Yaş ve cinsiyeti? :)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Foxin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Foxin

Yeni Üye
1G8ygp.jpg

Ayağında tasma var bu arada ne anlama geliyor bu? Gagasıda koyu renkli. 1 yaşından büyük mü değil mi acaba gözler simsiyah ama kuş çok büyük ayakları da kara büyük gibi. Yanında genç erkek var acaba uyum sağlayabilirler mi? Erkeğin türü farklı galiba gagası turuncu ve göz çevresinde biraz beyazlık var.

Başlığı yanlış açmışım türü ve yaşı diyecektim. Cinsiyet dişi :)

Son düzenleme:
tasma değil o ayağa takılana halhal deniyor :D hehe şaka bir yana o bilezik kuşun hangi üreticiden geldiğini yaşını filan belli eden birşey. hani bir nevi kimliği gibi. üzerinde tarih yazıyorsa ona göre bakın yaşı orda yazıyordur

tasma değil o ayağa takılana halhal deniyor :D hehe şaka bir yana o bilezik kuşun hangi üreticiden geldiğini yaşını filan belli eden birşey. hani bir nevi kimliği gibi. üzerinde tarih yazıyorsa ona göre bakın yaşı orda yazıyordur

16 6 yazıyor galiba 1.5 yaşında :/ bunu eğitmek imkansızdır galiba. En azından ele alıştırıp sevdirir mi kendini? Gözleri simsiyah olunca genç sandım :/

16 6 yazıyor galiba 1.5 yaşında :/ bunu eğitmek imkansızdır galiba. En azından ele alıştırıp sevdirir mi kendini? Gözleri simsiyah olunca genç sandım :/
Gözleri simsiyah değil, dikkatli bakarsanız irisin etrafını saran gri halka oluşumu var. Dolayısı ile resme baktığımda 7 aylıktan büyük 1 yaşından küçük oluyor daha net bir resim çekerseniz net yorumlar yapabiliriz, ancak bilezik zaten söylemiş. Türü cinsi vs çok önemli değildir, anlaşmaları yeterlidir ancak tavsiyemiz aynı ırklar üzerinde devam edilmesidir. Bunların dışında ise sanırım dişiyi görücü usulü almışsınız, kuşlarımızda görücü usulü nadir tutar. Erkeği, dişiyi alacağınız yere götürün. Boş bir kafeste teker teker 1 dişi deneyin(yaşları yakın olsun, dişi de erkek gibi kızışmış olsun) muhakkak bulursunuz eşini. Belki ilk denemede, belki beşinci denemede. Ayrı boş bir kafeste deneyin, bu da bir nevi görücü usulüdür. İstediğiniz kızları ona gösterirsiniz, ayrı bir oda da anlaşacak mı bakarsınız. Yalnız bu sefer de bütün seçtiğiniz kızlarla erkeği tek başına bırakmayın, teker teker ;)

Kuşlarınız anlaşıyorsa bu uygulamalara gerek yok tabi. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Son düzenleme:
16 6 yazıyorsa 2016 nın 6.ayı doğumludur. üreticisi takmış bileziği işte demekki dediğiniz gibi birbuçuk yaşında.

16 6 yazıyorsa 2016 nın 6.ayı doğumludur. üreticisi takmış bileziği işte demekki dediğiniz gibi birbuçuk yaşında.

Göz siyahlığı tür ile mi alakalıdır acaba? Göz çevresinde hafif grilik var. Yanındaki göz çevresi beyaz erkekten daha iri duruyor. Jumbo da değil :)

Göz siyahlığı tür ile mi alakalıdır acaba
Kuşunuzun gözü düz siyah değil ki, gri halka oluşumu var içinde. Bakın isterseniz ekte paylaştım kırmızı daire içine alıp. Siyah göz 6 aylığa kadar devam eder sonrasında gri halka oluşumu iyice belirginleşir en son beyaza döner. Bu ino kanında bile mevcuttur, yani kırmızı gözlerde. Size kendi kuşumu da paylaşayım mesela, EK'teki resimlere bir bakın, sarı olan ino kanıdır. Net bir şekilde iristeki halkayı görürsünüz.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2017-12-14 at 22.21.32 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2017-12-14 at 22.21.32 (1).jpeg
    113.4 KB · Görüntüleme: 16
  • gri.jpg
    gri.jpg
    265 KB · Görüntüleme: 18
gö çevresindeki grilik yaşı ilerledikçe oluşur. yaşıyla ilgili bilgi edinilmesini için kolaylık sağlar. Lutino kuşlar hariç diğer kuşların göz rengi siyahtır. o yüzden pek bir espirisi yok siyah olmasının

