tüy dönemi verilebilecek mama tarifi

Selçuk YÜKSEL

Onursal Üye
Tüy dönemi ve yıl boyu verdiğim mama tarifini sizle paylaşmak istedim. Bir ölçek bulgura bir ölçek kaynar su katın. 5 dk şişmesini bekleyin. Bulgurun kıvamı tane tane olacak şekilde olsun ( hamurlaşırsa suyu fazla katmışınız demektir. )
İlk zamanlar içine bir miktar havuç veya sevdiği herhangi birşey katın ki kuşlar alışsın. Alıştıklarında içine mevsim sebze ve meyvelerinden dilediğinizi katıp verbilirsiniz. Mesela tüy dönemlerinde içine kırmızı biber doğrayın göreceksiniz ki tüyden sonra tüyleri ışıl ışıl olacak.
Bulgura alıştırmanız olası hastalık dönemlerinde de çok işinize yarayacaktır. Yumuşak olduğu için hastayken kolay yiyebileceklerdir.
Ayrıca bulguru ıslattığınız suya ilaç katıp kafesteki diğer yemleri çekerseniz ilacı, kuşu tutmak zorunda kalmadan olası stresi önleyerek yedirmiş olursunuz. Antibiyotik veya herhangi bir ilaç olabilir.

Ayrıca bulguru ıslattığınız suya vitamin veya probiyotik katabilirsiniz suluğa katmanızdan daha pratik ve daha sağlıklı olacaktır.

Bulgur , hem ucuz hem de besleyicidir. Vitamin protein ve mineraller içerir. Demir , folik asit E vitamini vs..
Bence herkes kuşlarını bulgura alıştırmalıdır. Her gün de verebilirsiniz haftada 1-2 kez de. Ben hemen her gün veriyorum. Yan etkisi yoktur yağ oranı düşük olduğundan yağlanmaya da neden olmaz. Güvenle verebilirsiniz ben veriyorum.
Her kuş için duruma göre günlük 1-2 çay kaşığı bulgur yeterli olacaktır. Yavru besleyenler için bu oran sınırsız olarak arttırılabilir. Herhangi bir zararı olmaz. Hazır mama veriliyorsa mamayı nemlendirmek için rusk yerine bulgur konabilir. Belki ruska oranla daha çabuk kurur. Tek farkı budur.
Kısırlık bulgurdur kastım ince olandan yani.

Bulgur hiç denememiştim bundan sonra yaptığım mamalara katacağım. Mısır unu, pirinç unu ve irmik katıyorum hep. Paylaşım için teşekkürler Selçuk bey.

Selçuk bey kalın pilavlık bulgur mu ince kısırlık bulgur mu veriyorsunuz.

Şimdi gördüm ince kısırlık bulgur olduğunu.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Yazmayı unutmuşum bulgur içeriğinde bol miktarda lif de içerdiğinden kabızlığı önleyecektir. Ayrıca kabız kuşa bir miktar zeytin yapı katarak verirseniz kabızlığı çok hızlı şekilde geçirecektir.

Yazmayı unutmuşum bulgur içeriğinde bol miktarda lif de içerdiğinden kabızlığı önleyecektir. Ayrıca kabız kuşa bir miktar zeytin yapı katarak verirseniz kabızlığı çok hızlı şekilde geçirecektir.
Yaparak yaşayarak öğrendim. Bulgur+Zeytinyağı ikilisi mükemmel, ben yeni yeni chia tohumu vermeye başladım. işe yarayıp yaramadığını buradan paylaşırım.

Geri