Tüy yolma (Derisi mor) Tedavi önerisi olan?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Salih.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Salih.

Yeni Üye
Yaklaşık 1 sene önce bu dişi kuşumun uzun kanat tüyleri 2-3 gün içinde döküldü. Ozamandan beri sürekli yenisi düzensiz bir şekilde çıkıyor, öyle oluncada hayvan yoluyor tekrar. Son 3 aydır göğüs tüylerini yolmaya başladı. Yolduğu kısımdaki deri mor renkli. Nedeni nedir nasıl tedavi edebilirim.
20180509_212952.jpg

Derisi için apex sprey kullandım fayda etmedi. Powermax adlı mamadan veriyorum, yumurta, yeşillik, yulaf vs menüleri geniş ama çözüm bulamadım. Bu arada kuş yalnız değil

Kafesleri 30 a 65 cm iki kuş yeterli sanırım. Bu arada kafeslerinin kapılarını aldığım günden beri hiç kapatmadım. Sabahtan akşama kadar kafesin üstünde dururlar, birtek yem yemeye ve uyumaya girerler. Stres olacağını da sanmıyorum. Bit pire vs yok çünkü eşi sağlıklı. Fransız tüy dökümü hastası sanırım. Tüyleri düzelmecek sanırım kabullendim fakat bu morluk onu rahatsız ediyor olabilir.

Göğüs kemiği keskin mi dokunduğunuzda?
1 yıl önce yavruyken aldık oğlum istedi diye ve hiç bir zaman yakalamaya sevmeye çalışmadık. Bizden korkmuyorlar fakat evcil değiller. Hiç elimize almadık korkmasın diye. Yakalaması zor. Maşallah iştahı eşine göre yerinde fakat zayıf. Bu sebeple göğüs kemiği biraz belirgin

Dışkı fotoğrafı atar mısınız? Ama bu kuşunki oldun, altına beyaz kağıt serin bir bakayım. Bunun dışında fransız tüy dökümü ise dökülen tüylerin dibi kanlı olur diye biliyorum. Umarım diğer üyeler de yanıtlar da sağlığına kavuşur bu tatlılık.

Gözünü yakınlaştırıp çeker misiniz? Göz etrafında geniş bir kelleşme durumu varsa orada mantar olabilir. Sanki fotoğrafta o kısımda boşluk gördüm(yanılıyor da olabilirim) Dediğim durum varsa kulak çubuğy ile troysd kremi sürebilirsiniz oraya.

Dışkı fotoğrafı atar mısınız? Ama bu kuşunki oldun, altına beyaz kağıt serin bir bakayım. Bunun dışında fransız tüy dökümü ise dökülen tüylerin dibi kanlı olur diye biliyorum. Umarım diğer üyeler de yanıtlar da sağlığına kavuşur bu tatlılık.
Dökülen kanat tüylerinin dipleri kırmızımsı siyah, bende bu sebep ile fransız tüy dökümü olduğuna karar verdim ve kabullendim artık. Dışkı konusunu araştırmıştım hatta daha öncede bu kuş için yardım istediğimde paylaşmıştım sonuç alamadım. Dışkısı tamamen normal rengi kıvam vs. ikisinin dışkısıda aynı

Dökülen kanat tüylerinin dipleri kırmızımsı siyah, bende bu sebep ile fransız tüy dökümü olduğuna karar verdim ve kabullendim artık. Dışkı konusunu araştırmıştım hatta daha öncede bu kuş için yardım istediğimde paylaşmıştım sonuç alamadım. Dışkısı tamamen normal rengi kıvam vs. ikisinin dışkısıda aynı
O konuyu görmedim, bakayım.

Baktım şimdi. Vitamin takviyesi ve sprey işe yaramadı anlaşılan. Veteriner var mı bulunduğunuz yerde? Ben olsam götürürdüm.

Baktım şimdi. Vitamin takviyesi ve sprey işe yaramadı anlaşılan. Veteriner var mı bulunduğunuz yerde? Ben olsam götürürdüm.
İlçede yaşıyorum 4 adet veteriner var hatta biri akrabam. Ama neyazıkki muhabbet kuşundan anlayan yok. Akrabam okul arkadaşlarından yardım istemek için 3-4 kişiyi aradı muhabbet kuşu deyince biri boşver dedi, diğeri benim tek anladığım kuş kendi ...(abes oldu ama ülkemizdeki veterinerler koyun, keçi, inek, köpek, kedi harici eğitim almamış yada unutmuş sanırım)

İlçede yaşıyorum 4 adet veteriner var hatta biri akrabam. Ama neyazıkki muhabbet kuşundan anlayan yok. Akrabam okul arkadaşlarından yardım istemek için 3-4 kişiyi aradı muhabbet kuşu deyince biri boşver dedi, diğeri benim tek anladığım kuş kendi ...(abes oldu ama ülkemizdeki veterinerler koyun, keçi, inek, köpek, kedi harici eğitim almamış yada unutmuş sanırım)
Boşver mi dedi? Ne acı... Canları kıyaslamak, değer biçmek... Neyse siz anladınız düşüncelerimi konuya dönecek olursam sizi bir başka konuya etiketleyeceğim oradaki yorumlara da bakın.

Hatta ilçe Gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünde çalışan iki veterinere bile gösterdim. Onlar yüzüne bile bakmadı hayvanın

Öncelikli olarak geçmiş olsun kuşunuza ense damlası kullanın 10 gün sonra bir daha kullanın b vitamini içeren bir toz multi vitamin ve b complex ve prebiyotik kullanın
Hatta ilçe Gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünde çalışan iki veterinere bile gösterdim. Onlar yüzüne bile bakmadı hayvanın

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikli olarak geçmiş olsun kuşunuza ense damlası kullanın 10 gün sonra bir daha kullanın b vitamini içeren bir toz multi vitamin ve b complex ve prebiyotik kullanın

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İlaç ismi verebilirmisiniz? Birde eczanede satılır mı yoksa internetten sipariş vereyim

Merhabalar. Nasıl bir çözüm buldunuz? Aynı sorunu yaşıyoruz...

Geri