Sebze ve meyve hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Hikari
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hikari

Yeni Üye
Arkadaşlar daha önce kuşlarıma sebze ve meyve hiç vermedim. Daha çok ilaç vitamin olarak karşılıyorum ihtiyaçlarını. Kuşlarınıza sebze meyve veriyor musunuz? Benim vermememin sebebi meyvelerin sert olması mideleri öğütebilir mi? Bir de ne kadar hijyenik olur? Sebze olarak muhabbet kuşlarına neler verilmesi gerekiyor asıl sorum muhabbet kuşların yiyebildiği sebzeler nelerdir?

Kuşlara sebze meyve hububatlar mutlaka verilmeli, herşeyin doğal olanı makbuldür. Vitaminleri sebze meyve tüketmeyen kuşlar için öneriyoruz. Kuşlar meyve sebze tüketiyorsa vitaminleri destekleyici olarak ayda bir verebilirsiniz.

Kullanılabilir Ana besin, Hububat ve Baklagiller;
-Haşlanmış yumurta sarısı
-Yumurta kabuğu
-Bakla
-Mercimek
-Bezelye
-Fındık
-Barbunya
-Susam tohumları
-Ay çekirdeği
-Keten tohumu
-Maydanoz tohumu
-Dereotu tohumu
-Havuç tohumu
-Aspir tohumu
-Polen
-Kekik
-Tarçın

Sebzeler;
-Havuç
-Pancar
-Brokoli
-Karnabahar
-Hıyar
-Lahana
-Taze bezelye
-Yabani havuç
-Biber
-Balkabağı
-Kabak
-Nane
-Maydanoz
-Semizotu
-Tere
-Roka

Meyveler;
-Elma
-Muz
-Üzüm
-Kivi
-Mango
-Kavun
-Nektarin
-Papaya
-Şeftali
-Armut
-Erik

Kurutulmuş Meyveler;
- Kurutulmuş Elma
- Kurutulmuş Muz
- Kurutulmuş Kivi
- Kurutulmuş Çilek
- Kurutulmuş Limon
- Kurutulmuş Portakal
- Kurutulmuş İncir
- Kurutulmuş Böğürtlen
- Kurutulmuş Üzüm
- Kurutulmuş Dut
- Kurutulmuş Vişne
- Kurutulmuş Erik
- Kurutulmuş Armut

''Tek çekirdekli meyvelerin ve turunçgillerin çekirdekleri, kuşlara verilmeden önce çıkarılmalıdır.''

Kullanılmaması gereken Besinler;
-Bisküvi
-Bebe bisküvisi
-Ekmek
-Tatlı türevleri
-Salatalık (İshale sebep olabilir)
-Fasulye
-Avokado
-Tuz
-Şeker
-Pirinç nişastası
-Patlıcan
-Turp
-Soğan
-Sarımsak
-Mantar
-Kafein içeren gıdalar
-Çikolata
-Süt ve süt ürünler
-Alkollü içecekler
-Asitli içecek ve gıdalar
-Yağ ve yağlı gıdalar
-Krakerler ve bisküviler
-Yer fıstığı
-Et ve kümes hayvanları
-Balık ve deniz ürünleri

Ürünleri kullanırken kuşlarımızın ağırlığı göz önüne alınarak her ürün minimum düzeyde kullanılmalıdır.

''Yarar olan her şey fazla olması durumunda zararlı hale gelir.''

Teşekkür ederim hocam bir deneyeceğim bakalım yerlerse ilaç sayısını düşürürüm bazı kuşlar yemiyor dediğiniz gibi benim cennet papağanım maydonoz bile yemiyordu sanırım ondan alışkanlık oldu diğerlerine vermeyi denemedim.
Peki mesela brokoli vereceğim zaman pişirilmiş mi veriliyor? Ve miktarı ne kadar olmalı

Teşekkür ederim hocam bir deneyeceğim bakalım yerlerse ilaç sayısını düşürürüm bazı kuşlar yemiyor dediğiniz gibi benim cennet papağanım maydonoz bile yemiyordu sanırım ondan alışkanlık oldu diğerlerine vermeyi denemedim.
Peki mesela brokoli vereceğim zaman pişirilmiş mi veriliyor? Ve miktarı ne kadar olmalı
Meyve sebze tüketmedikleri için ilaç vermeyin. Vitamin olur. Gerwit multivitamin kullanabilirsiniz. Meyveleri çok tüketirse vitamin kullanım süresini bir tık azaltabilirsiniz. Ama ilaç kesinlikle verilmemeli

Baklagiller ve hububatlar haşlanarak verilmeli, Sebze ve meyveler çiğ verilmeli, farklı sebze ve meyve çeşitlerinden tırnak ucu kadar rendeleyip karışık sebze ve meyve kokteyl yapabilirsiniz içerisine haşlanmış yumurta sarısı ekleyip karıştırırsanız çok sağlıklı besin kaynağı olacaktır.