gö çevresindeki grilik yaşı ilerledikçe oluşur. yaşıyla ilgili bilgi edinilmesini için kolaylık sağlar. Lutino kuşlar hariç diğer kuşların göz rengi siyahtır. o yüzden pek bir espirisi yok siyah olmasının
..ve albinolar.
Ekleme yapmak istedim.

Kuşunuzun gözü düz siyah değil ki, gri halka oluşumu var içinde. Bakın isterseniz ekte paylaştım kırmızı daire içine alıp. Siyah göz 6 aylığa kadar devam eder sonrasında gri halka oluşumu iyice belirginleşir en son beyaza döner. Bu ino kanında bile mevcuttur, yani kırmızı gözlerde. Size kendi kuşumu da paylaşayım mesela, EK'teki resimlere bir bakın, sarı olan ino kanıdır. Net bir şekilde iristeki halkayı görürsünüz.

Evet hafif bir grilik var ben mesajı biraz geç editledim o yüzden göremediniz galiba :) yani ayağındaki 16 6 yaşı değildir o zaman. Gözü yaşı büyük olduğu halde siyah olan bir tür yok değil mi hocam. Zaten normal bir muhabbet kuşu özel bir türde değil. Yaşı dediğiniz gibiyse hiç ellemeyecegim değiştirmek ile.

Evet hafif bir grilik var ben mesajı biraz geç editledim o yüzden göremediniz galiba :) yani ayağındaki 16 6 yaşı değildir o zaman. Gözü yaşı büyük olduğu halde siyah olan bir tür yok değil mi hocam. Zaten normal bir muhabbet kuşu özel bir türde değil. Yaşı dediğiniz gibiyse hiç ellemeyecegim değiştirmek ile.
Ben resme göre yorum yaptım ve dedim ki resmin net çekilmesi gerekiyor, yoksa bu şekildedir yaşı.Net çekerseniz bilezik ile orantısına bakabiliriz tabi, ancak hiçbir üretici de böyle orantısızlığa rastlamadım yahut bana denk gelmedi. Yani sıkıntı yok :) Dediğim gibi bilezik de istisna hiç görmediğim için tahminim muhtemelen yaşının doğru olduğu yönünde. Ancak iris içindeki gri halka oluşumu 8 aylıktan sonra beyaza döner, bu kesindir. Yahut ben şu ana kadar istisna görmedim, dediğim gibi inolarda bile bu mümkün.

Ayrıca erkek ve dişinin resmini net bir şekilde, kuyrukları da görünecek şekilde çekerseniz ırkları hakkında yorum yapabiliriz. Yine resme göre yorum yaprasam dişinin çekoslavak olduğunu düşünüyorum.

evet hocam biliyorum da şöyle sorayım albinoların da lıtino olanları farklı olmuyor muydu? bilmediğim için soruyorum. Yoksa direk albinoların ki de mi farklı
:Albinolarında lutino olanları derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Onu dışında bu ikisi de ino kanlarıdır, albino ve lutino aynı kandır. Kırmızı gözler yani. Lutino için ne biliyorsanız albinolarda öyledir.

:Albinolarında lutino olanları derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Onu dışında bu ikisi de ino kanlarıdır, albino ve lutino aynı kandır. Kırmızı gözler yani. Lutino için ne biliyorsanız albinolarda öyledir.
anladım hocam. benim demek istediğim hani her albino kırmızı gözlü olmuyor. Olması için lutino kanı da taşıması gerekiyor diye bilmiyordum.O açıdan sormuştum. Birde benim bildiğim bi kırmızı göz lutino var onun dışında hepsinin siyah diye biliyorum. Lutino kanı taşımayan albinoların göz rengi siyah haricinde bir renk mi oluyor,yoksa göz çevresindeki irisler mi farklı oluyor anlamındaydı.

