Sizce yumurta var mı ?

Korktuğum başıma geldi. Çiftleşme oldu tekrar. Daha ilk yavru 18 günlük.

Bugün çiftleşmeye denk geldim. Ne yapmam gerekiyor erkeği ayırırsam dişi yem yemiyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yavrular büyümüş sayılır. Erkeği ayırırsanız dişi illaki yem yer ancak kafeste erkek kuşun olması yavruların beslenmesini kolaylaştırır.
Çiftleşme sonrası hemen yumurta gelmez zaten. Takviyeleri yapmaya devam edin.
Erkek yavrulara zarar verir diyorsanız ayırın.

Benimde aynı şekilde en büyük yavru 20 günlükken çiftleşme olmuştu ayırdığim zamanda yavrulara dişi tek bakamaz diye geri birleştirdim ve 15 gün sonra yumurta gelmişti yuvada 2 tane yavrum vardı daha yeme düşecek. Yeni yumurta gelince yavruları dövmeye başladılar bende ayırmıştım yavruları şansıma yem kırmayı hızlı bi şekilde öğrendiler. Cidden çok sıkıntılı bi durum sizi çok iyi anlıyorum. Erkeği ayırınca bi problem çıkmıyosa ayırın bence. Veyada yumurta gelirse alırsınız yumurtaları.

Yavrular büyümüş sayılır. Erkeği ayırırsanız dişi illaki yem yer ancak kafeste erkek kuşun olması yavruların beslenmesini kolaylaştırır.
Çiftleşme sonrası hemen yumurta gelmez zaten. Takviyeleri yapmaya devam edin.
Erkek yavrulara zarar verir diyorsanız ayırın.

yok çok güzel besliyorlar maşallah. Kavga dövüş yok kafesimde şükür.
Tek sıkıntı ettiğim dişi kaldırabilir mi sıkıntı olurmu dişiye ard arda kuluçka.

Benimde aynı şekilde en büyük yavru 20 günlükken çiftleşme olmuştu ayırdığim zamanda yavrulara dişi tek bakamaz diye geri birleştirdim ve 15 gün sonra yumurta gelmişti yuvada 2 tane yavrum vardı daha yeme düşecek. Yeni yumurta gelince yavruları dövmeye başladılar bende ayırmıştım yavruları şansıma yem kırmayı hızlı bi şekilde öğrendiler. Cidden çok sıkıntılı bi durum sizi çok iyi anlıyorum. Erkeği ayırınca bi problem çıkmıyosa ayırın bence. Veyada yumurta gelirse alırsınız yumurtaları.

İlk yavru 18 günlük 10 gün sonra yumurta gelse, zaten büyümüş olurlar. Zaman açısından sıkıntı olmazda dişi bu süreci kaldırabilir mi ? Kendini toparlayamadan hemen tekrar böyle zorlanır mı acaba.

Takivye yapıp izleyeyim. Sağolun.

Bugün çiftleşmeye denk geldim. Ne yapmam gerekiyor erkeği ayırırsam dişi yem yemiyor

erkek tek besleyebilir aslında. Ya da dişi tek kaldığında mecburen yer. sanırım tek seçenek ayırmak çünkü yavrular küçük bakmazlar daha

Ayırmayı deneyin. Ancak eş olmuş ve kavga etmeyen kuşları ayırmak bana göre doğru değil. 9-10 gün sonra yumurtlasa bile ilk yavru yeme düşmüş olur. Diğer yavruları da baba besleyebilir.
Yeterli takviyeyi yaptığınız sürece dişinin yıpranması gibi bir şey de söz konusu olmaz.

Anne baba yavruyu özellikle yuvalıktan çıkmaya başladığında dövüyor. Benim 1. yavru yanlış değilsem 25 günlük civarı iken sabah saatlerinde çiftleşmeye başlıyorlardı. Her sabah 7'de kalkıp 8'e, 9'a kadar bunların çiftleşmelerini bölüyordum. Kuşların hepsi yeme düşene kadar çiftleşmelerini her sabah böldüm, yumurta olmadı.

Kuşun kalsiyum tüketimi yumurta hazırlığı içinmiş meğer o zaman.

