Yavru Beslenmesi

edasrngul

Yeni Üye
Arkadaşlar anne kuşum yuvaya çok az giriyor artık ve sanırım yavruları beslemiyor. Bugün ben biraz besledim ama ne yapmam gerekiyor. Annenin hiç umrunda değil :(

Anne beslemiyorsa, yem kırmayı öğrenene kadar sizin beslemeniz gerekiyor. Yavru elle besleme maması temin etmeniz daha sağlıklı olur

Uff ya durduk yerde neden böyle bi şey yaptı ki. Her şey yolunda gibiydi yani [emoji849]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

internetten ac yavru sesi dinletmeyi deneyebilirsiniz.

Uff ya durduk yerde neden böyle bi şey yaptı ki. Her şey yolunda gibiydi yani [emoji849]

Her şey normal giderken birden yavrularla ilgisinin kesilmesindeki neden bizler olabiliriz. Fazla ilgilenmiş olabilirsiniz, aslında daha doğrusu onların rahatsız olmasına neden olmuş olabilirsiniz. Dolayısı ile kuşlar huylanınca ilgilenmeyi bırakırlar, burada geçmiş olsun. Çok şükür yumurtalar çıkmış en azından, bir de bu açıdan bakın moralinizi bozmayın. Tecrübe edinmiş oldunuz. Elle besleme mamalarının ynaı sıra, normal bebek mamalarından da kullanabilirsiniz, yanlış su vermeyi de unutmayın bu aşamada çünkü su ihtiyaçlarını artık mama da karşılayamayabiliyor çoğu zaman. Az birazda bir yem takviyesi eklersiniz mamaya, sıkıntı olmaz. Yavrular kaç günlük ve ebeveynlerin yavruları beslemediğini nasıl anlıyorsunuz?

EK:
Ancak anne yavruları beslerken kursak sütü ile de besler, bu bizim kendimiz beslememizden her zaman daha önemlidir bünyeleri için. Bu bilgiyi de aktarmak istedim acizane. Bilmemizde yarar var.

EK:
Ancak anne yavruları beslerken kursak sütü ile de besler, bu bizim kendimiz beslememizden her zaman daha önemlidir bünyeleri için. Bu bilgiyi de aktarmak istedim acizane. Bilmemizde yarar var.

16 günlük ilk yavru. 3 tane var. Of çok strese girdim ya.. bugün annesinin hiç yuvaya girmediğini farkettim. Yavrulara baktığımda ise devamlı uyku halindelerdi ama baygın gibi. Baktım kursaklar her zamanki gibi sarı dolu değil boş gibiydi. Aldım tek tek şırıngayla bebek maması ve cicibebe sulandırıp verdim. Kendilerine geldiler hareketlendiler. Şimdi anne yuvada ama naptıklarını bilmiyorum. Ama hata bende tabi bi şey demiyo diye sürekli baktım ve yuvayı temizledim bi kez. Ama dışkı doluydu napim.. Umarım yoluna girer her şey.

16 günlük ilk yavru. 3 tane var. Of çok strese girdim ya.. bugün annesinin hiç yuvaya girmediğini farkettim. Yavrulara baktığımda ise devamlı uyku halindelerdi ama baygın gibi. Baktım kursaklar her zamanki gibi sarı dolu değil boş gibiydi. Aldım tek tek şırıngayla bebek maması ve cicibebe sulandırıp verdim. Kendilerine geldiler hareketlendiler. Şimdi anne yuvada ama naptıklarını bilmiyorum. Ama hata bende tabi bi şey demiyo diye sürekli baktım ve yuvayı temizledim bi kez. Ama dışkı doluydu napim.. Umarım yoluna girer her şey.
Talaş kullanıyor musunuz? Bu dışkıların olabildiğince yavrulara ve ebeveynlere olan zararını azaltacaktır, uzun süre gidecektir bu şekilde yuvalıkta. Bende kuşlarımla ilgileniyorum hatta en agresif dedikleri dişi kuşum ile birlikte yuvayı izliyoruz, o yuvaya giriyor yumurtalara yatıyor besliyor, benden korkmuyor, ben onları izlerken dahi rahatlık içindeler. Ancak ben bunu rahatsız etmeden yapıyorum ve en başta onlara rahatsızlık vermeyeceğimi gösterdim kendilerine, güven verdim inşe'Allah. Kısacası Allah'ın izniyle ölçüyü tutturunca hele de güven kazanınca sıkıntı yaşamazsınız zaten. Konuşun onlarla, aferim sana girdin mi yuvaya deyin çıktığı zaman ama bazıları vardır ki kişinin konuşmasından dahi ürker koşa koşa yuvaya geri atlar kaçar yahut. Abartmamak gerekiyor.