Ayrıca erkek ve dişinin resmini net bir şekilde, kuyrukları da görünecek şekilde çekerseniz ırkları hakkında yorum yapabiliriz. Yine resme göre yorum yaprasam dişinin çekoslavak olduğunu düşünüyorum.

Evet çekoslavakta olabilir kuyruğu bana uzun geldi. Ayakları da biraz kara ve sert olunca yaşlı sandım. ama ben normal tür diye almıştım. Petshop da ne sattığını tam bilmiyor ki :) resimleri gözleri ve boyları görünecek şekilde attım hocam. Bu arada çok teşekkür ederim detaylıca yorumlarınızdan dolayı.

Dediğim gibi erkeğin göz çevresi beyazlaşmış ama fazla değil.

a1V0jz.jpg

YOYJM6.jpg

anladım hocam. benim demek istediğim hani her albino kırmızı gözlü olmuyor. Olması için lutino kanı da taşıması gerekiyor diye bilmiyordum.O açıdan sormuştum. Birde benim bildiğim bi kırmızı göz lutino var onun dışında hepsinin siyah diye biliyorum. Lutino kanı taşımayan albinoların göz rengi siyah haricinde bir renk mi oluyor,yoksa göz çevresindeki irisler mi farklı oluyor anlamındaydı.
Muhabbetler de ino kanı; albino lutino ve fallow şeklindedir. İno sadece kırmızı göz olan muhabbetlere söylenmez zaten, bu bir kandır. Sultan papağanlarında dahi ino kanına rastlayabiliriz. İno dediğimizi albinolara yahut lutinolara aksettiremeyiz. Şöyle diyeyim mesela, İNO hepsinin babasıdır, ana kavramdır, kandır. İNO'dan gelen; AlbİNO olur, cremİO olur lutİNO olur yahut da yine bu kanı taşır ama ne düz beyazdır ne de düz sarı, ancak kırmızı gözlüdür. Kısacası lutino kanı taşımayan albino diye bir terim yoktur. Göz çevresindeki irisler diye bir şeyde yotur, çünkü iris zaten gözün içindedir kısacası gözdür diyeyim düz mantık, dolayısı ile burada bizim bahsettiğimiz gri halka oluşumu irisin etrafında gelişen bir durumdur. Yaş ilerledikçe bu oluşum artar. Bunun tanımı direk ino yahut ino dışıyla bağlantılı değildir, tümündedir.

Evet çekoslavakta olabilir kuyruğu bana uzun geldi. Ayakları da biraz kara ve sert olunca yaşlı sandım. ama ben normal tür diye almıştım. Petshop da ne sattığını tam bilmiyor ki :) resimleri gözleri ve boyları görünecek şekilde attım hocam. Bu arada çok teşekkür ederim detaylıca yorumlarınızdan dolayı.

Dediğim gibi erkeğin göz çevresi beyazlaşmış ama fazla değil.

a1V0jz.jpg

YOYJM6.jpg
Erkek dişiden büyük görünüyor aslında -gözlerine baktığımda- ve erkek çekoslavak değil, yerli. Daha minyon. Ancak erkeğin küçük olması önemli değildir, yeterki dişi ile anlaşsın.
Dediğim gibi, görücü usulünü direk kuşunuza ittirmişsiniz sanırım, zoraki al sana bir kız getirdim evlen der gibi olmuş :) Dolayısı ile kuşunuza bir eş alacaksanız, yine sizin seçtiğiniz dişilerin arasından bırakın o seçsin. Eşi alacağınız yere gidin, boş bir kafeste seçtiğiniz bir dişi ile deneyin, anlaştığını görene kadar dişiyi değiştirin. Anlaştığına kanaat getirdiğiniz an dişiyi alın, petshopları çok dinlemeyin. Bu iş uzun sürer al bunu git vs diyenlere çok bakmayın. Anlaşmaları uzun sürmez, belki çiftleşmeleri uzun sürer bu da eş olup olmadığına göre tayindir. Anlaşa kuşlar genelde eş olurlar, nadiren de olsa dost kalmayı seçenler olabilir. Bu da aslında bir bakıma bizimle ilgilidir, ilgimiz onları rahatsız edecek boyutta ise yuvalıkla dahi ilgilenmezler, yahut yumurtalar/yavrular olsa dahi bakmazlar. Gidenlere geçmiş olsun.

Geri