Solunum problemleri.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bulutkuus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bulutkuus

Yeni Üye
Muhabbet kuşlarında solunum problemlerine çözüm olarak evde ne yedirilebilir. Malum kanatlı veterineri bulmak zor. Ne gibi uygulamalarla hapşıran ve solunumda sıkıntı yaşayan dostumuza yardımcı olabiliriz.

Özellikle son 1 haftadır muhabbet kuşum da geceleri ağırlıklı olmak üzere viyaklama sesi, nefes alirken farklı ses çıkartma gibi problemler var. Gündüzleri gayet hareketli, kafes dibine vs inmiyor. Ama akşamları halsizlesmese de nefes alırken problem yaşıyor gibi, tüm gece inliyor gibi nefes alıyor. Son 3-4 gündür artış gösterdi. Forumda baktım bu problemi bayağı kişi yaşamış. Ancak başlıkların sonuna hastalığı atlatıp atlatmadiklarini, hangi ilacın-vitaminin iyi gelip gelmediğini belirtmemisler. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Şu an evde değilim. Gidince ekleyeyim. Bı veteriner bulduk kanatlilarla ilgilendiğini söyledi ona gitmeyi düşünüyorum bu akşam. Sabah kekik çayı verdik beyfendiye. Gunduzleri çok neşeli aktif, akşamları da öyle ama bu ciyaklamasi oluyor. Ucunca da hırıltıya benzer bir ses. Kuyruğunda yukarı aşağı şekilde ince bı gidiş geliş var ama dengeyi saglamak için mi yoksa şimdi yeni başlayan bir şey mi bilemedim. Gözlemlediğim kadarıyla dışkısında bir problem yok gibi. Biraz hapşırık var arada sulu şekilde oluyor. Petekleri de yaktık bugün evi ısıtmak için.
video nasıl ekleyeceğim konusunda yardımcı olur musunuz?

Gidemedik. Maalesef saat 5 te kapatiyorlarmis. Kekik çayından sonra sesler azaldı gibi. Sanki toparlıyor gibi. Kuyruk sallantisinda da azalma var. Dün sulu sulu hapsiriyordu. Bugün hapşırık sayısı da azaldı. Yarın röhnfried atemfrei alıp vermeyi düşünüyorum. Eğer ilerleme kaydedemezsek cumartesi günü veterinere gideceğiz.

Tuzlu suyu direkt bir damla olarak burun deliğinin içine mi birakacagiz?

Kalmadı diye biliyorum, çok dikkat de ederim hava akımına ama acaba kaldı mı diye düşünmüyor da değilim. Akşam küçük Bi sprey denedim ama karbonat yoktu karbonatsiz denedim :) bugün okaliptüs ve röhnfried atemfrei işini hslledecegim. Karbonat alıp yeni bı kekik spreyi yapacağım.

kekik çayı ne sıklıkla verilir? Dün 3-4 saat verdim sonra kaldırdım. Ayda 1-2 kez verin diyorlar.

önereceğiniz başka tedavi var mı?

Kalmadı diye biliyorum, çok dikkat de ederim hava akımına ama acaba kaldı mı diye düşünmüyor da değilim. Akşam küçük Bi sprey denedim ama karbonat yoktu karbonatsiz denedim :) bugün okaliptüs ve röhnfried atemfrei işini hslledecegim. Karbonat alıp yeni bı kekik spreyi yapacağım.

kekik çayı ne sıklıkla verilir? Dün 3-4 saat verdim sonra kaldırdım. Ayda 1-2 kez verin diyorlar.