Önceleri havuç, sebze meyve yemeyen oğlum şimdi yiyor. Yemedikleri aspur kesinlikle yemiyor yemin içinden aspurları ayırıyor yulaf bazen yiyor bazen yemiyor genelde akdarı kızıldarı ve daldarı yiyor. Sizin de kuşunuz sebze meyve yemiyorsa ara ara verin yemediği zaman tekrar şansınızı deneyin. Ve şöyle yapıyorum ben küçük kaba havuç koyuyorum sanki kendim yiyormuş gibi yapıyorum ve o zaman yiyor merak ediyor yediğimi bir şey sanıyor ve yiyor. O kesin çözüm bilginize 🙂 en azından benim öyle oldu 🙂

Meyve sebze tüketmedikleri için ilaç vermeyin. Vitamin olur. Gerwit multivitamin kullanabilirsiniz. Meyveleri çok tüketirse vitamin kullanım süresini bir tık azaltabilirsiniz. Ama ilaç kesinlikle verilmemeli
İlaç dediğim vitamin aslında hocam :)

Önceleri havuç, sebze meyve yemeyen oğlum şimdi yiyor. Yemedikleri aspur kesinlikle yemiyor yemin içinden aspurları ayırıyor yulaf bazen yiyor bazen yemiyor genelde akdarı kızıldarı ve daldarı yiyor. Sizin de kuşunuz sebze meyve yemiyorsa ara ara verin yemediği zaman tekrar şansınızı deneyin. Ve şöyle yapıyorum ben küçük kaba havuç koyuyorum sanki kendim yiyormuş gibi yapıyorum ve o zaman yiyor merak ediyor yediğimi bir şey sanıyor ve yiyor. O kesin çözüm bilginize 🙂 en azından benim öyle oldu 🙂
Havucu nasıl veriyorsunuz normal bizim salata yaptığımız gibi rendelemeyle mi kesilmemiş mi yoksa rendeden de mi küçük parçalara ayırayım. Bende havuç vermeyi düşünüyorum A vitamini olduğu için

Hocam benim kız ben meyve yiyince merak etmiyor işte geçen gün cips yiyordum cipse geldi hemen kaldırdım yemesine izin vermedim zararlı şeyleri seviyor sanki :(

Hocam benim kız ben meyve yiyince merak etmiyor işte geçen gün cips yiyordum cipse geldi hemen kaldırdım yemesine izin vermedim zararlı şeyleri seviyor sanki :(
Kafes içinde verirseniz daha kolay yiyebilir. Benimki de bazı meyveleri tellerden yemeyi daha çok seviyor. Yada mesela dal darı seviyorsa meyvenin üzerine dal darı ufalayın veya yem koyun. Öyle öyle alışabilir :)

Cips kraker gibi ürünlere çok ilgi gösteriyorlar ama sakın vermeyin en ufak parçası bile ciddi sorunlara sebep olur, içerdikleri tuz, şeker, baharat, renklendirici gibi ürünler insanlar için bile aşırı sağlıksız iken o boyuttaki canlı için çok tehlikeli.

Ben sebzeleri rendeleyip karıştırıyorum haşlanmış yumurta sarısı ile özellikle havuç, şeker pancarı, (renginden dolayı baya ilgilerini çekiyor), kabak, biber, brokoli tabi azar mikatarlarda yemliğe koyun 1 saat sonra çıkarıp yemliği yıkayın. Kafeste uzun süre beklemesin bu ürünler. Vitaminli su da en fazla 6 saat ki tavsiyem 3 saat sonra çıkarılması yönünde.

Havucu nasıl veriyorsunuz normal bizim salata yaptığımız gibi rendelemeyle mi kesilmemiş mi yoksa rendeden de mi küçük parçalara ayırayım. Bende havuç vermeyi düşünüyorum A vitamini olduğu için
Havucu rendeliyorum. Ben kafes dışında veriyorum küçük çay tabağı altlığı varya ona rendeliyorum. Geçiyorum karşısına yemeğe basliyorum benim de sebze meyveyle hiç aram yok ona aliştirayim derken sağolsun oğlum sayesinde yiyorum 🙂 karşısına geçip yedikçe çok merak edip gelip yemeğe başlıyor. Tabi her kuşun karakteri farklı ama denemekte fayda var.

Havucu rendeliyorum. Ben kafes dışında veriyorum küçük çay tabağı altlığı varya ona rendeliyorum. Geçiyorum karşısına yemeğe basliyorum benim de sebze meyveyle hiç aram yok ona aliştirayim derken sağolsun oğlum sayesinde yiyorum 🙂 karşısına geçip yedikçe çok merak edip gelip yemeğe başlıyor. Tabi her kuşun karakteri farklı ama denemekte fayda var.
Hocam dediğinizi yaptım hiç bakmıyorlar bile yemediler bir de havucun suyu var öyle tüketmeleri zararlı oluyor mu

Yani üstünden peçeteyle aldım suyunu ama yine kuru değil

Bende bugün havuç verdim suyunu almadım. Genelde rendeleyip suyunu almadan veriyorum. Yedikten birkaç saat sonra dışkıya açık kahverengi olarak yansıyor 🙂 Bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Kırmızı pancar verirken onun suyunu alıyorum ama.

Bende bugün havuç verdim suyunu almadım. Genelde rendeleyip suyunu almadan veriyorum. Yedikten birkaç saat sonra dışkıya açık kahverengi olarak yansıyor 🙂 Bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Kırmızı pancar verirken onun suyunu alıyorum ama.
Yemediler hocam acaba yemek sanmıyorlar mı yemliğe mi koysam sizce

Yemediler hocam acaba yemek sanmıyorlar mı yemliğe mi koysam sizce
Evet yemliğe koyabilirsiniz hatta üstüne biraz yem serpin o şekilde deneyin bakalım. Ama alışık değillerse yadırgayabilirler. Siz sık sık deneyin.

Evet yemliğe koyabilirsiniz hatta üstüne biraz yem serpin o şekilde deneyin bakalım. Ama alışık değillerse yadırgayabilirler. Siz sık sık deneyin.
Peki küçük rende kısmıyla mı büyük kısmıyla mı rendeleyim. Büyük kısmıyla yaptım bizim yediğimiz gibi rendeledim.

Geri