Benim de başıma geldi :/ son yavru 28 günlük olmasına rağmen bir türlü yem kırmasını öğrenemedi. Yavru 28 günlükken yumurta indirmeye başladı mecbur yavruyu başka kafese aldım. Büyük bir kaba bol aspur karışımlı yem ve dal darı koydum. Yem kıramadı güçsüzdü daha çok güçsüz düştü... Damlalık kullanarak elle besledim. Ama yetersizdi risk alıp annesinin yanına attım tekrardan. Beslediler 2 gündür durumu toparladık. Ayrı olarak probiyotik, vitamin ve seyreltilmiş kekik çayı damlatıyordum ağzına(tüm takviyeler seyreltilmiş şekilde). Başka yuvalıkta vücut ısısını sabit tutuyorum. Şu anlık durumu toparladı, enerjisi yerinde. Bugün biraz yemde kırmıştı.
Aynı duruma düşerseniz(umarım öyle bir şey olmaz) haber verin. Daha detaylı şekilde yazıp size yardımcı olmaya çalışırım.

Benim de başıma geldi :/ son yavru 28 günlük olmasına rağmen bir türlü yem kırmasını öğrenemedi. Yavru 28 günlükken yumurta indirmeye başladı mecbur yavruyu başka kafese aldım. Büyük bir kaba bol aspur karışımlı yem ve dal darı koydum. Yem kıramadı güçsüzdü daha çok güçsüz düştü... Damlalık kullanarak elle besledim. Ama yetersizdi risk alıp annesinin yanına attım tekrardan. Beslediler 2 gündür durumu toparladık. Ayrı olarak probiyotik, vitamin ve seyreltilmiş kekik çayı damlatıyordum ağzına(tüm takviyeler seyreltilmiş şekilde). Başka yuvalıkta vücut ısısını sabit tutuyorum. Şu anlık durumu toparladı, enerjisi yerinde. Bugün biraz yemde kırmıştı.
Aynı duruma düşerseniz(umarım öyle bir şey olmaz) haber verin. Daha detaylı şekilde yazıp size yardımcı olmaya çalışırım.

Tamamdır herkese teşekkür ederim. İlk çiftleşmeden itibaren 3 ay sonra yavru aldığımı düşünürsem, belkide hemen yumurta atmayabilirler. Çiftleşme kısa sürmüştü gördüğümde öyle hunhaeca yapmadılar. Biriken kızgınlığı erkek atmış gibime geldi ama yinede bilemeyiz.

5 gün sonra yuvaya darı koyayım diyorum belki öğrenirlsr kırmayı yardımcı olur. İyice tüylensinler ara ara ayrı bi kaba alıp yemlerin arasında bekletirim. Olmadı uymueta indirirlerse elle beslerim artık gerekli ekipman ve el yeteneğinin olduğunu düşünüyorum. Öyle bi durumda sizden yardım alcağım buraya yazarım herkese teşekkür ederim inşallah sıkıntsız olur kendileri hallederler [emoji106]

Uzun süre sonra çekebildim :)
a3268215d4720b0e47730ec9bd3559b7.jpg

ad1ef54899591439edec1f9682907ec0.jpg

Her ciftlesme de illa yumurta olacak diye bir kaide yok zaten yavrular varken çiftleşmeye kuslarda kavgalar olur erkek ister dişi ciftlesmez ise döver vs vs. Siz yine de takipte kalın bu zamanlar zordur ancak ayrılmaz kuşlar

Bugün erkek kuşum taşa duvara kur yapmaya başladı, çok bağırıyor dişiye yuvadan çıksın diye. Ama yavru sesi gelince erkekte koşup besliyo galiba.

Birde 1. Yavru mavi demiştik mavi renkleri var ama kanatları mavi değil ne diyor bu renkli kuşlara bi ismi var mı ?
ebc17626dff62a4e0beaf8c15650dcd8.jpg

d195fbb1c3cf640cbddaf300f28bcc2f.jpg

bddeae4ee93681229087c56e4dfa02c4.jpg

Bugün erkek kuşum taşa duvara kur yapmaya başladı, çok bağırıyor dişiye yuvadan çıksın diye. Ama yavru sesi gelince erkekte koşup besliyo galiba.

Birde 1. Yavru mavi demiştik mavi renkleri var ama kanatları mavi değil ne diyor bu renkli kuşlara bi ismi var mı ?
ebc17626dff62a4e0beaf8c15650dcd8.jpg

d195fbb1c3cf640cbddaf300f28bcc2f.jpg

bddeae4ee93681229087c56e4dfa02c4.jpg

Spangile olabilir bu bebeginiz

1f4KE2.jpg

Soldan sağa İsimleri;

Zeytin, Dino, Sinek, Atom [emoji1]

Hepsi spangle galiba ikisi mavi-gri diğer ikisi sarı yeşil.

Darısı benim başıma artık. Tam yaşları geldi kızıştılar, bitmeyen tüy dökme denklemine girdik. Erkek olan tüydede olsa delirmiş gibi kur yapıyorda dişi oralı değil.🙃

Geri