Sizce disi kusu degistirmeli miyim

hasanusta1604

Yeni Üye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ne açıdan değiştirmek istiyorsunuz

Yani sanki hic tepki vermiyor erkege ama yuvayi kazidi icinde vakit geciriyor ama ciftlestiklerini gormedim

belki biraz daha zamana ihtiyacı vardır ne kadar oldu ki eşe atalı ya da kızışmamış bile olabilir cerresini tam göremedim ama

Dişi kızışmış öncelikle, kuşlarınıza bu kafes yahut kafes düzeni küçük geliyor, kafesi değiştirip mümkünse çifthane almanızı öneririm. Dişi pek rahat edemiyor, kuyruğu sürekli kafesin tellerine giriyor düzeltiyor, bu amacına odaklanmasına engel olabilir çoğu zaman. Akabininde fazla dar darı vermeyin, yağlanmaya sebep olursunuz ki erkek de yağlanma olabilir diye düşünüyorum, kafesin küçük olmasından dolayı hareket alanları dar olunca, bir de üstüne dal darı faazla gelirse yağlanma olur, bu özellikle de dişilerde olursa yumurtaya etki edebilir.

Devam etmek istiyorum, kuşlarınıza mama veriyor musnuz? Veriyorsanız hazır mama mı kullanıyorsunuz, eğer öyle ise kendiniz yapmanızı öneririm fakat günlük de verseniz 2 günde bir de verseniz oranına yine dikkat etmelisiniz ki yağlanma olmasın. Yine bir önerim şöyledir ki, yem takviyelerinden edinmelisiniz. Çeşitli markaların yem takviyeleri mevcuttur. Ben VİTALİS kullanıyorum, içinde bulunan E vitamini üretimde işimize yarıyor yumurtalardaki verimi artırıyor; doluluk oranını yükseltiyor. Aynı zamanda A vitamini de ishalin önelenmesinde yardımcımız oluyor ve hakeza birçok faydasını görüyorum. Bu çoğu yem takviyelrinde barındırılır, marka farketmez. Mama hakkındaki ve yem takviyesi hakkındaki olabilecek sorularınız için, bu konuya bakabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/search/73483/?q=mama+hk.+bilgilendirme&o=date&c[title_only]=1

Yine bu dönemde yuvalıkla fazla ilgilenmemelisiniz, özellikle yumurtalar geldiği zaman kimi kuşlarımız strese girer ve yumurtalarını kırar atar; hatta üstüne dahi yatmayabilirler, dolayısı ile yumurtalar bozulur gidenlere geçmiş olsun dersiniz. Ancak şu da vardır ki, bazı kuşlara da bu gibi ilhgilenmeler, rahatsızlık vermez. Vız gelir tırıs gider hatta yuvalığı açıp neler yapıyorlar yavrularla diye bile izlersiniz. Bu yüzden burada önemli olan sizin kuşlarınızı tanımanızdır, bilinmelidir ki çoğu kuş için en doğru orantı ilgilenmekte aşrıya gidilmez ise bir sıkıntı olmayacağıdır çünkü bende "Bunlar yumurtalarını hep atıyor, bakmıyor. Kırıyorlar çünkü gelen giden yuvalıkla ilgileniyor rahatsız ediyor." diye istenmeyip aldığım çokmçift vardır ve şu an yumurtaları da mevcuttur ben de gayet kontrol ediyorumdur. Mesele doz aşmamaktır.

Uzun oldu biraz, kusura bakmayın. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Onerileriniz icin gercekten cok tesekkur ederim dariyi iki haftada bir veriyorum cok ilgilenmemeye calisiyorum kuslarla fakat gunluk su kontrolu ve biraz uzaktan inceleme yapiyorum onun disinda mama kullaniyorum hazir firinlanmis mama bana kafese konuldukdan sonra yaklasik 4 gun kalabilir dediler ara sira onu degistiriyorum bukadar yani ilgilenmem kafes kucuklugu hakkinda evet sanirim hakli olabilirsiniz bende bi dolaptan kafes yapmayi dusunuyorum yada pvc almayi planliyorum bu donemde degisiklik yapmak istemedim disi surekli girdigi icin yuvaliga zaten cokta tecrubem yok okuyarak dinleyerek biseyler edinmeye calisiyorum ilginize cok tesekkur ederim gercekten cok saolun

Kuslarınızı boyle rahatsız ederseniz verim alamazsınız sakuram'ın dedigi gibi mamalar takviye edin. Erkeginiz baskın bu videodan goruldugu uzere olumlu sonuclar cıkabilir

Ozaman sadece akilli yemlige yem koyup haftada bir altini temizleyim bu sizin tavsiyeniz ozaman dogrumu

sevgili arkadaş,

dikkat edersen eğer, dişi kuş sana bakmaktan olaya bile hakim değil.

kuş gayet kızışmış ve güzel de bir dişi.

