Tüy Sorunu

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
İyi akşamlar yaklaşık 2 ay önce iskenderunda bi üretici abimizden lutino dişi yavru aldım. Aldıkdan kısa bir süre sonra fark ettim kuşun kanat tüyler kısa uada kanatları küçük. Ayrıca kanat altı tüyleride yok. Kuş uçamıyor bu sebepden dolayı. Zamanla çıkar dedim 2 ay olmasına rağmen daha çıkmadı sebebi neden olabilir ve ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.Kuşa düzenli olarak suyuna sirke,limon,kuru maya verilmektedir. Haftada 2 kere yumurta maması vermekteyim.

Not: Kuş normalde tek duruyor kafesinde sorun olduğu için birkaç saatliğine hint bülbülü yavrusunun yanına koydum.
1498928342772-1812836941.jpg
1498928474098-404853968.jpg

Az çok bilgisi olan yokmu ?

Kuş French Molt olabilir. Öncelikle Kafesinin her köşesini dezenfekte edin. Sonra Bir fısfıs suya bir buçuk yemek kaşığı beyaz sirke katın ve Kuşun her yerine iyice ıslatana kadar sıkın. Bunu 5-7 gün yapın. Suyuna da yarım suluğa 10 damla yine beyaz sirke katın. Yine 5-7 gün. Yumurta vermeyi kesin. Bunun yerine hazır yumurtalı mama alıp verin. Kuşu kafesinden çıkarmayın ve ürkütmemeye çalışın. Ne kadar az hareket etse o kadar iyi. Petshopdan veya Veterinerden Avimec veya Vilmectin alın. Kuş yıkanmamışken Ense derisine bir damla damlatın. Ayrıca Kanat ve kuyruk tüy diplerine kulak çöpü yardımıyla sürün. 7 gün aradan sonra tekrarlayın. Bu uygulamayı yaptığınız gün kuşa sirkeli su sıkmayın. İntarnetten mutavit veya Omnivit İsimli vitaminlerden birini alın. Ayrıca Di-a-zyme 256 isimli Probiyotikten alın. Sirkeli su uygulaması bittikten sonra Yarım suluğa Pirinç tanesi kadar vitamin nohut tanesi kadar Probiyotik katın. 10 gün kadar bu şekilde verdikten sonra Vitamini haftada iki defaya düşürün. Ama Probiyotiği sürekli olarak hergün verin.
Bunları yapamam derseniz kuşu bunu yapabilecek birilerine ücretsiz sahiplendirin.

French moltta tüylerin büyük kısmı dökülmüyormuydu hocam. Bendeki kuşun kanat altı tüyleri yok ve kanat tüyleri kısa düzensiz. Ve 2 aydır böyle. French molt olsa 2 ayda bi ilerleme vs olmazmıydı ?
Tedavileri yaparım sorun değil ama ilaçları vitaminleri bulmam almam gerekecek bi araştırayım

İnşallah Frenc molt değildir. Çünkü tedavisi yok değil ama çok zahmetli.

İnşallah hocam şu 1-1.5 yılda(kuş beslemeye ilk başladığımdan beri) 2 adet kuş öldü 1 tanesi soğuk aldı grip oldu öldü diye düşünüyorum diğeride albinoydu akşam hiçbir fiziksel dıştan bi sorunu yoktu sağlıklı kıpır kıpırdı tüy bile dökmüyordu sabah uyandığımda kafesin köşesinde yatıyordu nazar deydi herhalde. Bununda ölmesini istemem yazık ya. Sağol hocam dediklerini uygulayacağım

Sorun demedim. Hastalık.
Böyle hastalıklarda tüyler çıktığı gibi yeniden dökülür. İyileşme şansı çok düşük.
Bu şekilde yaşamaya devam edebilir. Ancak uçma şansı yok.
Yukarda Selçuk arkadaşın anlattığı tedaviyi duymadım hiç bir dene istersen. Sonuç alırsan bizimle paylaşırsın.

Geri