Tavsiyeleriniz

Omer Sayar

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhaba elimdeki çift sayısını 1den 3e çıkardım size bir kaç sorum olcak 1)küçüklükten beri bende olan Jumbo çiftin yuvalık taktim iki gun önce o zamana kadar 1 hafta ayrilardi yuvaliga başında dikiliyorlar disi pek yüz vermiyor gibi tavsiyeniz var mı? Dişi çok aşırı kızgın değil ama kizismis sayılır çere rengi
2)yeni gelen çek çiftler es diye aldım yuvalık taktim iyi anlaşıyorlardi ama çok hareketlilik yok birde iki çift birbirini görcek şekilde bu bir sorun teşkil eder mi?
3)yeni çiftlerden lutino olan disi kafese aktarırken kaçtı ama rot balansi bozuk araba gibi ucamiyor sanki tek kanadı çırpıyor gibi bu kuşta bir sorun olabilir mi? Ayrıca kuşun göz bebekleri aşırı küçük resmi mevcut arkadaki lutino
4) genel her yoruma fikre açığım şimdiden teşekkürler
15170753009301882974115.jpg
1517075342622-1712031491.jpg
15170753979671452022344.jpg

Özellikle mavi olan ve Lutino korkuyorlar. Hep böyle karanlık mı bulundukları ortam?

Hayır karanlık değil ve suluk hep boyle

Hayır karanlık değil ve suluk hep boyle
Çok az su var anladığım kadarıyla suluğun tabanında. Öyle kullanıyorsunuz.
Birbirlerini görmeleri faydalı bile olabilir bence. Üretimhanelerde de birbirlerini görüyorlar çok yakın mesafeden olmasa da. Lutinonun gözü bana da sağlıklı görünmedi. Uzman değilim ama anlayan biri görmeli.

Öncelikle Lutino kuşlardan biri ya hasta ya da susuzluk çekiyor. 2 lutino kuşun eşlenmesinden küçülmüş yavrular alırsınız.
Hocam yavruların küçük olması sorun değil tek sorunum kuşta hastalık olduğunu nerden anladınız çok önemli bu benim için birde hastalık ne sizce?

Hocam sorum suluk değil hangi kuşta sorun oldugunuda biliyorum 6 tane kuş besliyorum herhalde anlarım hangi kuşta sorun olduğunu sorun olmasa konu açmazdim sorunun ne olduğunu öğrenmek için açtım konuyu kuşları susuz birakcak halim yok herhalde

Sarı lutino gözünden zaten hastalık kaptığı çok belli başta kuşu ayrı bir kafeste karantinaya almanızı öneririm.Resimlerden net bir şekilde bir tanı koyamadım iki tür hastalıktan biri olma ihtimalini yüksek görüyorum.Birincisi ve büyük ihtimal göz nezlesi denilen bir hastalık ,ikincisi akarlardan oluşan bir hastalık olma ihtimali var.Kuşun gaga birleşim yerlerini,üst cere taraflarını,ayaklarını güzelce inceleyin mantar izleri var mı yine gaga ve ayak tırnaklarından lezyonlar şekil bozuklukları gibi durumlar mevcut ise mantar tedavisi.Böyle bir durum yok ise göz nezlesi tedavisine başlayabilirsiniz.Biraz acil müdahale ederseniz erken toparlama ihtimali var.Göz nezlesi ve mantar tedavileri konusunda netten bilgi bulabilirsiniz bu konuda kararsız kalırsanız yine yardımcı olmaya çalışırım

Çifthaneyi ortadan böldüğünüzde birbirlerini görmeyecek şekilde ayırırsanız iyi olur. Lutino dişinin kanat teleklerinde eksik olabilir veya kanadında yel olabilir ondan o şekilde uçuyordur. Hasta olan lutinoyu eşinden ayırın derim . Haztalığına gelince burdan çözmek gerçekten zor o kadar uzman değilim geçmiş olsun

Sarı lutino gözünden zaten hastalık kaptığı çok belli başta kuşu ayrı bir kafeste karantinaya almanızı öneririm.Resimlerden net bir şekilde bir tanı koyamadım iki tür hastalıktan biri olma ihtimalini yüksek görüyorum.Birincisi ve büyük ihtimal göz nezlesi denilen bir hastalık ,ikincisi akarlardan oluşan bir hastalık olma ihtimali var.Kuşun gaga birleşim yerlerini,üst cere taraflarını,ayaklarını güzelce inceleyin mantar izleri var mı yine gaga ve ayak tırnaklarından lezyonlar şekil bozuklukları gibi durumlar mevcut ise mantar tedavisi.Böyle bir durum yok ise göz nezlesi tedavisine başlayabilirsiniz.Biraz acil müdahale ederseniz erken toparlama ihtimali var.Göz nezlesi ve mantar tedavileri konusunda netten bilgi bulabilirsiniz bu konuda kararsız kalırsanız yine yardımcı olmaya çalışırım
Teşekkür ederim kuşta mantar oluşumu yok sanırım birde göz nezlesi benim bildiğim tek gözde oluyor diye hatırlıyorum ama yinede tedaviye başlarım çok sagolun

Geri