Semizotu ve Faydaları (Ayhan OTÇUOĞLU)

Ayhan OTÇUOĞLU

Süper Moderatör
Semizotu Nedir?

Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki birçok yörede farklı isimler ile adlandırılır. Gaziantep yöresinde pirpirim, Adana da soğukluk adları ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır. Ayrıca semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. Omega 3 yağ asidi içerir. Yaprakları da gövdesi de kuşlar tarafından sevilerek tüketilir. Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi mamalara da az miktarda katılabilir. Oldukça besleyici bir sebzedir. A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki, sarı, pembe ya da kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda, bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir. Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Saksıda yetiştirilebilir.

Semizotu Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bu leziz bitkinin sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte semizotu faydaları:

1. Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.

2. Kan şekerini düzenlemeye yardım eder.

3. Enerji verir.

4. İyi bir antioksidan kaynağıdır.

5. Demir içeriği nedeniyle vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar.

6. Anemi yani kansızlığı önlemeye yardım eder.

7. Kan basıncını düzenler.

8. Kasları güçlendirir.

9. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.

10. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.

11. Felç riskini azaltır.

12. Gut hastalığına da iyi gelir.

13. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.

14. Cilt güzelliği sağlar.

15. İdrar söktürücü özelliği ile de bilinir.

16. Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığı önlemeye yardım eder.

17. Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar.

18. Karaciğere de yarar sağlar.

19. Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder.

20. Beyin gelişimini düzenler.

İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden kuşların kafeslerine asarak veya mamalarına karıştırarak sunabilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Semizotu yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.

Omega 3 İhtiyacınızı Karşılayın

Yüksek oranda omega 3 yağı içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, çokça tercih edilir.

Semizotu Zararları Nelerdir?

Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse C vitamini kaybına ve ishale yol açabilir.

Ayhan OTÇUOĞLU
Ağustos 2017

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Semizotu demir eksikliği sıkıntısı olanlar için oldukça besleyicidir. Demir içeriği ile kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bunun dışında kan şekerini düzenler ve tansiyon üzerinde oldukça etkilidir. Vücuda enerji veren semizotu aynı zamanda kişinin metabolizma hızını ikiye katlar. Dolayısıyla kilo verme hızınızı arttırır.

Gut hastalığı, gastrit, felç riskini düşüren semizotu aynı zamanda kanser türlerinden korunmanızı sağlar. Bağışıklığı güçlendiren bitki ile gribal enfeksiyonlara yakalanmanız oldukça zordur. Ayrıca idrar yapamama sorunu olanlara da iyi gelmektedir. Çocuklarda beyin gelişimini destekleyen semizotu ayrıca kabızlığın da önüne geçmektedir. Böbreklerde kumlanmayı önler, taş dökmeye yardımcı olur. Hemoroide karşı etkilidir. Kasları güçlendirir.

Balık kadar omega 3 içeriğine sahiptir. Bu nedenle balık sevmeyenler omega 3 ihtiyacını semizotundan karşılayabilirler. Balık yağının içinde bulunan asitler ve yağlar semizotunun içinde de bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak semizotu yediğinizde balık açığını kapatabilmeniz mümkündür. Semizotu hakkında merak ettiğiniz her şeyi buradan öğrenebilirsiniz.

Semizotu Nedir?

Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki birçok yörede farklı isimler ile adlandırılır. Gaziantep yöresinde pirpirim, Adana da soğukluk adları ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır. Ayrıca semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. Omega 3 yağ asidi içerir. Yaprakları da gövdesi de kuşlar tarafından sevilerek tüketilir. Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi mamalara da az miktarda katılabilir. Oldukça besleyici bir sebzedir. A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki, sarı, pembe ya da kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda, bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir. Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Saksıda yetiştirilebilir.

Semizotu Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bu leziz bitkinin sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte semizotu faydaları:

1. Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.

2. Kan şekerini düzenlemeye yardım eder.

3. Enerji verir.

4. İyi bir antioksidan kaynağıdır.

5. Demir içeriği nedeniyle vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar.

6. Anemi yani kansızlığı önlemeye yardım eder.

7. Kan basıncını düzenler.

8. Kasları güçlendirir.

9. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.

10. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.

11. Felç riskini azaltır.

12. Gut hastalığına da iyi gelir.

13. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.

14. Cilt güzelliği sağlar.

15. İdrar söktürücü özelliği ile de bilinir.

16. Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığı önlemeye yardım eder.

17. Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar.

18. Karaciğere de yarar sağlar.

19. Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder.

20. Beyin gelişimini düzenler.

İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden kuşların kafeslerine asarak veya mamalarına karıştırarak sunabilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Semizotu yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.

Omega 3 İhtiyacınızı Karşılayın

Yüksek oranda omega 3 yağı içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, çokça tercih edilir.

Semizotu Zararları Nelerdir?

Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse C vitamini kaybına ve ishale yol açabilir.

Ayhan OTÇUOĞLU
Ağustos 2017
Sabahlayın mama hazırlarken elime geldi dolabı açınca eskiden güvercinlerime çok verirdim bayılırlardı ama muhabbet kuşuna hiç fenemeisdim yarın ki mamaya biraz katayım bakalim

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yararlı bilgiler için teşekkürler

mamaya katmadan direk versek yerler mi acaba deneyen oldu mu

Benimki de çok seviyor üstüne atlıyor saksıya tohum atmıştım çıktı ordan bir yaprak koparıp elimden yiyor nasıl alıştırdım diye sorcak olursanız yanında kendim yedim hemen merak etti yemek istedi

Geri