Titreme, Uçamama ve Hızlı Soluk Alıp Verme

bariskardesim

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba hemen hemen 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var. 1.5 ay falan önca hicbir şey yokken birden hastalandı. İlk hastalandiginda belirtileri halsizlik, istahsizlik, ishal vb. belirtiler ve uçamamaydı. Normal bir üşütme veya basit bir hastalık sandık. Fakat iyilesmeye basladigi halde ucamama devam etti. Ucmak istediğinde kanatlari titriyor yüksek yerden kafesine inebiliyor fakat kesinlikle yerden yukselemiyor. Buradaki veterinerlerin kustan pek anladigini da düşünmüyorum ama yine de goturduk. Ilk veteriner Eritrotek verdi 1 hafta kullandi ama degisim gözlemlemedik. Daha sonra baska veteriner 1 hafta Vitaform antibiyotik tedavisi baslatti ama degisen yine bisey olmadi. 1 aydir ucamiyor, yerden yukselemiyor kanatlari titriyor ucmak istediği zaman. Beni en cok uzense ekteki videodaki gibi uyumak üzereyken bu şekilde oluyor sürekli soluk alıp verme krizine giriyor sanki. Bazen elime aldigimda ayaginin biraz sıcak olduğunu hissediyorum. Hızlı hızlı nefes alıyor. Bu süreçte tuy dökme dönemi de geçirdi sanirim kafasinda iğne tüyleri belirdi irili ufaklı tüyler de döktü.

Hastaliktan hemen önce Jessy markasinin bit spreyini kullanmistim doz asimi mi yaptim acaba veya burnuna mi kacirdim tam bilmiyorum. Yas sandal ağacı dali kemirmisti tam hastalik zamanindan önce o da olabilir belki. Sobali bir evde oturuyoruz arada sirada sobadan çıkan dumanlarin mi bir zarari oldu acaba tam bilmiyorum.

Internetten baktığımda astım, bronşit vs. hastaliklar görüyorum ne yapmalıyım bir veterinere mi gostersem acaba tekrardan. Yardımcı olursanız cok sevinirim.
IMG_20230430_175608.jpg
IMG_20230430_175651.jpg

Geri