Veteriner farkı

Melih İlker

Yeni Üye
Bugün muhabbet kuşumu bir veterinere götürdüm. Her şeyin normal, kilosunun fazla olduğunu söyledi. Tünek dışında tüm aksesuarları çıkartmamı ve bir hafta sonra düzelmezse tekrar getirmemi istedi. 3 yıldır bizimle olan kuşun hasta olup olmadığını anladığımdan, bilgisine güvendiğim fakat yol olarak uzak başka bir veterinere daha götürdüm. Kilosunun az olduğunu, ayakları ve ağız içindeki renksizliğin kansızlığa işaret ettiğini, %80 oranında bir tümör olabileceğini söyledi. Antibiyötik kullanmamamı, probiyötik vermemi söyledi. Yorum sizlerin..

Peki sizin muhabbet kuşunuzda gördüğünüz sorunlar neler..Neden veteriner ihtiyacı duydunuz?Burayada resim/video atarsanız tecrübeli arkadaşlarımız size yardımcı olabilir.

Merhaba, dün aslında paylaştım. Bir kaç arkadaşımız yardımcı oldu. Antibiyötik önerisi oldu, veterinerler muayene etmeden vermen dedi. Yeni bir konu açmış bulundum. Boncuk çok hareketli bir erkek, konuşur, sıcakkanlı, hiç ısırdığını görmedim. Bizimle yemek yer, bizimle oturur, insan gibi oldu. 5 gün önce ballı yem astık, sonrasında dışkısı siyahlaştı. 3-4 gün böyle devam ettikten sonra, 3 yıldır ilk kez kustuğunu gördüm. Ama üstümüzü, etrafı batıracak kadar çok kustu. Halsizleşti ve göz bebekleri küçülmeye başladı, klasik uyku hali. Fotoğrafları da tekrar ekliyorum. Tekrar için kusura bakmayın. Bir veteriner hiç ilaç vermezken diğeri kesinlikle antibiyötik vermeyin dedi.

3154-CF25-2-E64-4-FAC-AA24-0-BC57174-E970 B57-A21-F2-EA83-4924-854-F-2-D4-C1-F1151-A0

Hımmmm belkide ballı yem dokunmuştur içerisinde kimyasal var diye biliyorum.Demekki bizim veterinerler muhabbet kuşlarından pek anlamıyor.Nedense veterinerliği sadece kedi,köpek sanıyorlar.Halbuki her çeşit canlıya aynı özeni gösterip dikkat etmeleri gerek.Muhabbet kuşları zaten minicik gereksiz ilaç,fazla yüklenme onlar için hep sorun.Allah muhabbet kuşlarından anlayan ve bizim kadar önemseyen veterineler çıkarsın karşımıza.Ve tabikiee hiçbir canlı hasta olmasın,acı çekmesin.

Kuşun kilosu ne kadar çıktı ? Siyah dışkı koksidyoz hastalığının belirtisi ama belki yediği şeyle alakalı geçici bir şeydir. O önerdikleri ilaç supramezetin mi ne adını tam bilmiyorum o hastalıkda kullanılan bi ilaç. Kusmasına gelincede eğer kusmuğu kokuyorsa ekşi bi şekilde kursak mantarı belirtisidir. Ama dediğim gibi ikiside yeme alışkanlığının değişmesinden kaynaklı olabilir. Bu iki hastalık da şayet varsa kuşda aşırı zayıflamaya bağlı karnın ortasında keskinleşme meydana gelir. Buna da kuruma deniliyor. Kusma ve siyah dışkı devam ediyor mu ? Bi kaç gün daha gözlemleyin diycem ama ikiside tehlikeli hastalık kuşta varsa tedaviye hemen başlanmalı. Bu konudan daha iyi anlayan arkadaşları da etiketliyim birde onlar baksın. @Recai ,@ADRIAN

Sırayla sorulara yanıt vermeye çalışayım. İlk ölçüm 36 gram çıktı, 3 ml şırıngayla gagadan mama verdi orada 40 grama çıktı. Göğsünde ince bir kemik gibi ele gelen yapı var. Türünün çek olduğu söylendi, yerli değilmiş. Gagadan mama yedirilme sonrası dışkı rengi düzelmiş gözüküyor, kilo alması açısından her gün bir kere şırıngayla mama vermeye devam edeceğim. Kusmuğunu özellikle kokladım, kokusuzdu. Çok şükür şu anda kusma ve siyah dışkı bitti gözüküyor. Ek bilgi vereyim, tümörden dolayı felç geçirebileceğini, ayağının kilitlenebileceği gibi şeyler söylendi. Ayakları ve ağız içi pembe olması gerekiyormuş, bizimki pembe değil. Mavi renklilerde genelde olabiliyormuş gibi genelleme yapıldı. Sizlerin de görüş ve yönlendirmesi çok değerli benim için. Ben de duyduklarımı sizinle paylaşıyorum ki bilgi paylaşımı olsun diye. Etiketlediğiniz tecrübe sahibi arkadaşların görüşleri olursa çok seviniriz.

Ayaklarının pembe olması ırksal birşey o konuda saçmalamış. Bende bir çift bakıyorum dişinin ayağı ve ağız içi pembe, erkeğin ayakları siyaha dönük mor gibi , ağzı içide dişiye göre koyu tonlarda. Dışkısı artık siyah değilse kusması da durduysa rutin bakımına devam edin. 36 gram fena değil ama ırkına göre biraz daha fazla olabilirdi 40-45 gram gibi. Verdiği mamayı bir süre kullanın , probiyotik takviyesi de yaparsanız birşeyi kalmaz.

Dünde konu açmıştınız, ve kayıbeyi size sulphamezatihne önermişti. Şuan kusma ve siyah dışkı sorunu bitti ise 3 gün probiyotik takviyesi yapın ve de güncel dışkı fotoğraflarını atın bakalım..

Geri