Erkek'de aynı durumda.

Sadece kızışmak yetmiyor, aynı şekil de yuvayı ve yeri benimsemesi lazım.

tedirgin olmaması lazım.

çekim yapıyorken bile sürekli gözü sen de, uzak dur ve alakadarlığını epey düşür.

yeni evli çift'i düşün.. sürekli dikizleyen kaynana ve kayınpeder ? iş mi? :)

Tamamdir ozaman ben bunlari insan girmeyen bi kilere koysam

Tamamdir tesekkur ederim ilginize

Evde, az sayıda beslenen kuşların sağlıklı şekilde çiftleşmesi, yumurta yapması ve yavru bakması için, ortama alışması lazım. Eğer size alışmadan çiftleşirse, kuluçka zamanı veya yavru bakımı döneminde büyük sıkıntılar yaşanabilir. İnsan olmayan odaya koymayın, bırakın rahatsız olsunlar. Bir süre sonra insanlara, seslere ve gürültülerine alışacak ve bundan rahatsız olmayacaklar.

Simdi kafam karisti aslinda sizin soylediginizde ileriye donuk daha saglikli sonuclar alinabilir bencede ama buda kulucka suresini uzatmazmi ?

Ben bunlari petshoptan aldim yerli uretici irklar ve bunlar salmada birbirleriyle sevisen kuslardi 3 ayi gecti bendeler

Çiftleşme + yumurtlama + yavru büyütme süresi iki aya kadar sürebiliyor. Bunca zaman hiç temizlik yapmadan, odaya girmeden duramayacağınıza göre, her ikisinin de sizin varlığınıza, ortama girip çıkmanıza, temizlik yapmanıza vs. alışmaları gerekir. Hatta en sağlıklısı, tek kuş besler gibi, evin en hareketli yerine koymaktır. Bu şekilde, ne kendilerine, ne yumurtalarına, ne de yavrularına insanlardan bir zarar gelmeyeceğini anlayıp, bu hassas dönemlerde strese de girmeyeceklerdir. Belki yavru almanız birkaç ay uzayabilir ama ilerde foruma "kuşlarım yumurtalarını kırıyor", "yumurtaları kafese atıyor", "yavruları öldürüyor", "yavrulara bakmıyor" gibi başlıklar açıp çare aramanız da gerekmeyecektir.

Suanda bulunduklari oda evin giyinme odasi ve sabah aksam kullanilan bi oda yani orda kalmasi daha mantikli ozaman gun icinde girilip cikilan bi oda ama surekli orda kalmiyoruz yeri guzel yazdiklariniza gore. Mesela hava kararinca ben saat 8 de cikiyorum isten 9 gibi eve geliyorum odanin isigini iki saat felan aciyorum yatarken kapatip yatiyorum ertesi gun sabah 10 na kadar hic girilmiyor boyle kullandigim bi oda birde yuvaliga baktim ses geliyor diye 4 gun once butun zemini kopartip talas yapmis kendine disi

Peki bunlarin renkleri ne diye gecio ?

Kuluçka zamanını olabildiğince kısaltmak hedefiniz olmasın bu 1. En iyi şekilde verim almalısınız, yoksa yavrulara bakmayabilirler. Arkadaşların dedikleri gibi öncelikle bir izin verin size alışsınlar. Süreklli dikizlemeyin ne yapıyorlar diye bir kere bu ayıp :)
Mamayı ömuhakkak verin, yuvalıkla dahi ilgilenmeyin. Yer değişiklliği yapmayın huysuzlanırlar, alıştıkları yerde dursunlar ancak orası güneş ışığını direk kafese almıyorsa 1 defa değiştirin yerini ve gerekirse salona dahi alabilirsiniz.

Geri