TÜYDEKİ KUŞLAR İÇİN BİR TÜYO

Selçuk YÜKSEL

Onursal Üye
Arkadaşlar. Size bir tüyo vereyim : Tüydeki kuşlara ‘’yaprak kurusu’’ vermek kuşun tüy kalitesini arttırdığı gibi rengini de çok güzelleştirir. Yapraklardaki klorofil, vitamin ve mineraller kuşların tüy değişim evresini daha sıkıntısız atlatmasını sağladığı gibi tüylerin rengini de canlılaştırır. Hatta biraz renk katabilir. Bu etkinin alınmasında özellikle içeriğindeki klorofilin etkisi vardır. Doğaldır yani.

Renk odaklı beslenen kuşlar için ; kuşta bir miktar renk değişimine yol açabileceğinden renk kuşu besleyenler kullanmamalıdır. Ancak diğer kuşlarda çok iyi sonuçlar alınır. Tüyden çıktıktan sonra kuşunuzu tanıyamazsınız : ) Bütün meyve ağaçlarının yaprakları olabilir. Hatta doğru olan tek yaprak çeşidi yerine, çeşitli yaprakların kullanılmasıdır. Burda önemli olan husus ağaca kimyasal ilaçlama yapılmamış olmasına dikkat etmektir. İlaçlanmış bir yaprağın kuşa toksik etki yapma ihtimali vardır.

Uygulama da basit. Yapraklar tam kurutulur. Ama tam kurumalı ve daha sonra da nemden korunmalı. Blander ile un haline getirilir ve mamaya her gün katılır. ( 1 kuş için hazırlanan mamaya tepeleme çay kaşığı ) Mamayı bitirebileceğinden fazla hazırlamayın. Gerekirse bir tık az olsun ki unun tamamını tüketmiş olsun. İlk verdiğiniz gün çok az bir miktar vererek gözlemleyin alerjik kuşlar olumsuz tepki verebilir. Alerji testi yapıldıktan sonra kullanımı tamamen güvenlidir.

Önemli olan bir diğer husus : Tüy değişimi başlar başlamaz her gün verilmesidir. Bu şekilde daha iyi sonuç alınır. Diğer dönemlerde de tercihen mamaya katılmasında zarar yoktur hatta faydalıdır. 👍

Arkadaşlar meyve ağacı diyorum gidipte başka ağaçların yapraklarını toplamayın. :)

Son düzenleme:
Hocam amaç klorofil vermekse buğday çimi daha iyi olabilir. Yüksek oranda klorofil vardır. Tabi vitamin mineral açısından da zengin. Hatta son zamanlarda moda oldu buğday çimi suyu yapıp içiyolar :) Ekstra pek çok faydasından bahsediliyor internetten bakabilirsiniz. Ben bazen çimlendirip veriyorum kuşlara. Çimlendirme derken bildiğiniz toprağa ekip 5-6 santim çim yapıyorum. Kuşlara taze yeşillik :)

Hocam amaç klorofil vermekse buğday çimi daha iyi olabilir. Yüksek oranda klorofil vardır. Tabi vitamin mineral açısından da zengin. Hatta son zamanlarda moda oldu buğday çimi suyu yapıp içiyolar :) Ekstra pek çok faydasından bahsediliyor internetten bakabilirsiniz. Ben bazen çimlendirip veriyorum kuşlara. Çimlendirme derken bildiğiniz toprağa ekip 5-6 santim çim yapıyorum. Kuşlara taze yeşillik :)
Ben buğday çimini 10 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum zaten. Ama ben koşullar dahilinde sadece buğdayın patladığı an veriyorum. Oda Çok faydalı tabiki. Hatta bu konuda makalem vardı yıllar önce yazdığım.

Son düzenleme:
Ama buğday çimi bahsettiğim etkiyi yapmaz. Ve benim verdiğim seviyedeyken klorofil oranı çok çok azdır.

Ben buğday çimini 10 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum zaten. Ama ben koşullar dahilinde sadece buğdayın patladığı an veriyorum. Oda Çok faydalı tabiki. Hatta bu konuda makalem vardı yıllar önce yazdığım.

Hocam bide böyle deneyin hiç bişey yapmasa besin değeri çok iyi

Özellikle iyice kurutulmuş olmalı diye vurgulamamın sebebi zaten küfe önlem amaçlı. Yediği yemden kapma ihtimali neyse yapraktan kapma ihtimali de aynı. Demem o ki sorun olacağını sanmıyorum.

Geri