Tüyden çıkıp tekrar tüye giren kuşlar.

Murat Karakoç

Meraklı Üye
Merhaba,
Bir çift kuşum var. Şöyle bir durum mevcut sürekli tüye giriyorlar. Tüyden çıkıyor 1 hafta sonra tekrar tüye giriyor. Bu süreçte kafes içerisine elimi uzattığımda ısırma eğiliminde bulunuyorlar kısacası rahatsız oluyorlar. Mama yemiyorlar, alıştıramadım fakat kabuklu haşlanmış yumurtayı ortadan bölüp hazır mamaya bandırıp kafese koyduğumda yedirebiliyorum. Vitamin veriyorum. Sirke kullanıyorum. Banyo yaptırıyorum. Nijer ek olarak kullanmadım yemde tek tük var. Kafesin bulunduğu oda pekte cereyan yapmıyor normalde yan tarafını dolap kesiyor. Kafes girişte kapının yanında tek düşündüğüm kapı etkeni kaldı. Başka ne uygulayabilirim ?

Merhaba, sürekli tüye girmesinin bir çok nedeni olabilir. çok sık vitamin vermekten dolayı da olabilir. Yemin içerisinde keten tohumu veya yulaf miktarı fazla ise yine tüye girer. B vitamin eksikliğinde veya fazlalığında yine, sürekli tüye girer. kuşa ne sıklıkla vitamin veya sebze meyve veriyorsunuz. nasıl bir beslenme planınız var bunları yazın yanlış giden bir şey varsa çaresine bakalım. kuşunuzun fotoğrafını ekleyin.

Haftada 1 kere vitamin ve mama veriyorum. Banyo duruma göre değişiyor. Yem olarak standart karışık yemlerden veriyorum. Ekstra olarak yulaf vermiyorum yemin içinde olan dışında. Yeni tüyler gayet güzel çıkıyor. Erkeğin fotoğrafını atmadım tüyden çıktı muhtemelen 1-2 haftaya tekrar girer tüye, dişi tüyde şuan.
IMG_20190921_205846.jpg

Haftada 1 kere vitamin ve mama veriyorum. Banyo duruma göre değişiyor. Yem olarak standart karışık yemlerden veriyorum. Ekstra olarak yulaf vermiyorum yemin içinde olan dışında. Yeni tüyler gayet güzel çıkıyor. Erkeğin fotoğrafını atmadım tüyden çıktı muhtemelen 1-2 haftaya tekrar girer tüye, dişi tüyde şuan.

Vitamini suluğa ne kadar katıyorsunuz. birde içinde yulaf olmayan yem kullanın. %50 aspur %50 akdarı (ingiliz karışımı) bence en ideal yem karışımıdır. vitamine biraz ara verip denemeniz lazım. benim görüşüm vitamin kaynaklı gibi görünüyor.

Vitamin olarak deep fix multisol kullanıyorum. Kutunun üzerinde yazan miktarda katıyorum suluğa. Yem olarak 1 ay kanarya yemi ve darı denedim yine aynı sonuç alamadım. Kapının yanında durması etkiliyor diye düşünüyorum.

Beforvel yada berovit b12 ikisinden birini dene ben evde tüy sorununu bu şekilde çözdüm.

Geri