Yuvadan ciiik ciiik diye yavruların sesi geliyorsa, yer yer bu sesler azalıyor sonra geri yükseliyorsa aynı zamanda anne de içerideyse yavrular besleniyordur zaten; anne kusuyordur. Bu şekilde de anlayabilirsiniz.

Talaş kullanıyorum evet. Aslında kuşum bana güvenir oldukça. Ben kafesi temizlerken bile yemlenmeye devam eder. Hatta ben yuvayı temizledikten sonrada bi sıkıntı olmamıştı pek telaş yapmamıştı. Şimdi bakmaya korkuyorum ama arada sesleri geliyor. Tabi bizimki beni görünce yine dışarı çıktı. İnşallah bi şey olmaz. Şuan sadece dua edeceğim [emoji23]

Talaş kullanıyorum evet. Aslında kuşum bana güvenir oldukça. Ben kafesi temizlerken bile yemlenmeye devam eder. Hatta ben yuvayı temizledikten sonrada bi sıkıntı olmamıştı pek telaş yapmamıştı. Şimdi bakmaya korkuyorum ama arada sesleri geliyor. Tabi bizimki beni görünce yine dışarı çıktı. İnşallah bi şey olmaz. Şuan sadece dua edeceğim [emoji23]

Hızlı bir şekilde yuvalığı açmadan, yavaş yavaş, bekleye bekleye açıp; kontrol edebilirsiniz. Size normal gelen hızınız kuşlarınıza ani gelebilir :) Eğer kuş dediğiniz gibi alışık ise, konuşarak yapın bunu. Şimdi bu yuvalığa bakmak gerek, korkuyorum deyin kardeşim :) En önemlisi, evham yapmayın bir dahakine. Bunlar basit şeyler, yavrular çıkar büyür doğar gelişir. Onlara en iyi ebeveynleri bakar çoğu zaman, nadir bakmayan ebeveyn varsa bunun yine sebebi vardır. İçgüdüsel olarak hareket eden canlılardır, onlardan duygusallık beklemeyin. Yuvalığın içinde bir köşeye yumurta koyun tabi kendi yumurtaları gibi olacak, mesela sahte yumurta, göreceksiniz ki alacak onu altına yatmaya başlayacak diğer yumurtalarla beraber. Bu onların analık içgüdüsüdür denebilir, ancak ısıtma eğilimine düşerler. Yaratan Allah güzel yaratır, eksik olamaz. Merak etmeyin. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Evhamdan ölebilirim [emoji1] Şuan besliyor sanırım ya inşallah. İçimi çok rahatlattınız çok teşekkür ederim [emoji5] Bakın bu da en büyük bebişim. Yuvayı temizlerken çekmiştim 2 gün önce
5149d4f5f238d897ee4b5069647cea8d.jpg

Evhamdan ölebilirim [emoji1] Şuan besliyor sanırım ya inşallah. İçimi çok rahatlattınız çok teşekkür ederim [emoji5] Bakın bu da en büyük bebişim. Yuvayı temizlerken çekmiştim 2 gün önce
5149d4f5f238d897ee4b5069647cea8d.jpg
Estağfirullah rica ederim. Eşşek sıpasına bakın, Maşe'Allah çok güzel bir bebek, güle güle besleyin :)

Sizin yuvalığınızda sanırım folluk yoktu, şimdi hatırladım talaş koymaya korkuyorum demiştiniz.Kusura bakmayın, birçok yere ulaşmaya çalıştığım için Allah'ın izniyle, kişileri bazen unutabiliyorum.
Folluk edindiniz mi?

