Tüy Dökümü ve Parazit Şüphesi Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan wanchope
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

wanchope

Meraklı Üye
Merhaba,

Uzun süredir yoğun bir iş temposu ile çalışıyor olmam nedeniyle, muhabbet kuşuma bir süredir yeterli ilgi ve alakayı gösteremedim. Bir süre ev içerisinde yer değişikliği de oldu. Kuşların bu durumda stres yaptığının da farkındayım. Hatta hiç istemesem de, sessizlik gerektiği için kafesini bir örtü yardımıyla örtmek durumunda da kaldığımız durumlar oldu.

Şimdilerde yeniden kendisine ilgi göstermeye, salmaya özen gösteriyorum. Ancak endişelenmeme neden olan bir durum var ki sizin de desteğinizi rica ediyorum.

Özellikle ilgisiz kaldığı dönemde, boyun tüylerinin bir kısmının döküldüğünü (stres ve ilgisizlik nedeniyle kendisi de yolmuş olabilir) fark ettim. Bu durum parazit sorununa işaret edebileceği gibi, kuşun yalnızlık ve ilgisizlikten dolayı da tüylerini yolmak koşuluyla yapmış olabileceğini düşünüyorum. Şimdi de bu durum kanat çevresine de yayılmış durumda. Ancak kuşun hareketliliğinde, dışkısında hiçbir sorun bulunmuyor.

Eğer iç ya da dış parazit olduğunu düşünüyorsanız, hangi ürünleri kullanmam ve ne yapmam gerektiği konusunda da bilgi rica ediyorum. Kuşa ait fotoğrafları da paylaşıyorum.

Bir diğer hadise de, tüylerinden dolayı (kapsüller olabilir) sanırım, sanki biri canını yakıyormuş ya da kafesine biri dokunduğunda sinirlendikleri sese benzer sesler çıkarıyor. Bu durum da parazit olma olasılığını güçlendiriyor mu?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220403_151344.jpg
    IMG_20220403_151344.jpg
    611 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20220403_151332.jpg
    IMG_20220403_151332.jpg
    633.1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20220403_151329.jpg
    IMG_20220403_151329.jpg
    570.6 KB · Görüntüleme: 15
Diğer fotoğrafları da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220401_232943.jpg
    IMG_20220401_232943.jpg
    661.9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20220327_142832.jpg
    IMG_20220327_142832.jpg
    779.7 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20220327_142811.jpg
    IMG_20220327_142811.jpg
    835 KB · Görüntüleme: 19
Eğer kaşınma vs varsa ya da kafeste normalin dışında küçük toz gibi şeyler gördüyseniz kırmızı parazittir ama sadece tüy dökümüyse bence stresten kaynaklı kendini yolmuş b vitamini verebilirsiniz tüylerin yeniden çıkması için. Geceden kafese küçük bi pamuk parçası koyun sabah aydınlıkla beraber bakım pamukta bi şey var öı

Eğer kaşınma vs varsa ya da kafeste normalin dışında küçük toz gibi şeyler gördüyseniz kırmızı parazittir ama sadece tüy dökümüyse bence stresten kaynaklı kendini yolmuş b vitamini verebilirsiniz tüylerin yeniden çıkması için. Geceden kafese küçük bi pamuk parçası koyun sabah aydınlıkla beraber bakım pamukta bi şey var öı
Yorumunuz için teşekkür ederim. Hareketlerini gözlemlediğimde çok fazla kaşınmadığını gördüm. Sadece tüy dökümü ama boynunun altı açılmış durumda. Bu arada son dönemde eş isteği fazlasıyla artmıştı. Öyle ki elimle filan çiftleşiyor. Kızgınlığını bir nebze olsun hafifletmek için de bir şey yapılabilir mi? Bu eş isteği de stres yapıp tüylerini yolmasına sebep vermiş olabilir mi?

Yorumunuz için teşekkür ederim. Hareketlerini gözlemlediğimde çok fazla kaşınmadığını gördüm. Sadece tüy dökümü ama boynunun altı açılmış durumda. Bu arada son dönemde eş isteği fazlasıyla artmıştı. Öyle ki elimle filan çiftleşiyor. Kızgınlığını bir nebze olsun hafifletmek için de bir şey yapılabilir mi? Bu eş isteği de stres yapıp tüylerini yolmasına sebep vermiş olabilir mi?
Kızıştırıcı şeyler vermeyin havuç gibi .Ara ara elma verebilirsiniz. Arada banyo yapmak da iyi gelir. Kızgınlıkla alakalı forumda çok konu vardır onları inceleyebilirsiniz ne verip vermemek konusunda.

Geri