Tüy uçlarında siyahlaşma muhabbet

Halit7502

Yeni Üye
Merhaba kuşum 1.5 yaşında ama 8 aydır göğsünde siyahlıklar var tüylerin uçları erimiş gibi hareketlerinde uçmasında bir sorun yok kime sorduysam bir yanıt alamadım parazit mi mineral eksikliği mi yoksa hastalık mı nedir acaba bu

6NAkzR.jpg

JYPngc.jpg

Allah Allah çok değişik inşallah önemli bir rahatsızlık değildir ve üstesinden gelirsiniz😇

Kardeşleri ve kendisi de masmaviydi karnı şimdi sanki uçları yanmış erimiş gibi
po7oYb.jpg

Kardeşleri ve kendisi de masmaviydi karnı şimdi sanki uçları yanmış erimiş gibi
po7oYb.jpg
Bu fotoya bakınca sorun görünüyor evet, ivermektin uygulanabilir parazit yada akar olabilir aklıma başka ihtimal gelmiyor.

İvermektin içeren (Vilmectin, blotec, bitason) ense damlası kullanmanızı öneririm, kuşun ense kısmına üfleyip 1 damla damlatıyorsunuz (fazla damlatmayın tahriş eder) ardından haftada 2 kez kaliteli b vitamini takviyesi ile tüy gelişimini destekliyorsunuz (Röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga Muta Vit)

Benim erkek kuşun tüyleride yavruyken böyle kılçıllı gibiydi. Bu kadar çok değildi sadece. Tüy döke döke düzeltti. Bol bol yulaf ver, tüye girsin. Tüydeyken de kaliteli b vitamini kullan. Sağlıklı uzasın tüyler. Versele laga mutavit de olabilir. Forumda o da övülüyor.

@ADRIAN hoca yazmış zaten görmemişim gerekli takviyeleri. Bu kuş kafesinde tek mi, eğer başka kuşlarla beraber yaşıyorsa, @ADRIAN hocam Parazitten kaynaklı olsa onlarda da böyle bi durum olmasıı gerekmez mi ? Bulaşıcı bi hastalık çünkü. @Halit7502 Yani vilmectin e gerek olmayabilir. Ama garanti olsun diyorsan uygulayada bilirsin.

Bana stres çubuğu olarak çevrilen durumu anımsattı fakat bilgili arkadaşlar daha iyi bilirler tabi 🤔

Bu tip tüy sorunlarında vilmectin kaç kez uygulanmalı 1(10 gün arayla kaç kere)
Birde vilmectin sorunlu bölgelere ılık su ile karıştırılarak fısfıs yapılabilirmi sorunlu tüylere.

Hayvan 2 kere tüye girdi düzelme olmadı. Şu anda da tüyde, nekton s veriyorum düzenli b vitamini de. Kuş yalnız veterinerlerin hiç fikri yok bununla ilgili boş yere veriyim diyordum vilmectini nedenini bilen olsa keşke.

Hayvan 2 kere tüye girdi düzelme olmadı. Şu anda da tüyde, nekton s veriyorum düzenli b vitamini de. Kuş yalnız veterinerlerin hiç fikri yok bununla ilgili boş yere veriyim diyordum vilmectini nedenini bilen olsa keşke.
Hocam sizinki kadar olmasada tüy uçlarında buna benzer sorunu olan bir kuşum vardı oda 6-7 lık sürede 2-3 kez tüye girdi ve kaşınıyordu baya bir (bit vs yoktu) 10 gün arayla 3 kez enseden vilmektin uyguladım sonucunu görmeden kuşu değiştirdim o yüzden bir şey diyemeyeceğim enseden uygularsanız tavsiyem pamuklu kulak çöpünü vilmektin ile iyice ıslayıp kuşun ensesine kulak çöpünü değdirme ile uygulamanız şırıngada fazla kaçırma durumu olabiliyor ilacı

Gün ışığı ile alaklı olabilir bendeki kuşta gün ışığı almıyordu pek

Tüy değişimi gibi görünüyor ama haftada bir defa olmak üzere toplam 3 defa ivermectin kullanılabilir.
B vitamini önemli
Kafesi güneş görebilen bir yere koymakta fayda var ancak mutlaka güneşten saklanabileceği yerler de olmalı
Evde beslenen kuşlarda uzun süreli güneşe maruz kalma olumsuz sonuçlara sebep olabilir

Geri