onuda vereceğim. veteriner güçlü bir vitamin verdi, şırıngaya çekerek. (Pahalı bu alma dedi. )
Yumurta maması, taze nane, salatalık veriyorum maşallah az da olsa yiyor.
Kuş üretici arkadaş ta dedi ki, bu kuşların karaciğeri hasta, yedikleri yaramaz, ne ilaç fayda eder ne de başak bir şey.
Karaciğeri iyileştirmek için ne kullanabilirim.
Biraz güçlensin, tekrar antibiyotik başlarım diye düşünüyorum, solunum sıkıntısı için
Sizin yorumlarınız nedir , Yardımcı olacak her fikre açığım.
Teşekkürler
not: tüy dökümü, gaga bozulmzsı ile beraber seyrediyor. Bu da BFD hastalığına işaret ediyor dedi dr.

Son düzenleme:
Geri