Serinleyen gecelerde muhabbetlerimizi nasıl koruruz?

--Blue Ice--

Meraklı Üye
Hayırlı geceler arkadaşlar.. bu sıralar geceleri 12 den sonra hava sogumaya baslıyo ve esinti oluyor .Bu durumlarda napıyosunuz cam pencere komple mi kapatıyorsunuz?Kuş benim yattıgım odada duruyo pencere açık oluyo bisey olur mu?Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum..

Misafir odasında tutuyorum kuşları gün içinde de orada oluyorlar. Geceleri camları kapıları falan kapatıyorum. Sabah çok ötüyorlar nasıl odanızda tutuyorsunuz hayret :D

Ayrı duramıyorum ki sabah ötüşü hoşuma gidiyor benim. :-)

Benimkiler balkonda asılı duruyor üstune baatniye koyuyorum yan taraflara sarkiyor on yüzü açık kalıyor sadece iyi oluyor bence şunda daha çok soğuyunca ne içeri alcam mecbur büyük çift kafes tabi sehrinize göre de değişir benimki manisa

İzmir benim de sizin kuşlar hasta olmuyor mu baya serinlik oluyor çünkü balkonda Allah korusun üşütürler bence

Bütün gece rüzgarda kalmadığı sürece hiçbir sıkıntı olmaz. Sıcaklıklar henüz çok düşük değil, bu yüzden soğuktan etkilenmeleri şimdilik söz konusu olmaz. Zaten muhabbet kuşları bilindiği gibi soğuğa ve rüzgara dayanıksız canlılar değildir.
Her zaman verdiğim örneği tekrar vereyim: Bir üretici ile tanıştım. Sobayla ısınan bir binanın giriş katında, boş dairede üretim yapıyor. Sıcaklıklar kışın 10 derecenin altına inerken, yazın ise 30 derecenin üzerine çıkıyor ve sorduğumda hiç sorum yaşamadığını söylüyor.

Bende soguktan çabuk etkileniyor biliyordum ben mümkün oldukça gene de sıcakta tutmaya çalışıyorum

Çok bildiğini zannedenlerin yazıları webde çok olduğu için herkes öyle zannediyor. Ocak ayında yatsıdan sonra gittim vatandaşın yanına, en az 20-25 yavrusu var, kapı pencere açık.

Bunu unutmayın canlılar için sıcak soğuktan daha tehlikelidir. Serinde duran kuş daha canlı ve sağlıklıdır. Bakteri ve mantarlar sıcak ve nemli ortamlarda daha çabuk ve çok ürerler. Kışın en soğuk günlerinde bahçede dört tarafı açık kümesler biliyorum soğuk ülkelerde hatta yerde buzlaşmış kar dururken kuşlar banyo yapıyor :D videosunu izlemiştim. Kuşların bağışıklık sistemini güçlü tutun strese girmesinler yeter. -5 dereceye kadar yaşarlar. Tek tehlike suluklarının donup su içememeleri olur belki. Tehlikeli olan ani sıcaklık değişikliğidir. Kışın sıcak odadan birden bire dışarı çıkarılırsa tehlikeli olur. Dışarısı 15 derece olsa bile.

Kışın bile normal ısıda yaşayabilirler soğuk rüzgar kış rüzgarı görmedikleri surece

benim kuşlar balkonda kalıyor üstlerine battaniye örtüyorum kış olunca içeri alacağım tabikii

Geri