Sokaktan Bulduğum Muhabbet Kuşu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Recss
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Recss

Yeni Üye
Yaklaşık 10 ay önce kardeşim tarafından parkta bulunan muhabbet kuşunu beslemekteyiz ancak gerek okul gerek sınavlardan dolayı araştırma yapma fırsatım olmamıştı, son zamanlarda edindiğim bilgiler muhabbet kuşlarının en az 10 saat uykuya ve günde minimum 1 2 saat kafes dışına çıkarılması gerektiğini söylüyordu ancak benim muhabbet kuşum şu 1 2 ay öncesine kadar tahmini minimum 8 saat uyuyordu ve 2 - 3 günde bir dışarı çıkıyordu(babam ve annem işe gidiyor ben ise yksye çalışıyordum bu yüzden bu aralıklarda çıkarabiliyorduk) ve bulunduğu odada maalesef sigara içiliyordu(cam açık oluyordu ve sigara içen kişi ile arasında 1 metre gibi bir mesafe oluyordu) şu güne kadar çok düşünemediğim için dikkat etmemiştim(içen kişi babam ben değilim). Son 1 - 2 aydır odasını değiştirdim her gün dışarı çıkartıyorum, sizce kalıcı bir hasar olmuş mudur ne yapayım? Gayet enerjik ve sağlıklı ancak bilemiyorum, sigara dumanı çok zarar vermiş midir?(sigara içilen odada bende durmadığım için ne kadar maruz kaldığını bilmiyorum ancak dediğim gibi cam açık oluyordu ve 1 - 1.5 metre gibi bir mesafe oluyordu sigara içen şahıs ile)

Değil sigara dumanı parfüm deterjan her türlü koku muhabbet kuşlarına maalesef çok zararlı. Akciğerlerine ve solunum yollarını etkiliyor. Lakin zararın neresinden dönerseniz kardır. Böyle ince bir düşünceye sahip olduğunuz için teşekkür ederim size. Bundan sonra her türlü kokudan minik dostunuzu uzak tutun.

Değil sigara dumanı parfüm deterjan her türlü koku muhabbet kuşlarına maalesef çok zararlı. Akciğerlerine ve solunum yollarını etkiliyor. Lakin zararın neresinden dönerseniz kardır. Böyle ince bir düşünceye sahip olduğunuz için teşekkür ederim size. Bundan sonra her türlü kokudan minik dostunuzu uzak tutun.
Anlıyorum, cevap için teşekkürler.

Muhabbet kuşları hassas canlılardır.Oda değiştirmek,sahibinin ilgisizliği,tüy dönemi gibi sebepler psikolojisini etkiler.Sabit bir yerde durmasında fayda var.Odayı günün belli saatlerinde havalandirabilirsiniz ama cereyan da kalmasın kuş dediğim gibi hassas canlılar

Muhabbet kuşları hassas canlılardır.Oda değiştirmek,sahibinin ilgisizliği,tüy dönemi gibi sebepler psikolojisini etkiler.Sabit bir yerde durmasında fayda var.Odayı günün belli saatlerinde havalandirabilirsiniz ama cereyan da kalmasın kuş dediğim gibi hassas canlılar
Eskiden de sürekli yanımızdaydı ama dediğim gibi maalesef iki günde bir üç günde bir kafes dışına çıkarabiliyorduk ancak şuan sürekli yanımda ve minimum 3 saat dışarıda diğer konuda ise minimum 10 saat uyuması için odasını değiştiriyorum(sadece uyuyacağı zaman odasını değiştiriyorum) kendi odamda ısığı kapatsam ve ses sıfır olsa bile en ufak bir seste uyandığı için rahat uyusun diye odasını değiştiriyorum. Yanıt için teşekkürler.

Eskiden de sürekli yanımızdaydı ama dediğim gibi maalesef iki günde bir üç günde bir kafes dışına çıkarabiliyorduk ancak şuan sürekli yanımda ve minimum 3 saat dışarıda diğer konuda ise minimum 10 saat uyuması için odasını değiştiriyorum(sadece uyuyacağı zaman odasını değiştiriyorum) kendi odamda ısığı kapatsam ve ses sıfır olsa bile en ufak bir seste uyandığı için rahat uyusun diye odasını değiştiriyorum. Yanıt için teşekkürler.
Rica ederim uyku önemli kuşlar için benimkiler sabah ezanı ile ötmeye başlıyor 😄

Geri