Vitamin verme sıklığı

htchaticeonem9

Emektar Üye
Çift 4 aylık iki muhabbet kuşum var. Kuşlarıma ne sıklıkla vitamin vermeliyim? 3 gündür sularına 4 damla damlatıyorduk. Her gün verilir mi, kaç damla damlatılır? Ayrıca kuş kumu da aldık (gritli). Yemlerine karıştırdık yaklaşık bir avuç kadar. Ne kadar karıştırılması sağlıklı? Bunu da sormak istedim.

Kumu ayrı bir mama yada yemlik kabında verin. Her gün vitamin verilmez. kuş da çeşitli hastalıklara, tiklere, tüy dökmelere yol açabilirsiniz. Multivitamin haftada bir kere. Yarım suluğa 5 damla. Probiyotik kullanıyorsanız yine 7-10 güne bir kere ideal kullanımdır. İki ürün arasında en az bir gün mutlaka temiz su içmeliler. Ayrıca sadece tüy döküm dönemlerinde haftada iki gün b vitamini verilebilir. Sulukta 6-8 saatten fazla kalmasınlar.

Kumu ayrı bir mama yada yemlik kabında verin. Her gün vitamin verilmez. kuş da çeşitli hastalıklara, tiklere, tüy dökmelere yol açabilirsiniz. Multivitamin haftada bir kere. Yarım suluğa 5 damla. Probiyotik kullanıyorsanız yine 7-10 güne bir kere ideal kullanımdır. İki ürün arasında en az bir gün mutlaka temiz su içmeliler. Ayrıca sadece tüy döküm dönemlerinde haftada iki gün b vitamini verilebilir. Sulukta 6-8 saatten fazla kalmasınlar.
Yeme karıştırılırsa bişi olur mu peki, çünkü yeme karıştırmıştım da 🙄

olmaz ama bir avuç fazla. 2-3 çay kaşığı yeterli gelir. Ayrıca koymanız daha iyi olur.
Ben bir avuç diye yanlış yazmışım, 2 yemek kaşığı yazacaktım. Yine de fazla koymuşum galiba. Neyse bundan sonra hem önce size sorarak bir şey yapayım hem de söylediklerinizi dikkate alarak öyle davranayım. Bir de biz mineral bloğu kafese koyduk ama tarafına bile bakmadılar. Yanlış yere mi koyduk acaba, resim atıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20230221_195902.jpg
    IMG_20230221_195902.jpg
    383.6 KB · Görüntüleme: 6
Yeri fena durmuyor ama ben olsam diğer tüneğin karşı tarafına uç kısmına takardım
Orada da kalamar kemiği var ondan bir tek boş yer olan oraya taktık. Neyse ki yem yemek için bloğun olduğu tüneğe zaten atlıyorlar belki keşfederler bir gün. Mesela salıncağı da aldıktan 2 hafta sonra keşfetmişlerdi 🤷🏻‍♀️ Demek ki benim kuşlar biraz zaman sonra alışabiliyorlar. Bekleyelim bakalım.

Geri