Sadece Rasyon Yem ve Pelet Yem yeterli midir?

Kuşbaz

Meraklı Üye
Merhabalar, başlıktan da anlaşılacağı gibi muhabbetlere rasyon yemi alıştırıp sadece rasyon yem vermek uygun mudur? Ekstra standart tohum yem ve farklı tohumlar da vermek gerekir mi?

Açıkçası yem ve tohum karmaşasından sıyrılıp tek bir ürün ile besleme yapmak uygun mudur, bunu merak ediyorum. Ekstra yapılan mamalar konuya dahil değil. Sadece paket muhabbet kuşu yemi, aspur, yulaf, keten alıp belirli oranlarda sunmak yerine rasyon yem vermek yeter mi?

Rasyon yem bana göre çok mantıklı. Ben kullanıyorum ama %70 rasyon %30 karışık yem şeklinde. Tam rasyona geçmedim. Geçip deneyimlersem konuyla alakalı bilgilendirme yaparım. Ama deneyimleyip ollumlu sonuç almam gerek. Şuan için 👍

OLur da denerseniz bilgilenmek isteriz hocam. Tohumlardan hastalık bulaşma olasılığı yüksek, zirai ilaçlar da çok fazla. Muhafazası da biraz zor özellikle nemli bölgelerde. Doğrudan rasyon ya da pelet yem kullanımı yeterli olursa hastalık riski de azalır sanıyorum.

OLur da denerseniz bilgilenmek isteriz hocam. Tohumlardan hastalık bulaşma olasılığı yüksek, zirai ilaçlar da çok fazla. Muhafazası da biraz zor özellikle nemli bölgelerde. Doğrudan rasyon ya da pelet yem kullanımı yeterli olursa hastalık riski de azalır sanıyorum.
Evet yem kaynaklı özellikle mantar ve salmonella riski ortadan kalkar. Birde hangi yemden ne kadar vermeliyim derdi biter. Büyük kolaylık aslında.

Özellikle kardeş eşleme ile üretimlerde düşük bağışıklık söz konusu olabiliyor. Kalıtsal hastalık riski artıyor. Bir de zirai ilaçlı tohum ve yemler kullandıkca başka sorunlar da ortaya çıkabiliyor diyebilir miyiz? Mesela ur oluşumu...

Evet yem kaynaklı özellikle mantar ve salmonella riski ortadan kalkar. Birde hangi yemden ne kadar vermeliyim derdi biter. Büyük kolaylık aslında.
Kesinlikle. Yemleri koklamaktan, böcek larvası aramaktan geri duramıyorum. Her ne kadar muhafazalı kaplarda saklasak bile çoğu zaman paketin içindeki yemlerden bile böceklenme olabiliyor. Hiç böceklenme yapmayan cam gibi duran ve bozulmayan yemler ise daha da korkutucu

Ur oluşumu akraba eşlemelerinden çok yanlış beslenme ve yanlış eşlemelerden kaynaklanır. Mesela jumbo tarzı mutasyonlarda ince tüy kalın tüy ayrımını iyi bilmek ve kalınxkalın asla eşlememek gerekiyor. Konu çok detaylı kitap yazılır bu konuda 🤣

Ur oluşumu akraba eşlemelerinden çok yanlış beslenmeden kaynaklanır. Mesela jumbo tarzı mutasyonlarda ince tüy kalın tüy ayrımını iyi bilmek ve kalınxkalın asla eşlememek gerekiyor. Konu çok detaylı kitap yazılır bu konuda 🤣
Bir üreticide bunu görmüştüm tüye göre sınıflandirması çok ilginc gelmisti demekki sebebi buymus. Eyvallah hocam.

İki marka var piyasada biri pelet üretim biri rasyon. Ben rasyon kullanıyorum. Rasyon peletten daha işlevseldir.

Geri