Sorun nasıl tespit edilir?

oistirac

Yeni Üye
Herkese merhaba, foruma yeni üye oldum. Eski konularda biraz gezindim ve derli toplu şekilde sağlıklı-sağlıksız muhabbet kuşu ayrımına nasıl varılır sorusuna net bir cevap bulamadım. Tecrübeli arkadaşlarımdan burada yardım istemeye karar verdim. 2 ay önce sahiplendiğim yavru kuşum tüylerini kabartıp durur, kaşınır ve neredeyse hiç ötmezdi ( youtube dan kuş sesi duymadığı sürece ötmüyordu) kendisi çok sakin ve uysal olduğundan ve bu konularda tecrübesizliğimden ötürü veterinerin söylediğine göre kuşumun kursağından vücuduna bir mantar yayılmış, kursaktan geçenin olduğu gibi dışkı halinde atılmasına sebep olmuş ve kuşum geri dönülmez bir noktaya varana dek zayıflamıştı. Maalesef kendisini kaybettim.

Şimdi 2 yeni yavru sahiplendim. Aynı kaderi onlarda da yaşamamak, onların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri adına çok tedirginim. Sağlıklı bir kuşun belirgin özellikleri nelerdir, kuşumuzda bir problem olursa bunu nasıl anlayabiliriz? Mesela sağlıklı bir kuşun dışkısı ne renk olur, hangi davranışlar ciddi bir sorunun varlığını işaret eder, petshoplarda vitamin diye önerilen ürün faydalı olur mu yoksa bir veteriner aracılığı ile mi vitamin temin etmeliyim?

Geri