Sizin yuvalığınızda sanırım folluk yoktu, şimdi hatırladım talaş koymaya korkuyorum demiştiniz.Kusura bakmayın, birçok yere ulaşmaya çalıştığım için Allah'ın izniyle, kişileri bazen unutabiliyorum.
Folluk edindiniz mi?

Yoo estağfirullah. Siz söyledikten sonra folluk almaya gittim ama benim yuvam küçük olduğu için olmaz ona göre dedi satan kişi. Bende talaşı yuvanın tabanına serdim direkt. Önce temizleyip tabi. Ama bizim anne kuş talaşı katiyyen istemiyor hep attı yine dışarı [emoji28]

Yoo estağfirullah. Siz söyledikten sonra folluk almaya gittim ama benim yuvam küçük olduğu için olmaz ona göre dedi satan kişi. Bende talaşı yuvanın tabanına serdim direkt. Önce temizleyip tabi. Ama bizim anne kuş talaşı katiyyen istemiyor hep attı yine dışarı [emoji28]

Anladım. Küçük yuvalık yavruların ayaklarında çarpıklık meydana getirebilir, bir dahaki kuluçkada bence daha iyi bir yuvalık temin etmelisiniz, ki folluk olmayan yuvalıklarda yine çoğu sıkıntı meydana gelebilir. Siz dikkatli olun da, gerisi olur. Kolay gelsin.

Anladım, tamam. Teşekkür ederim [emoji5]

Benimde yuvalık folluğa göre az biraz küçük kalıyordu yuvanın ölçüsüne göre yuvalığın içine tam sığacak arada boşluk kalmayacak şekilde kestim.Zaten yuvalığı birkez kullanıp değiştirecem için geçici çözüm oldu.Yavrular kanat ve baş ksmın renkleri daha erken oluşur 30 gün sonunda gövde rengide oluşur.

Yavruyu elle beslemek aslında en son çare olmalıdır. Sindirim sistemleri hemen bızukabiliyor. Hele elle besleme maması dışında birşey verilirse.. cici bebe tarzı şeyleri önermiyorum. Bazen bağışıklığı gelişmiş yavrulara zarar vermiyor olabilir ama her zaman risklidir. Anne yuvaya girmişse beslemeye devam edebilir. Vulundukları ortam sıcaksa Bit kontrolü yapın. Ve anne sağlıklı mı değil mi ona bakın. Bu güne kadar sorunsuz besleyen anne neden birden kessin beslemeyi.

Yavruyu elle beslemek aslında en son çare olmalıdır. Sindirim sistemleri hemen bızukabiliyor. Hele elle besleme maması dışında birşey verilirse.. cici bebe tarzı şeyleri önermiyorum. Bazen bağışıklığı gelişmiş yavrulara zarar vermiyor olabilir ama her zaman risklidir. Anne yuvaya girmişse beslemeye devam edebilir. Vulundukları ortam sıcaksa Bit kontrolü yapın. Ve anne sağlıklı mı değil mi ona bakın. Bu güne kadar sorunsuz besleyen anne neden birden kessin beslemeyi.

Anne gayet iyi görünüyor. Bit mi [emoji849] Yavrularda iyi gibi ama devamlı uyuyor gibiler o yüzden baya endişeleniyorum. Ben dün baya telaş yapmıştım ama geceyi yuvada geçirdi yine.

Geri