önereceğiniz başka tedavi var mı?
Kekik çayını bir gün sulukta tutabilirdiniz ama evet ayda bir bence ideali çünkü bitki çayları özellikle küçük kuşlar-muhabbet kuşları için çok tercih edilmez.
Doğal olarak başka bir yöntem bilmiyorum. Solunum problemine çevirdiyse doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız gerekebilir

Bir önceki güne göre daha iyi gibi duruyor ama pek anlayamıyorum. Sizin gorusunuz nedir videodan izlediğiniz kadariyla

Hapşırık olduğu için üşütme kaynaklı olabilir diye düşündüm. Ama soğuk almadı dediniz. Kuyruk sekmesi+ses çıkarma var. Bence vakit kaybetmeden kısa bir süre daha gözlemleyin ama sonrasında ilaç kullanılabilir.

Mevsimsel geçiş üşütme nedeni olabilir mi? Bulunduğumuz ev pek güneş almiyor. Normal dairelere göre daha hızlı soğuyor. Birde hava kesesi paraziti olabilir mi? Belirtiler uyuşuyor gibi. Dediğiniz gibi rüzgara maruz kalacağı bir durum olmadı.

Şimdi veterinerden çıktım. Astım olduğunu soylediler. Şırınga içinde 2 ilaç verdi. Birini 2 litre suya atıp bitene kadar kullanacağım. Ötekini de aynı suyu suluğa koyduktan sonra belli miktarda 5 gün boyunca kullanacağız. Umarım iyi gelecektir. 1 hafta içinde belirtilerin keseceğini, rahatlayacağını söylediler. Eğer belirtiler devam eder ve iyileşme olmazsa, hava kesesi paraziti için ilaç alacağım. Umarım her şey güzel olacak.

Şimdi veterinerden çıktım. Astım olduğunu soylediler. Şırınga içinde 2 ilaç verdi. Birini 2 litre suya atıp bitene kadar kullanacağım. Ötekini de aynı suyu suluğa koyduktan sonra belli miktarda 5 gün boyunca kullanacağız. Umarım iyi gelecektir. 1 hafta içinde belirtilerin keseceğini, rahatlayacağını söylediler. Eğer belirtiler devam eder ve iyileşme olmazsa, hava kesesi paraziti için ilaç alacağım. Umarım her şey güzel olacak.
Hava kesesi paraziti belirtileriyle benzer ama hapşırık vs olduğundan çok üzerinde durmadım. Bu süreçte önlem amaçlı ense damlası kullanabilirsiniz zararı olmaz. İlaçların ismini öğrenebildiniz mi? Veteriner kuşlardan anlıyor muydı, yani direkt sese bakıp astım diyebilir de o yüzden sorayım dedim

Yani kuşlardan tam olarak anlıyor mu bilmiyorum ama kanatlı bir çok hastası vardı. Steteskop ile göğsünü dinleyip bu şekilde görüş verdi. İlacın adını bilmiyorum tedavi amaçlı şırınga ile verdi suyuna katın dedi. Hava kesesi paraziti için ilaç olarak ne önerirsiniz? Bide astım ilacını kullanırken aynı zamanda bu parazit için ense ilacı kullansam kuşa zarar verir mi?

Yani kuşlardan tam olarak anlıyor mu bilmiyorum ama kanatlı bir çok hastası vardı. Steteskop ile göğsünü dinleyip bu şekilde görüş verdi. İlacın adını bilmiyorum tedavi amaçlı şırınga ile verdi suyuna katın dedi. Hava kesesi paraziti için ilaç olarak ne önerirsiniz? Bide astım ilacını kullanırken aynı zamanda bu parazit için ense ilacı kullansam kuşa zarar verir mi?
Ense damlası olarak vilmectin olur.
Sorun olmaz. Ense derisini aralayarak, deriye temas edecek şekilde yalnızca bir damla uygulanacak. İçiniz rahat etsin diye söylüyorum. Ürün zaten veterinerlerde ya da üreticilerde oluyor, kontrole gittiğinizde derseniz veteriner uygular.
Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede toparlar 🌸

4-5 gün şimdi ki ilaciyla bi takip edeceyim. Ardından bunu kullanacağım. Her şey için teşekkürler :)

Geri