su şeklinde idrar

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan linuxp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

linuxp

Yeni Üye
Herkese merhaba,
Yaklaşık 1 senedir beslediğimiz bir muhabbet kuşumuz var. haftasonu dolaşırken bir dükkanda muhabbet kuşlarından birinin bize ilgi göstermesi üzerine ailemize yeni bir kuş daha katıldı. Yeni kuşumuzun çok ufak (yaklaşık 1 aylık) olması sebebiyle araştırma yaparken forumunuzla tanıştım.

1 senedir beslediğimiz muhabbet kuşumuz yaklaşık olarak 5-6 ay önce çok su içmeye ve dışkısını tamamen berrak su şeklinde yapmaya başladı. Bu durumun evin normalden sıcak olmasından kaynaklandığını düşündük. Kuşumuz çok canlı , hareketli, halsizlik-durgunluk yok, bizimle oynuyor, yer değişikliği yok. Forumda yazılanları görünceye kadar açıkçası bu durumun bir sorun olduğu fikri aklımıza gelmedi. Dün birkaç konu içerisinde yazılanları okuduktan sonra akşam tüm kafesi temizledikten sonra 5-6 damla elma sirkesi kattığım su ile spreyleyerek dezenfekte ettim. suluğu yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda beklettim sonrasında tekrar yıkayarak 2 damla elma sirkesi ekleyerek su ile doldurdum.
Sabah kontrol ettiğimde kafes altlığında bulunan kağıdın tamemen ıslak olduğunu farkettim.

10 yıl önce 17 yıl yaşayan başka bir muhabbet kuşum vardı. ancak onda böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım.

Şu anki Kuşumuz gayet sağlıklı kilosu yerinde, tüyleri parlak, halsizlik veya hareketsizlik gibi bir durum yok.
Ancak idrar benzeri su şeklinde sıvı yapmaya devam ediyor.
Benzer bir durum yaşayan var mıdır? Sizce bu bir sorun mudur?
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Fotoğrafı var mu acaba ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Fotoğrafı var mu acaba ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet , Bu resimler dün çekildi. mavi olan yeni kuşumuz henüz 1 aylık o yüzden eski kuşumuzun yanında ufak görünüyor.

full
full

İshal olmuş geçmiş olsun muhabbet kuşlarında ishali bir araştırın derim. Mavilinin kuyruğuna noldu?

Bunlar da 4 aylıkken çektiğimiz resimler . Şu an sanki daha şişman görünüyor. Bu normal midir? Yaşadığımız çok su içme sorunu ile bağlantısı olabilir mi?
2018-03-23 at 14.57.57.jpeg 2018-03-23 at 14.57.18.jpeg

Veterinerden vilmectin isimli ilaçtan alıp herbir kuşun ensesine birer damla damlatın. 10 gün sonra birer damla daha damlatın. Eğer veteriner kuşta kullanılmaz derse aldırış etmeyin alın.

Benzeri bir durumu ben de yaşıyorum.
Kuş yuvadan çıktığından beri sulu dışkı yapıyor.
Böbreklerinde bir sorun olabileceğinden söz edildi.
Veteriner tahlik yapılması gerekir dedi fakat kendi teçhizatları kedi köpeğe uyumlu imiş bu sebeple veterinerlik fakültesinde derman aramam konusunda öneride bulundu.

Benzer durumu yaşayanlar için yazayım. Kuşçular da satılan hiçbir ishal kesici ilaç yada vitamin işe yaramadı. Sirkeli su yada probiyotik yoğurt da işe yaramadı. Veterinere götürdük. İşinin ehli bayan bir veterinerdi. Kuşun biraz kilolu olduğunu ve dışkılama ağzının çok dar olduğunu söyledi. Ayrica iltahaplanma da oluşmuş. Bebek antibiyotiği ve ağrı kesici verdi söylediği şekilde 10 günlük kullanım sonrasinda iyileşti. Bu arada biraz kilo da vrdirdik :) 5 gr kadsr zayıfladı.
Benzer sorunları yaşayanlar için tavsiyem mutlaka veterinere götürün. Her kuşun hastalığı aynı olmayabilir ve uygulayacağıniz tedavi yöntemi z fayda yerine zarar verebilir

Geri