Sultan Papağanında Kellik

turkois

Yeni Üye
Merhaba,
Yeme yeni düşmüş bir albino sultan papağanı buldum. Üretici 2 aylık olduğunu söyledi. Başka bir papağan daha var ama o hem biraz daha büyük hem de üreticisi üst soylarından yola çıkarak onun dişi olduğunu tahmin ediyor.

Benim alacağım papağanın da anne ve babasından, üst soyundan yola çıkarak erkek olma ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi.

Fakat papağanda kellik var. Üretici bu kelliğin geçeceğini söylüyor ama yine de danışmak istedim.
Bu kellik geçici midir?

Kelliğinin sebebini bilmediğimizden, geçme ihtimali yüksek ama kesin değil diyebilirim. Kuş genel anlamda sağlıklı gibi görünüyor.

Kelliğinin sebebini bilmediğimizden, geçme ihtimali yüksek ama kesin değil diyebilirim. Kuş genel anlamda sağlıklı gibi görünüyor.
Peki hocam tüyleri düzgün olan kuş 2.5 aylıkmış, bu kel olan da 2 aylık. Eğitim kolaylığı açısından çok fark olur mu? Bir de bu cinsiyet tahmini için üreticinin söylediklerine katılıyor musunuz? Yani alt-üst soya bakarak cinsiyet tahmini yapılabilir mi?

Eğer tüy yapısından white facelerin cinsiyetini öğrenebiliyorsak tünekte en sağdaki white face için cinsiyet olarak ne diyebiliriz?

Eğitim açısından çok farketmez. Tüyleri düzgün olanı alın. Cinsiyet tahminine gelince. Tamamen saçmalamış desem yeridir. Tahminime göre erkek dese daha güvenilir olurdu.

Bu arada tüy yolma sorununu çözmek için ona çinko takbiyesi kullanmasını önerin. Belki fiyatı düşürür 😂

Eğitim açısından çok farketmez. Tüyleri düzgün olanı alın. Cinsiyet tahminine gelince. Tamamen saçmalamış desem yeridir. Tahminime göre erkek dese daha güvenilir olurdu.
O kadar garip anlattı ki hocam. Üst soyundaki mutasyonları söyledi, bu mutasyonların çaprazlaması genelde şu cinsiyeti veriyor vs. diye. Aklımda tutamadım eşlediği mutasyonları. Heavy-piedler, albinolar, white faceler, rsler vs. havada uçuştu. :D

Şu en sağdaki white facein cinsiyetini bulabilir miyiz peki tüylerinden? Ona ne dersiniz?

Cinsiyet tahmini zor hocam. Test yaptırmak gerek. Siz sağlıklı olanı alın cinsiyeti bahtınıza artık. Üretici önce keli satmak için onun üst soyundan yola çıkmış ve erkek olduğu sonucuna varmış 😂

Teşekkür ederim hocam, öyle yapacağım o hâlde. Muhabbet kuşu beslerken vitaminleri şöyle veriyordum sultan papağanımda bu rutini devam ettireyim mi ne dersiniz?
Pazartesi: Entrobac
Salı: Temiz su
Çarşamba: BT-Amin Forte
Perşembe: Temiz su
Cuma: Temiz su
Cumartesi: Gervit-W
Pazar: Temiz su

Teşekkür ederim hocam, öyle yapacağım o hâlde. Muhabbet kuşu beslerken vitaminleri şöyle veriyordum sultan papağanımda bu rutini devam ettireyim mi ne dersiniz?
Pazartesi: Entrobac
Salı: Temiz su
Çarşamba: BT-Amin Forte
Perşembe: Temiz su
Cuma: Temiz su
Cumartesi: Gervit-W
Pazar: Temiz su
Evet aynen devam edebilirsiniz. Eğer takviyeleriniz biterse yazın önerilerim olur size. Enterobac'ı daha sık kullanın vitaminle beraber de verebilirsiniz

Kullandığınız takviyeler evet iyi ona sözüm yok. Ancak Örneğin Enterebac'ın bana göre eksi yanı vitaminler içermesi. Normalde probiyotik takviyelerinde doz aşımı söz konusu değildir. İstediğiniz miktarda veya sürede verebilirsiniz. Ama ek bir takviye içerdiğinde örneğin vitamin veya mineral içerdiğinde durum değişir. Bana göre probiyotik takviyeleri sadece micro organizma probiyotik ve enzimler içermelidir. Bunları mutlaka içermeli ama bunlardan başka bir şey içermemelidir. Kuşlara hangi vitamini veya minerali ne oranda verdiğinizin belli olması açısından. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği kadar fazlası da zararlıdır çünkü.
Probiyotik takviyesi açısından Smart markasının Prolive isimli bir ürünü var ben kullanmaya başladım memnunum. Çeşitli micro organizmalar, prebiyotik ve enzimler içeriyor. İçeriği profesyonel bana göre.
Multi vitamin açısından da yine aynı markanın Vita Plus takviyesini öneririm. İçeriği çok zengin. Bütün vitaminleri içermesinin yanında aynı zamanda Multi mineral özellikli. Ayrıca 2 önemli amino asit de içeriyor. Bu ürünün de içeriğini çok beğendim. zaten ucuza satılmasının yanında tek ürünle birçok fayda elde ediliyor. Çok ekonomik oluyor yani. Eğer kuş sayınız azsa. 50 gr sık paketleri var onlardan alıp sık sık taze olarak kullanabilme imkanınız oluyor. Bunlar kişisel önerimdir. Veteriner değilim.

Kullandığınız takviyeler evet iyi ona sözüm yok. Ancak Örneğin Enterebac'ın bana göre eksi yanı vitaminler içermesi. Normalde probiyotik takviyelerinde doz aşımı söz konusu değildir. İstediğiniz miktarda veya sürede verebilirsiniz. Ama ek bir takviye içerdiğinde örneğin vitamin veya mineral içerdiğinde durum değişir. Bana göre probiyotik takviyeleri sadece micro organizma probiyotik ve enzimler içermelidir. Bunları mutlaka içermeli ama bunlardan başka bir şey içermemelidir. Kuşlara hangi vitamini veya minerali ne oranda verdiğinizin belli olması açısından. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği kadar fazlası da zararlıdır çünkü.
Probiyotik takviyesi açısından Smart markasının Prolive isimli bir ürünü var ben kullanmaya başladım memnunum. Çeşitli micro organizmalar, prebiyotik ve enzimler içeriyor. İçeriği profesyonel bana göre.
Multi vitamin açısından da yine aynı markanın Vita Plus takviyesini öneririm. İçeriği çok zengin. Bütün vitaminleri içermesinin yanında aynı zamanda Multi mineral özellikli. Ayrıca 2 önemli amino asit de içeriyor. Bu ürünün de içeriğini çok beğendim. zaten ucuza satılmasının yanında tek ürünle birçok fayda elde ediliyor. Çok ekonomik oluyor yani. Eğer kuş sayınız azsa. 50 gr sık paketleri var onlardan alıp sık sık taze olarak kullanabilme imkanınız oluyor. Bunlar kişisel önerimdir. Veteriner değilim.
Çok teşekkür ederim, ürünleri inceledim. Çok fazla satan yer bulamadım ne yazık ki. Eğer güvendiğim bir satıcı bulursam temin edip kullanacağım. Çok sağ olun.

Geri